Odeszła jedna z najbardziej charyzmatycznych i utalentowanych artystek polskiej sceny muzycznej. Nie żyje Ewa Demarczyk. Piosenkarka zmarła w wieku 79 lat, 14 sierpnia w piątek w swoim rodzinnym Krakowie. Wykonywała m.in. takie piosenki jak „Tomaszów”, „Karuzela z madonnami”, „Grande Valse Brillante” czy „Rebeka”. Nazywana przez wielu polską Edith Piaf rozpoczęła karierę w latach 60., kiedy dołączyła do kabaretu „Piwnica pod Baranami” i stworzyła słynny duet z Zygmuntem Koniecznym, który komponował muzykę. To dzięki nim krakowska „Piwnica…” stała się sławna na całą Polskę.

Andrzej Strzelecki nie żyje. Popularny aktor miał 68 lat >>>

Ewa Demarczyk nie żyje. Wybitna artystka zmarła w wieku 79 lat

Ewa Demarczyk urodziła się 16 stycznia 1941 roku w Krakowie, gdzie ukończyła Akademię Sztuk Pięknych na wydziale malarstwa. Była również absolwentką krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. W 1961 roku dołączyła do kabaretu Akademii Medycznej „Cyrkulik”, a niedługo potem jej kariera rozkwitła w „Piwnicy pod Baranami” i w duecie z Zygmuntem Koniecznym. Śpiewała utwory najwybitniejszych poetów, m.in. Juliana Tuwima, Mirona Białoszewskiego, Bolesława Leśmiana czy Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i stała się jedną z najwybitniejszych polskich artystek. W 1999 roku zagrała swój ostatni koncert, po którym wycofała się z życia publicznego. Śmierć Ewy Demarczyk potwierdził dyrektor artystyczny Letniego Festiwalu Jazzowego w Piwnicy pod Baranami, Witold Wnuk. 

16 stycznia skończyłaby 80 lat. Kilku pokoleniom prezentowała to, co w piosence najszlachetniejsze, najbardziej wartościowe. Nie zostawiła po sobie zbyt wielu nagrań, ale – same perły. One będą z nami przypominając o fenomenie Ewy Demarczyk – napisał o piosenkarce dziennikarz Wacław Krupiński. 

Zmarł Emil Karewicz. Aktor znany z serialu „Stawka większa niż życie” i filmu „Krzyżacy” miał 97 lat >>>