Piosenki Eurowizji - wystarczy to usłyszeć, by w głowie niejednej osoby automatycznie pojawił się dźwięk ukochanych utworów. Eurowizja jest świętem muzyki i sposobem na zdobycie sławy w całej Europie. To specyficzny konkurs piosenki. Koncerty eurowizyjne są organizowane od 1956 roku. Eurovision Song Contest, jak właściwie oficjalnie nazywana jest Eurowizja, to widowisko muzyczne, które zawsze składa się z prezentacji na żywo utworów wykonywanych przez przedstawicieli różnych krajów, zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców. Co roku nowi wykonawcy prezentują swoje umiejętności i piosenki na Konkursie Piosenki Eurowizji. Jakie utwory zasługują na miano "najpiękniejsze piosenki Eurowizji"? Które występy polskich wykonawców zapadły w pamięć i zapisały się w historii tego konkursu?

Najpiękniejsze piosenki Eurowizji - szwedzkie "Waterloo" ABBA 

Jedną z najpiękniejszych piosenek eurowizyjnych jest "Waterloo", jaką w 1974 roku podczas konkursu zaśpiewała legendarna grupa ABBA. Przebój ten to jedna z najsłynniejszych piosenek w historii muzyki popowej, a w szczególności w historii Eurowizji. To właśnie wykonanie tego utworu pozwoliło szwedzkiemu zespołowi ABBA rozpocząć karierę w skali światowej.

Najpiękniejsze piosenki Eurowizji - "Amar pelos dois" Salvadora Sobrala

W gronie najpiękniejszych piosenek Eurowizji obowiązkowo trzeba umieścić balladę "Amar pelos dois" Salvadora Sobrala. Portugalczyk występował na Eurowizji w 2017 roku i bynajmniej nie był typowany na zwycięzcę. Jednak udało mu się dosłownie zaczarować całą europejską widownię. Pokazał, że muzyka obroni się sama. Jego minimalistyczne wykonanie ballady pozwoliło się skupić na samej treści piosenki. Okazał się pierwszym triumfatorem konkursu Eurowizji z Portugalii i uzyskał rekordowy wynik – przyznano mu aż 758 punktów.

Najpiękniejsze piosenki Eurowizji - "1944" Jamal

Serca i umysły pobudziła inna piosenka Eurowizji – "1944" wykonana przez Jamala z Ukrainy. Popis wokalny reprezentanta tego kraju był nietypowy, ale miał ogromną siłę oddziaływania. Nie było tu efektów specjalnych i grupy tanecznej, ale kompozycja muzyczna i piękne słowa piosenki zaśpiewanej częściowo po angielsku, a częściowo po tatarsku, pokazały, że wzruszająca piosenka musiała wygrać Eurowizję w 2016 roku.

Eurowizja i niezapomniane występy - "Hard Rock Hallelujah" Lordi

Jednym z najbardziej oryginalnych wystąpień i najbardziej oryginalną wśród piosenek eurowizji był występ zespołu Lordi z piosenką "Hard Rock Hallelujah". Już sam widok zespołu na eurowizyjnej scenie szokował i przyciągał uwagę. Muzycy z Finlandii wystąpili bowiem w przebraniach przerażających potworów. To szalony, kontrowersyjny występ heavy metalowy. Nietypowa prezentacja na scenie zespołu Lordi okazała się strzałem w przysłowiową dziesiątkę, ponieważ utwór "Hard Rock Hallelujah" w 2006 roku podbił Konkurs Piosenki Eurowizji.

Zupełnie inny charakter miał występ piosenkarek z Rosji na Eurowizji w 2012 roku. Rosję reprezentował wówczas zespół folklorystyczny Buranowskije Babuszki, składający się z seniorek w ludowych strojach. Co prawda nie wygrały one Konkursu Piosenki Eurowizji, ale zajęły bardzo wysokie, 2. miejsce.

Jeszcze większe kontrowersje niż wspomniany zespół Lordi wywołał reprezentant Austrii w 2014 roku. Słynna już kobieta z brodą, czyli Conchita Wurst okazała się zwyciężczynią Konkursu Piosenki Eurowizji. Właściwie na scenie w pięknej, złotej sukni pokazał się austriacki artysta Thomas Neuwirth, śpiewając utwór o Feniksie budzącym się z popiołów. Konkurs wygrała właśnie jego piosenka – "Rise Like a Phoenix".

Zobacz także:

Polskie piosenki Eurowizji i niezapomniana Edyta Górniak, Cleo i Tulia

Także i Polska ma swój wkład w Eurowizję. Najwyższą w całej historii Konkursu Piosenki eurowizji lokatę miała Edyta Górniak, która zajęła 2. miejsce Przedstawiła ona piosenkę "To nie ja" w 1994 roku. Był to debiutancki występ Polski w konkursie.

Inna polska piosenka na Eurowizje, która odniosła sukces, jakim było 8. miejsce w wielkim finale to "Color of Your Life" Michała Szpaka. Był on naszym reprezentantem w 2016 roku. Co ciekawe, w głosowaniu telewidzów Szpak ze swoją piosenką zajął wysokie 3. miejsce.

Szerokim echem odbiła się za to piosenka "My Słowianie – We Are Slavic" Donatana & Cleo, reprezentująca Polskę na konkursie Eurowizji w 2014 roku. Po latach niepowodzeń powróciliśmy z dobrą piosenką na europejską scenę. Prezentacja Donatana i Cleo zapisała się w historii konkursu jako nie ta najlepsza, ale jedna z najbardziej kontrowersyjnych. Wszystko za sprawą być może ubijania na scenie masła i prania bielizny przez skąpo ubrane Słowianki.

Duże nadzieje na sukces mieliśmy w związku z występem zespołu Tulia na Eurowizji w 2019 roku. Polska piosenka na Eurowizje w 2019 roku to "Fire of Love". Zespół Tulia wykonał ją po polsku i po angielsku, prezentując się na scenie w barwnych strojach. Nie zachwycił jednak europejskich jurorów.

Eurowizja Junior - piosenki

Znacznie większe sukcesy Polska i jej reprezentanci odnoszą na Eurowizji Junior. Konkurs ten organizowany jest od 2003 roku. Zwyciężczyniami Eurowizji w wydaniu dla dzieci w 2018 i 2019 roku były Polki. W 2018 roku w finale Eurowizji Junior w Mińsku zwyciężyła Roksana Węgiel, która zaśpiewała piosenkę pod tytułem "Anyone I Want to Be" zdobywając 215 punktów, a rok później jej sukces powtórzyła Viki Gabor z piosenką na Eurowizję "Superhero". Ona z kolei zgarnęła 278 punktów – najwięcej z dotychczasowych finałów Konkursu Eurowizji Junior.

Eurowizja 2020

Polskę podczas 65. Konkursu Piosenki Eurowizji reprezentować miała Alicja Szemplińska utworem "Empires". Niestety ze względu na panującą na świecie epidemię koronawirusa Eurowizja 2020 została odwołana. 

ZOBACZ TAKŻE: Światło dla Europy zastąpi Eurowizję 2020! Gdzie i kiedy oglądać? 

W naszej GALERII znajdziecie najpopularniejsze polskie i zagraniczne hity w historii Eurowizji.