Fani Eurowizji Junior każdego roku niecierpliwie wyczekują tego jednego, ważnego dnia. Dziś na niesamowitej scenie La Seine Musicale pod Paryżem odbyła się kolejna, 19. już edycja międzynarodowego festiwalu, który uwielbiany jest przez tak liczne grono osób na całym świecie. Poniżej znajdziecie kilka ciekawostek oraz informację, kto wygrał Eurowizję Junior 2021.

Eurowizja Junior: zeszłoroczna zwyciężczyni

W ubiegłym roku zwyciężyła reprezentantka Francji, Valentina, która wykonywała utwór „J'imagine”. To właśnie dlatego hasłem tej edycji Eurowizji Junior jest „Imagine” (wyobraźnia). Z tego też powodu tegoroczny konkurs odbywał się pod Paryżem. Trzeba przyznać, że klimat tego miasta sprzyjał artystycznemu wydźwiękowi imprezy – jest to bowiem wyjątkowo piękne widowisko. Koncert zorganizowała Europejska Unia Nadawców oraz France Télévisions, a fani Eurowizji Junior są wręcz zachwyceni tegoroczną oprawą.

O główną wygraną walczyło dziś 19 państw europejskich, w tym: Albania, Armenia, Irlandia, Malta, Macedonia Północna, Portugalia, Niemcy, Gruzja, Francja, Rosja, Kazachstan, Ukraina, Niderlandy, Hiszpania, Serbia, Polska, Włochy (powrót po roku nieobecności), Azerbejdżan (powrót po 2 latach) oraz Bułgaria.

Eurowizja Junior 2021: przebieg konkursu

Koncerty miały miejsce w centrum muzyki i sztuk performatywnych La Seine Musicale, które mieści się na jednej z wysp na Sekwanie. Pierwszego dnia odbywały próby, a dziś od godziny 16:00 relacjonowano całość na żywo –  przebieg konkursu mogliśmy obserwować na antenie TVP1, TVP Polonia, TVP ABC oraz w internecie, na stronie junioreurovision.tv.

Kolejność występów na Eurowizji Junior 2021 prezentowała się następująco: 

 1. Niemcy – Pauline – Imagine Us
 2. Gruzja – Nikoloz Kajaia – Let’s Count The Smiles
 3. Polska – Sara James – Somebody
 4. Malta – Ike & Kaya – My Home
 5. Włochy – Elisabetta Lizza – Specchio (Mirror On The Wall)
 6. Bułgaria – Denislava i Martin – Voice Of Love
 7. Rosja – Tanja Mieżencewa – Mon Ami
 8. Irlandia – Maiú Levi Lawlor – Saor (Disappear)
 9. Armenia – Maléna –Qami Qami
 10. Kazachstan – Alinur Hazmin i Beknur Żunibekuły – Ертегі әлемі (Fairy World)
 11. Albania – Anna Gjebrea – Stand By You
 12. Ukraina – Ołena Usenko – Ważil
 13. Francja – Enzo – Tic Tac
 14. Azerbejdżan – Sona Azizowa – One Of Those Days
 15. Holandia – Ayana – Mata Sugu Aō Ne
 16. Hiszpania – Levi Díaz – Reír
 17. Serbia – Jovana i Dunja – Children’s Eyes
 18. Macedonia Północna – Dajte Muzika – Green Forces
 19. Portugalia – Simão Oliveira – O Rapaz

Przedstawicielka naszego kraju, 13-letnia Sara James o polskich i nigeryjskich korzeniach, wystąpiła w 3. kolejności, tuż po reprezentacji Niemiec i Gruzji. Zaśpiewała piosenkę „Somebody”. Zagraniczni internauci i bukmacherzy od początku zgodnie twierdzili, że młoda wokalistka ma spore szanse wygrać, a tym samym powtórzyć sukces Polski sprzed 2 i 3 lat. Na scenie artystce towarzyszyło 5 tancerek w niebiesko-fioletowych strojach. Sara wystąpiła w pięknej, różowej, tiulowej sukience z kolorowymi kwiatami. Za choreografię odpowiadał sam Agustin Egurrola. 

Materiały prasowe

Zobacz także:

Tuż przed finałem piosenkarka opublikowała jednak screeny z rasistowskimi wiadomościami od części Polaków. Wyraziła przy tym swój żal związany z tym, że daje z siebie wszystko i ogromnie cieszy się, będąc reprezentantką Polski, a mimo to pojawiają się tego rodzaju komentarze:

Taka jednak trochę mało polska jesteś ci powiem.

Fani byli oburzeni i błyskawicznie zareagowali, wspierając w komentarzach artystkę.

Zobaczcie oficjalny klip młodej wokalistki, który ma już kilka milionów wyświetleń:

Źródło - serwis YouTube.com/oficjalny kanał Junior Eurovision Song Contest 

Eurowizja Junior 2021: kto wygrał?

Głosowanie, zarówno podczas pierwszego, jak i drugiego etapu, było darmowe. Umożliwiało również oddanie głosu na swój kraj. Poza drugą turą głosowania, swoich faworytów wybierali także jurorzy ze wszystkich dziewiętnastu krajów. Najwięksi fani Eurowizji jako tegorocznego zwycięzcę typowali przede wszystkim któregoś z przedstawicieli krajów takich jak: Armenia, Polska, Rosja, Ukraina i, ponownie, Francja. Jakie są zatem wyniki konkursu? 

W wyniku głosowania jurorów z 19. krajów to Francja zajęła 1. miejsce, tuż za nią pojawiła się jednak Polska, na 3. miejscu była z kolei Armenia. Za sprawą głosowania widzów finalnie wyniki te zmieniły się, a zwycięzcą 19. edycji Eurowizji Junior 2021 została... Armenia, a dokładnie jej reprezentantka Maléna z piosenką „Qami Qami” (224 punkty). Reprezentantka Polski znalazła się natomiast na podium i uzyskała 2. miejsce, zdobywając w sumie 218 punktów. Serdecznie gratulujemy!

Kim jest Maléna Fox - zwyciężczyni Eurowizji Junior 2021 [wiek, Instagram]

Zwyciężczyni to 14-letnia Maléna Fox. Wokalistka uczęszcza na zajęcia do szkoły muzycznej, gdzie uczy się również grać na wiolonczeli. Artystka podchodzi z Erywania w Armenii i od dawna marzyła o wzięciu udziału w dziecięcej Eurowizji. Już w zeszłym roku miała wziąć udział w Eurowizji Junior, jednak Armenia zdecydowała się wycofać swój udział ze względu na niepokojącą sytuację pandemiczną.

Warto wspomnieć, że Amenia wygrała Eurowizję Junior po raz pierwszy w 2010 roku. Reprezentował ją Vladimir Arzumanyan z piosenką „Mama”.