Wielki finał 67. Konkursu Piosenki Eurowizji, który w tym roku odbył się w Liverpoolu za nami. Sprawdźcie, kto zgarnął Grand Prix i kryształowy mikrofon, które miejsce zajęła Blanka i gdzie w przyszłym roku odbędzie się konkurs.

Eurowizja 2023 - kto w finale?

W sobotnim finale Eurowizji 2023 w wyścigu o Grand Prix zmierzyli się wykonawcy z 26 krajów: po 10 krajów, które wywalczyły sobie awans w jednym z dwóch półfinałów, członkowie tzw. Wielkiej Piątki (Francja, Niemcy, Hiszpania, Wielka Brytania i Włochy) oraz ubiegłoroczny zwycięzca - Ukraina.

Pełna lista uczestników finału Eurowizji 2023 w kolejności, w jakiej występowali się na scenie, przedstawiała się następująco:

1. Austria – Teya & Salena – „Who The Hell Is Edgar?”
  2. Portugalia – Mimicat – „Ai Coração”
  3. Szwajcaria – Remo Forrer – „Watergun”
  4. Polska – Blanka – „Solo”
  5. Serbia – Luke Black – „Samo Mi Se Spava”
  6. Francja – La Zarra – „Évidemment”
  7. Cypr – Andrew Lambrou – „Break A Broken Heart”
  8. Hiszpania – Blanca Paloma – „EAEA”
  9. Szwecja – Loreen – „Tattoo”
  10. Albania – Albina & Familja Kelmendi – „Duje”
  11. Włochy – Marco Mengoni – „Due Vite”
  12. Estonia – Alika – „Bridges”
  13. Finlandia – Käärijä – „Cha Cha Cha”
  14. Czechy – Vesna – „My Sister’s Crown”
  15. Australia – Voyager – „Promise”
  16. Belgia – Gustaph – „Because Of You”
  17. Armenia – Brunette – „Future Lover”
  18. Mołdawia – Pasha Parfeni – „Soarele şi Luna”
  19. Ukraina – TVORCHI – „Heart Of Steel”
  20. Norwegia – Alessandra – „Queen Of Kings”
  21. Niemcy – Lord Of The Lost – „Blood & Glitter”
  22. Litwa – Monika Linkytė – „Stay”
  23. Izrael – Noa Kirel – „Unicorn”
  24. Słowenia – Joker Out – „Carpe Diem”
  25. Chorwacja – Let 3 – „Mama ŠČ!”
  26. Wielka Brytania – Mae Muller – „I Wrote A Song”

eurovision.tv

Eurowizja 2023 - kto wygrał?

O wynikach zdecydowali telewidzowie i jurorzy ze wszystkich państw biorących udział w konkursie oraz widzowie z tzw. reszty świata. Punkty z Polski tak, jak w latach poprzednich przestawiła prezenterka TVP, Ida Nowakowska.

Wyniki Eurowizji nie są wielkim zaskoczeniem. Zgodnie z przewidywaniami bukmacherów, po zsumowaniu wszystkich not Eurowizję 2023 wygrała Szwecja. Reprezentująca ją ponownie Loreen zdobyła w sumie 583 punkty. Drugie miejsce zajęła Finlandia (526 punktów), a podium zamknął Izrael (362 punkty). Tym samym możemy mieć pewność, że w przyszłym roku konkurs odbędzie się w ojczyźnie Abby.

Reprezentantka Polski, Blanka, zdobyła 93 punkty, zajmując ostatecznie 19. miejsce.