Cały świat z niepokojem patrzy na to, co dzieje się na Ukrainie. W czwartek na rozkaz Władimira Putina wojska rosyjskie rozpoczęły zbrojną inwazję u naszych wschodnich sąsiadów. W związku z agresywnymi działaniami Kremla wobec narodu ukraińskiego kolejne kraje wprowadzają sankcje, które mają silnie uderzyć w Rosję. 

Czy Rosja weźmie udział w Eurowizji 2022? 

W obliczu ataku reżimu Putina na Ukrainę poważne konsekwencje postanowiła wyciągnąć także Europejska Unia Nadawców, czyli organizator Konkursu Piosenki Eurowizji. Jak się okazuje, podczas tegorocznej edycji festiwalu, którego gospodarzem są Włochy, nie wystąpi reprezentant Rosji. W wydanym przez EBU oświadczeniu czytamy między innymi: 

Wykluczenie rosyjskiego reprezentanta wynika z obawy, że w świetle bezprecedensowego kryzysu na Ukrainie, udział Rosji w tegorocznej edycji naraziłby konkurs na szwank. 

Co ciekawe, tuż po inwazji wojsk rosyjskich przedstawiciele EBU informowali media, że nie planują nikogo wykluczać z konkursu, ponieważ „Eurowizja to apolityczne wydarzenie kulturalne, które jednoczy kraje". Wpływ na zmianę decyzji miała z pewnością stanowcza reakcja nadawców z Danii, Norwegii, Holandii, Estonii, Islandii, Finlandii oraz ze Szwecji, którzy jednogłośnie potępili atak na Ukrainę.

Według wstępnych zapowiedzi, w konkursie udział ma wziąć Ukraina, która w przeszłości dwukrotnie wygrywała Eurowizję. W 2004 roku zwycięstwo naszym wschodnim sąsiadom zapewniła Rusłana z przebojem „Wild Dances”. Natomiast 12 lat później z triumfu cieszyła się Jamala, której utwór „1944” podbił serca Europejczyków. 

Eurowizja 2022 – kiedy i gdzie się odbędzie? 

Eurowizja 2022 – po raz trzeci w historii – odbędzie się we Włoszech. 66. edycję konkursu zorganizuje Turyn w dniach 10, 12 i 14 maja 2022. Polskę reprezentować będzie Krystian Ochman z piosenką „The River”. 22-latek wystąpi w drugim półfinale, a jego rywalami będą artyści z: Australii, Azerbejdżanu, Cypru, Finlandii, Gruzji, Izraela, Malty, San Marino, Belgii, Czarnogóry, Czech, Estonii, Irlandii, Macedonii Północnej, Rumunii oraz Szwecji. Przypomnijmy, że do finału awansuje po 10 państw z każdego koncertu półfinałowego.