Walka o zwycięstwo w 66. Konkursie Piosenki Eurowizji, który odbędzie się w dniach 10–14 maja w Turynie, zapowiada się niezwykle emocjonująco. Bukmacherzy nie mają wątpliwości, że Szwecja  obok Włoch, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii – jest jednym z głównych faworytów Eurowizji 2022. W tym roku ten leżący w Skandynawii kraj reprezentować będzie 30–letnia Cornelia Jakobs. Jakie są jej szanse na końcowy triumf? Co o niej wiemy? Sprawdź koniecznie!

Kim jest Cornelia Jakobs, reprezentantka Szwecji na Eurowizję 2022?

Cornelia Jakobs urodziła się 9 marca 1992 roku w Sztokholmie. Pochodzi z muzycznej rodziny – jej ojcem jest Jakob Samuel z zespołu The Poodles. Swoje pierwsze kroki na wokalnej drodze muzycznej stawiała w gimnazjum grając w przeróżnych zespołach rockowych. W 2008 r. podjęła naukę w jednej z najlepszych szkół muzyczny w Szwecji – Rytmus Musikergymnasiet.

W tym samym roku Jakobs spróbowała swoich sił w szwedzkiej edycji programu „Idol”. Niestety, udział w show nie poszedł po myśli artystki. Co więcej, nieprzychylne opinie jurorów – głównie ze strony Andersa Bagge – spowodowały, że Cornelia przez dekadę nie odważyła się zagrać na gitarze. W kolejnych latach dołączyła do dziewczęcego duetu Love Generation, który dwukrotnie startował w szwedzkich eliminacjach do Eurowizji, czyli Melodifestivalen. Ale bez powodzenia. W 2020 szerokim echem odbił się jej utwór „Weight of the World”, który znalazł się w ścieżce dźwiękowej serialu HBO Nordic „Miasto niedźwiedzia”. 

Na swój wielki sukces Cornelia Jakobs czekała do 30. urodzin. W 2022 roku wygrała 62. edycję Melodifestivalen, dzięki czemu została wybrana na reprezentantkę Szwecji w 66. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Turynie. Co ciekawe, drugie miejsce w konkursie zajął Anders Bagge. Ten sam, który 14 lat wcześniej, ostro skrytykował Jakobs w programie „Idol”. Muzyk tuż po ogłoszeniu wyników przeprosił artystkę, że podczas castingów nie pozostawił na niej suchej nitki. 

Piosenka Szwecji na Eurowizję 2022: Cornelia Jakobs – „Hold Me Closer”

Zwycięski utwór „Hold Me Closer” natychmiast podbił szwedzkie listy przebojów i stał się jednym z najchętniej sprzedających się singli. Zdaniem Stowarzyszenia Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji (OGAE), Cornelia Jakobs zajmie pierwsze miejsce w tegorocznej Eurowizji. Do finału przeszła jak burza. Czy w decydującym starciu postawi kropkę nad „i”? Zanim poznamy odpowiedź na to pytanie, posłuchajmy jeszcze raz szwedzkiej propozycji na 66. Konkurs Piosenki Eurowizji: 

Szwecja na Eurowizji – historia 

Szwecja to jeden z najbardziej utytułowanych państw biorących udział w Konkursie Piosenki Eurowizji. Reprezentaci Trzech Koron do tej pory sześciokrotnie cieszyli się z końcowego zwycięstwa. Po raz ostatni w 2015 roku, gdy z piosenką „Heroes” triumfował Måns Zelmerlöw. W przeszłości z wygranej cieszyli się także Loreen z hitowym utworem „Euphoria” (2012) czy zespół ABBA z niezapomnianym przebojem „Waterloo” (1974). Co ciekawe, Szwedzi tylko raz – w ponad 60-letniej historii konkursu – nie awansowali do wielkiego finału. W 2010 roku w gronie finalistów zabrakło Anny Bergendahl. Z kolei najgorsze miejsce tego nordyckiego kraju w finałowej stawce to ostatnia pozycja z roku 1963 i 1977. 

--

Zobacz także:

W Glamour.pl na co dzień informujemy was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym trudnym czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. TUTAJ dowiecie się, jak pomagać, sprawdzicie, gdzie trwają zbiórki i przeczytacie, co zrobić, żeby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach.