Kalush Orchestra to nazwa, która w ostatnich tygodniach z pewnością obiła się o uszy wszystkim, którzy w choć minimalnym stopniu interesują się Eurowizją. Reprezentant Ukrainy w tegorocznym konkursie od wielu tygodni uchodził bowiem za absolutnego faworyta. W zakładach bukmacherskich zespół typowany był do zajęcia pierwszego miejsca, całkowicie deklasując konkurencję w postaci Mahmooda & Blanco z Włoch, Sama Rydera z Wielkiej Brytanii, Cornelii Jakobs z Szwecji czy Krystiana Ochmana z Polski. Ich konkursowy utwór „Stefania” to także na ten moment najpopularniejszy eurowizyjny kawałek tego roku w rozgłośniach radiowych – obecnie grany jest na antenach już przeszło 400 stacji w całej Europie. Czas więc najwyższy przyjrzeć się tej intrygującej grupie z bliska.

Kalush Orchestra – skład. Kim są zwycięzcy Eurowizji 2022?

Kalush to ukraińska formacja hip-hopowa założona w 2019 roku w Kijowie. Zespół wziął swoją nazwę od miasta Kałusz, z którego pochodzi jego założyciel, raper Oleh Psiuk. Poza nim, w skład grupy wchodzą: multiinstrumentalista Ihor Didenchuk, którego możecie kojarzyć z elektro-folkowego zespołu Go_A (ich utwór „Shum” zajął piąte miejsce na Eurowizji 2021) oraz tancerz Vlad Kurochka, występujący pod pseudonimem MC Killimen. Na swoim koncie mają dwie płyty:„Hotin” i „Yo-yo”, wydane nakładem sławnej amerykańskiej wytwórni hip-hopowej Def Jam Recordings.

W 2021 roku trio rozwinęło swoją działalność o poboczny projekt o nazwie Kalush Orchestra. W jego ramach artyści wprowadzili do swojej twórczości różnego rodzaju elementy ludowe i autentyczne motywy ukraińskie, a do podstawowego składu Kalush dołączyli utalentowani muzycy: Tymofii Muzychuk, Vitalii Duzhyk i śpiewający w chórkach Dzhonni Dyvnyy (jego prawdziwe nazwisko to Andri Handziuk), który niestety nie wystąpił na Eurowizji 2022, a zamiast niego do Turynu poleciał Oleksandr Slobodianyk (znany lepiej jako Sasha Tabb).

Ukraina na Eurowizji 2022 – o czym jest tekst piosenki „Stefania”?

Stefania mama, mama Stefania

Pole kwitnie, ale ona robi się siwa

Zaśpiewaj mi kołysankę, mamo

Chcę znów usłyszeć twoje czułe słowa

Eurowizyjna propozycja grupy jest hołdem złożonym ukochanej matce Oleha. Co ciekawe, tytułowa bohaterka piosenki „Stefania” po raz pierwszy usłyszała ten utwór podczas koncertu „Vidbir”, pełniącego w Ukrainie rolę krajowych eliminacji do Eurowizji. Jej reakcję możecie obejrzeć na poniższym nagraniu.


Warto dodać, że Kalush Orchestra zajęła w konkursie dopiero drugie miejsce. Zwyciężczyni, Alina Pash, ostatecznie jednak wycofała się ze z udziału, gdyż złamała regulamin ukraińskich preselekcji. Dzięki temu prawo do reprezentowania Ukrainy w 66. Konkursie Piosenki Eurowizji przypadło w udziale drugim w kolejności wykonawcom hitu „Stefania”.

Koncerty Kalush w Polsce

Jeszcze tego lata Kalush pojawi się w Polsce. W związku z ogromnym zainteresowaniem, grupa zagra w naszym kraju aż cztery koncerty:

  • 30 czerwca 2022 - Poznań, Skwer Play, Letnia scena B17
  • 3 lipca 2022 - Warszawa, Progresja 
  • 2 lipca 2022 - Wrocław, A2 
  • 1 lipca 2022 - Kraków, Klub Kwadrat 

Bilety na koncerty Kalush w cenie 79 złotych można kupić m.in. na stronie Eventim.pl.

Zobacz także:

--
W Glamour.pl na co dzień informujemy was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym trudnym czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. TUTAJ dowiecie się, jak pomagać, sprawdzicie, gdzie trwają zbiórki i przeczytacie, co zrobić, żeby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach.