Krystian Ochman jest obecny na polskiej estradzie dopiero od paru lat, ale już zdążył narobić całkiem sporego zamieszania. Trudno się jednak temu dziwić. Jego niesamowity głos przyprawia o ciarki, a jego sceniczny magnetyzm sprawia, że wprost nie można oderwać od niego wzroku. Poznajcie lepiej tego utalentowanego artystę.

Krystian Ochman – wiek, pochodzenie, rodzina, dziewczyna

Krystian Ochman urodził się 19 lipca 1999 roku w Stanach Zjednoczonych. Jego rodzice wyemigrowali do USA jeszcze w czasach PRL-u. Z prywatnego profilu wokalisty na Facebooku dowiadujemy się, że jego miasto rodzinne to liczące niespełna 30 tysięcy mieszkańców Melrose w stanie Massachusetts. Młody artysta sporą część swojego życia spędził także w Potomac w stanie Maryland, niedaleko Waszyngtonu.

Nie jest tajemnicą, że reprezentant Polski w Konkursie Piosenki Eurowizji 2022 pochodzi z rodziny o bogatych tradycjach muzycznych. Jest wnukiem sławnego śpiewaka operowego, Wiesława Ochmana. Z kolei ojciec Krystiana, Maciej Ochman, grał na syntezatorze w rockowym zespole Róże Europy.

Współtworzył nasz band, aż do dnia emigracji do USA - czytamy na fan page'u grupy.


Krystian Ochman aktualnie jest singlem. Krótko przed wyjazdem na Eurowizję do Turynu wokalista ujawnił, że rozstał się ze swoją dotychczasową dziewczyną.

 

Krystian Ochman – wykształcenie, początki kariery

Początkowo Ochman wcale nie planował iść w ślady taty i dziadka. Bardziej niż muzyką, interesował się bowiem sportem. Trenował pływanie, myślał też o karierze piłkarza. W końcu jednak rodzice namówili go do rozpoczęcia nauki gry na fortepianie i trąbce. Jeszcze jako uczeń liceum zaczął uczyć się śpiewu.

Zobacz także:

Przełomowym wydarzeniem w artystycznym życiorysie Ochmana okazał się nieoczekiwanie występ w szkolnym przedstawieniu – musicalu „Kopciuszek”. Gdy jego dziadek, wybitny tenor, zobaczył jak jego wnuk prezentuje się na scenie, przekonał go, by nie marnował swojego talentu i związał swoje życie z muzyką. To właśnie za jego namową Krystian podjął studia na Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie wokalistyki klasycznej.

Krystian Ochman – „The Voice of Poland”, Festiwal w Opolu

Szerszej publiczności Ochman dał się poznać stosunkowo niedawno, bo jesienią 2020 roku, gdy pojawił się w 10. edycji programu telewizyjnego „The Voice of Poland”. W trakcie tzw. Przesłuchania w Ciemno zaprezentował przed jurorami swoją interpretację hitu „Beneath Your Beautiful”, którą w oryginale wykonują Labrinth i Emeli Sandé. Jako pierwszy swój fotel odwrócił Michał Szpak i to właśnie do jego drużyny trafił Krystian.

Pod wodzą charyzmatycznego wykonawcy eurowizyjnego przeboju „Color of Your Life” początkujący wokalista zakwalifikował się do ścisłego finału show. W ostatnim odcinku zaśpiewał m.in. swój debiutancki singiel „Światłocienie”.


W finałowym głosowaniu zdeklasował konkurencję i wygrał program. W nagrodę otrzymał 50 tysięcy złotych oraz kontrakt płytowy z wytwórnią Universal Music Polska.

Zwycięską passę kontynuował w 2021 roku na 58. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W konkursie „Premiery” wykonał piosenkę „Prometeusz” i otrzymał Nagrodę Publiczności.

Krystian Ochman – Eurowizja 2022

Pod koniec ubiegłego roku Ochman zgłosił się do polskich preselekcji do Konkursu Piosenki Eurowizji 2022. Obyło się bez zaskoczeń. Krystian znalazł się wśród 10 wykonawców zakwalifikowanych do finału Krajowych Eliminacji, a w finale pokonała konkurencję. Jego propozycja to anglojęzyczny piosenka pt. „River”. Tekst piosenki pomógł mu napisać Ashley Hicklin, znany m.in. ze współpracy ze zwycięzcą Eurowizji 2019, Duncanem Laurencem z Holandii. Za muzykę, poza Ochmanem i Hicklinem, odpowiadają także Mikołaj Trybulec, znany lepiej w branży jako Tribbs, oraz Adam Wiśniewski, czyli @atutowy.

Warto dodać, że po tym, jak do sieci wyciekła zaledwie demonstracyjna wersja „River”, Polska znalazła się na samym szczycie bukmacherskiego rankingu faworytów tegorocznej Eurowizji. W chwili powstawania tego artykułu nasz kraj plasuje się na szóstym miejscu, za Ukrainą, Włochami, Wielką Brytanią, Szwecją i Hiszpanią.

Krystian Ochman – płyta, piosenki, koncerty

Ochman ma na razie na swoim koncie jedną płytę. Album zatytułowany po prostu „Ochman” ujrzał światło dzienne 19 listopada 2021 roku. Na płycie znalazło się 10 premierowych utworów, w tym promujące wydawnictwo single „Światłocienie, „Wielkie tytuły”, „Wspomnienie”, „Prometeusz”, „Ten sam ja” i „Złodzieje wyobraźni”.

Dziadek słuchał całej płyty i jest ze mnie bardzo dumny. Mówił, że nagrałem wspaniały album, co jest dla mnie ogromnym szczęściem - powiedział w wywiadzie udzielonym serwisowi polskaplyta-polskamuzyka.pl.

Krystian aktualnie skupia się na promocji swojej eurowizyjnej piosenki, dlatego w jego grafiku koncertowym na razie nie ma zbyt wielu występów. Jeden ze swoich ostatnich koncertów zagrał pod koniec lutego w Teatrze Muzycznym ROMA w Warszawie.

Krystian Ochman – Instagram, YouTube, TikTok

Jak przystało na gwiazdę młodego pokolenia, Ochman pozostaje w stałym kontakcie ze swoimi fanami i fankami za pośrednictwem mediów społecznościowych. Jeśli chcecie być na bieżąco ze wszystkimi najważniejszymi wydarzeniami, to koniecznie zaobserwujcie jego oficjalne profile na Instagramie (@krystianochman), TikToku (@ochmankrystian), a także zasubskrybujcie jego kanał w serwisie YouTube.