Istnieje wiele sposobów na usuwanie owłosienia z ciała, jednak potocznie niemal wszystkie nazywa się depilacją. Plastry z woskiem, depilator na baterie czy zabiegi laserowe - wszystkie kojarzą nam się właśnie z tym słowem. Co ciekawe, choć o istnieniu wyrazu epilacja wiele z nas nie miało pojęcia, to właśnie ono jest poprawnym określeniem zabiegu trwale usuwającego włosy ze skóry! Na czym dokładnie polega, czym różni się od popularnej depilacji i czy warto ją wykonać? Podpowiadamy.

Epilacja a depilacja laserowa - różnice

Epilacja polega na zniszczeniu włosa wraz z cebulką i mieszkiem, a więc jest to działanie wewnątrz skóry, przeprowadzane przy pomocy specjalnego lasera. Zniszczenie mieszka włosowego powoduje całkowite zahamowanie wzrostu włosów. Zabiegowi takiemu możemy poddać się wyłącznie w profesjonalnym gabinecie medycyny estetycznej.

Depilacja z kolei, to usuwanie włosa mechaniczne, które wymaga częstszego powtarzania zabiegu: przy niektórych jej typach, włos zostaje wyciągnięty ze skóry wraz z cebulką, jednak obecność mieszka sprawi, że na jego miejsce odrośnie nowy. 

Depilacja czy epilacja? Co lepsze?

Która metoda usuwania owłosienia sprawdza się lepiej: depilacja czy epilacja? Odpowiedź z pozoru jest prosta: epilacja, czyli trwałe usunięcie włosków, zapewnia nam spokój na długo (czasem na zawsze), jednak również ma swoje wady. Wszystko zależy od naszych potrzeb i indywidualnych uwarunkowań organizmu - przykładowo, osoby posiadające bardzo jasne i cienkie włoski na nogach, mogą pozwolić sobie na dłuższe odstępy między kolejnymi depilacjami, z kolei samodzielna depilacja nie jest tak dokładna i szybka jak ta wykonana przy pomocy lasera. Co jeszcze może przekonać nas do epilacji?

- epilacja to trwałe usunięcie owłosienia z wybranych miejsc,

- zabieg jest szybki i niezbyt bolesny - w niektórych przypadkach skóra jest znieczulana specjalnym kremem.

Jakie są w takim razie wady epilacji?

Zobacz także:

- epilacja (jako zabieg, który wymaga użycia specjalistycznego sprzętu i wiedzy) jest stosunkowo droga,

- osoby z niskim progiem bólu mogą odczuwać duży dyskomfort podczas zabiegu.

Do niedawna z epilacji laserowej mogły skorzystać tylko osoby o ciemnym owłosieniu i stosunkowo jasnej karnacji. Jasny pigment włosa nie pochłonąłby energii lasera, natomiast ciemna skóra mogłaby ulec poparzeniu. Technologia poszła jednak do przodu i dziś na stałe włosków pozbyć się może niemal każdy.

Epilacja to z pewnością świetny wybór dla osób, które regularnie usuwają owłosienie i chcą zaoszczędzić czas, a także czuć się komfortowo w każdych warunkach. Epilacja może być też bardzo praktycznym rozwiązaniem dla osób uprawiających sporty, które wymagają zachowania gładkiej skóry, jak na przykład pływanie.

Epilacja - właściwości i zastosowanie

Jak działa epilacja laserowa? To bardzo ciekawe zjawisko. Głowica urządzenia, emitująca wiązkę światła lasera, przykładana jest w odpowiednie miejsce na skórze. Światło lasera, a dokładnie energia, która mu towarzyszy, zostaje zaabsorbowana przez ciemny pigment w skórze. Znajduje się on w cebulce włosa - która pod wpływem tej energii zostaje zniszczona. Dzięki temu, włos nie ma już warunków do ponownego wzrostu. Podobną zasadę wykorzystuje się przy usuwaniu tatuaży i głębokich przebarwień.

Dlaczego więc epilację laserową trzeba kilkakrotnie powtórzyć? Nasze włosy mają tzw. fazy wzrostu: anagen, katagen i telogen. Energia lasera działa wyłącznie na włosy w pierwszej fazie wzrostu, a nie jest tak, że wszystkie mieszki włosowe są w niej w tym samym czasie! Z tego względu, zabieg epilacji należy powtarzać aż do zniszczenia wszystkich cebulek.

Rodzaje epilacji

Epilacja, w zależności od wykorzystywanej do usunięcia owłosienia technologii, dzieli się na kilka rodzajów, a są to:

- epilacja laserowa, wykonywana laserem diodowym. Światło lasera trafia do melaniny zawartej w cebulce włosa i niszczy ją bezpowrotnie.

- elektrokoagulacja, wykorzystująca działanie prądu elektrycznego zmiennego o dużej częstotliwości.

- fotoepilacja, inaczej depilacja IPL, wykorzystująca impulsy świetlne. Ten typ epilacji to między innymi urządzenia do domowego usuwania włosków. Nie jest ona tak skuteczna, jak epilacja laserem diodowym, gdyż jedynie opóźnia wzrost cebulki. Jest jednak tańsza i bezpieczna do samodzielnego użytku.

Zdecydowanie najpopularniejszą, a także najskuteczniejszą z nich, jest epilacja laserowa. Współczesne urządzenia do epilacji pozwalają na maksymalne skrócenie czasu zabiegu, a także podniesienie komfortu klientki - jeszcze kilka lat temu, zabiegi te były bardzo bolesne, a czasem kończyły się nawet poparzeniem skóry.

Elektroepilacja

Epilacja laserowa to metoda, która do usunięcia owłosienia wykorzystuje energię wiązki światła lasera. Elektroepilacja zaś, znana także jako elektroliza, to metoda, która niszczy cebulki przy pomocy prądu elektrycznego. Prąd emitowany jest wprost na skórę, przez specjalistyczną elektrodę albo metalową sondę, wprowadzaną pod skórę, bezpośrednio do mieszków włosowych. Każdy z nich jest więc niszczony pojedynczo. Technika ta może być wykorzystywana niezależnie od koloru czy grubości włosa, oraz skóry. Niestety, ma też swoje minusy: jest dość bolesna (zwłaszcza w okolicach pach czy bikini).

Czy epilacja laserowa jest bezpieczna?

Traktowanie skóry laserem może wydawać się ryzykowne, jednak wbrew pozorom, epilacja jest zabiegiem bezpiecznym. Oczywiście, jeśli jest wykonywana przez profesjonalistę lub profesjonalistkę. Osoba wykonująca zabieg wie, jak długo głowica urządzenia może pracować na danym obszarze, nie dopuści do poparzenia skóry i sprawi, że zabieg będzie skuteczny. Epilacja laserowa nie ma również wielu przeciwwskazań: są to głównie choroby skóry, a także aktywne infekcje, choć zawsze warto skonsultować zabieg ze swoim lekarzem, zwłaszcza, jeśli chorujemy przewlekle lub na stałe przyjmujemy leki.