Przedsiębiorca. Filantrop. Założyciel lub współzałożyciel odnoszących sukcesy komercyjne przedsiębiorstw PayPal, SpaceX, Tesla, Neuralink i Boring Company. Miliarder. Osoba, która ma szansę w pojedynkę zwalczyć głód na świecie... Już wkrótce do tych tytułów Elon Musk będzie mógł dołożyć jeszcze jeden: pierwszy bilioner chodzący po ziemi.

Elon Musk pierwszym bilionerem świata?

Jeszcze do niedawna spekulowało się, że jeśli ktokolwiek ma szansę kiedykolwiek pokonać bilionowy pułap (1 000 000 000 000), będzie to Jeff Bezos, dyrektor generalny i przewodniczący zarządu Amazon.com, według agencji Bloomberg od 2018 do 2021 roku najbogatszy człowiek na Ziemi. Czasy jednak zmieniają się w rekordowym tempie i dziś niemal nikt już nie pamięta, że Bezos był typowany jako ten, który zostawi w tyle miliarderów i rozpocznie zupełnie nową epokę w myśleniu o bogactwie. I o tym, czym ono jest i oraz od jakiego poziomu się zaczyna.

Na miejsce szefa Amazona wskoczył były mąż Grimes, w styczniu 2021 uznany przez magazyn „Forbes” i agencję Bloomberg najbogatszym człowiekiem świata (z majątkiem netto wynoszącym – po stratach –  210 miliardów dolarów wyprzedza Bezosa o blisko 100 miliardów). Według przewidywań Tipalti (wiodąca globalna platforma automatyzacji zobowiązań finansowych) to właśnie pochodzący z Republiki Południowej Afryki Musk, który rewolucjonizuje transport na Ziemi i poza nią, ma największe szansę zawędrować w rejony zamożności, do których nikt nigdy wcześniej nie dotarł.

Elon Musk: skąd te pieniądze?

By prognozy te mogły stać się realne, miliarder musi się jednak najpierw zdecydować: Twitter –  kupować czy nie kupować? Przypomnijmy: na początku kwietnia 2022 roku biznesmen nabył 9 procent udziałów spółki i został największym posiadaczem jej akcji. Później ogłosił, że zamierza przejąć portal w całości, a w połowie maja zaanonsował nagle, iż wstrzymuje operację. Od momentu ogłoszenia chęci zakupu Twittera dyrektor generalny Tesli i SpaceX stracił 40 miliardów dolarów i zapłaci dodatkowy 1 miliard, jeśli wycofa się z umowy. 

Oczywiście te „drobne” wahnięcia w majątku Muska nie burzą mu snu w nocy. Nie samym Twitterem żyje biznesmen. Jego bogactwo poszybowało w górę w ciągu ostatnich kilku lat głównie dzięki większościowym udziałom w Tesli – wartość przedsiębiorstwa znacznie wzrosła od 2020 roku. Katalizatorem jeszcze szybszego i bardziej spektakularnego rozrostu bogactwa okazał się również projekt SpaceX – przedsiębiorstwo przemysłu kosmicznego, zajmujące się budową silników rakietowych i rakiet nośnych oraz statków kosmicznych, w tym załogowych.

Od 2017 roku fortuna Muska wykazała średni roczny wzrost o 129 procent, co potencjalnie może sprawić, że w ciągu zaledwie dwu lat osiągnie wartość netto 1,38 biliona dolarów, czyniąc z 52-latka pierwszego w historii bilionera – czytamy w raporcie, który sporządziła firma Tipalti Approve.

.Jak wam się podoba ta prognoza? Umiecie sobie w ogóle wyobrazić tej skali majątek?

 

Zobacz także: