Farbowanie ubrań: jakie ubrania można farbować?

Farbowanie ubrań nie jest możliwe w przypadku każdej tkaniny. Inaczej farbuje się poliester, a inaczej odzież z wełny czy bawełny. Kluczem jest nie tylko odpowiedni barwnik do tkanin, ale także specyficzne właściwości danego materiału.

Niektóre tkaniny nie nadają się do klasycznego, samodzielnego farbowania, inne można farbować, ale w specyficzny sposób. Najłatwiej barwi się naturalne włókna, takie jak bawełna, len, jedwab, wełna. Barwienie nie powinno być też problemem, jeśli chodzi o większość mieszanek tkanin, w tym mieszanki syntetyczne, takie jak sztuczny jedwab i mieszanki włókien nylonowych, które stanowią co najmniej 60 procent włókien nadających się do barwienia. Jednak niektóre włókna po prostu nie przyjmują barwnika. Dotyczy to tych ubrań, które są w 100% akrylowe, poliestrowe lub octanowe. Należy pamiętać też, że wszelkie plastikowe części odzieży, takie jak guziki i zamki błyskawiczne, również mogą nie przyjmować barwnika. Chcąc dopasować je do nowego koloru odzieży, musisz je więc wymienić. Nylon lub sztuczny jedwab mają porowatą powierzchnię, a więc tendencję do łatwego przyjmowania barwnika. Ich zaletą jest też to, że nie kurczą się w farbowaniu. Jedwab z kolei, choć zafarbuje się bardzo szybko, ma tendencję do kurczenia się lub rozciągania. Często traci też połysk. Poliestru i octanu, jak wspomnieliśmy, nie da się farbować w warunkach domowych. Te tkaniny należy poddawać obróbce powyżej temperatury wrzenia – w 280 stopniach.

Tie-dye: Trend na lato, który nieustannie powraca. Ubrania w tym stylu zrobisz sama w domu >>>

Farbowanie ubrań: na czym polega?

Barwienie tkanin na ogół jednak można przeprowadzić w domowych warunkach – bez względu na to, czy chodzi o farbowanie spodni, farbowanie sukienki czy bluzki. Musimy jedynie zastosować się do kilku obowiązkowych zasad. Niekiedy do farbowania ubrań wystarczy nam jedynie miska, ale powinniśmy też wiedzieć jak farbować ubrania w pralce.

Przed rozpoczęciem pracy musisz przygotować wszystko, czego potrzebujesz, a mianowicie:

- rzeczy przeznaczone do barwienia;

- barwniki i płukanki;

Zobacz także:

- miskę

Przede wszystkim ubrania przeznaczone do farbowania należy najpierw wyprać. Jeśli na tkaninie zostały plamy po tłuszczu, oleju lub innych substancjach, należy je usunąć. W przeciwnym razie tkanina w tym miejscu ufarbuje się nierównomiernie i pozostaną wyraźnie widoczne plamy, które zepsują wygląd całości. Następnie musisz usunąć detale – odciąć guziki i biżuteryjne aplikacje, oderwać metalowe zamki, ponieważ mogą uszkodzić się podczas farbowania.

Jeśli zdecydujesz się farbować nowy produkt z bawełny lub lnu, musisz usunąć warstwę skrobi, którą producent zwykle impregnuje takie tkaniny. Aby to zrobić, przygotuj roztwór mydła, dodaj trochę sody i gotuj ubrania przez 25 minut, a następnie dokładnie spłucz. Podczas barwienia przędzy wełnianej należy upewnić się, że nici nie przeplatają się i nie zaplątują. Po tym, jak ubrania będą gotowe do barwienia, możesz przejść do wyboru pojemników.

Mogą to być dowolne miski czy pojemniki. Najważniejsze jest to, że na wewnętrznej powierzchni metalu nie powinno być żadnych śladów kamienia ani złogów węgla. Szczególną uwagę należy zwrócić na wielkość pojemnika. Miska powinna mieć taką objętość, aby farbowany przedmiot leżał w roztworze swobodnie, i nie unosił się nad powierzchnią wody. Aby wymieszać i obrócić odzież, potrzebujesz drewnianych szczypiec. Możesz też użyć zwykłych drewnianych patyczków. Najkorzystniej jest farbować materiał w wodzie miękkiej. Doskonale sprawdza się tutaj deszczówka. Jeśli chcesz wykorzystać zwykłą wodę z kranu, to możesz ją zmiękczyć sodą oczyszczoną. Wystarczy jedna łyżka sody, którą rozpuszczamy w 10 litrach wody.

Farbowanie ubrań: metody

W zależności od tego, jaki materiał będziemy farbować, należy zastosować różne metody. Farbowanie jedwabiu czy farbowanie jeansów może odbyć się w misce lub z wykorzystaniem wysokiej temperatury, jaką możemy uzyskać jedynie w pralce. Wybór farby zależy od składu tkaniny i preferencji właściciela ubrania. Farba do tkanin jest dostępna w postaci:

- aerozolu;

- płynu;

- proszku.

Przed rozpoczęciem pracy musisz dokładnie określić skład produktu. Jeśli etykieta została usunięta, a wiarygodne informacje o składzie nie będą możliwe do ustalenia, weź zapalniczkę i podpal jedną nić ubrania. Włókna syntetyczne i naturalne wydzielają podczas spalania wyjątkowo brzydki zapach. Syntetyki pachną chemią. Naturalna wełna lub bawełna emituje zapach spalonych włosów. Najłatwiej jest farbować ubrania wykonane z naturalnych materiałów. Syntetyki są trudne do barwienia i szybko tracą swój nowo uzyskany odcień.

Manicure z motywem tie-dye, czyli modne paznokcie na lato >>>

Zanim przejdziemy do barwienia, dobrym pomysłem jest przestudiowanie instrukcji produktu, aby poznać dawkę barwnika i niuanse jego stosowania. Jeśli barwnik nie wymaga podgrzewania wody, lepiej wykonać pracę w łazience, po zabezpieczeniu jej wodoodporną folią. Następnie wykonaj następujące czynności:

- Wlej farbę do pojemnika z ciepłą wodą i dokładnie wymieszaj. Ilość wody i substancji barwiących uzależniona jest od wagi odzieży i dawki wskazanej przez producenta na opakowaniu;

- Ubranie włóż do wody, w której ma pozostać przez pół godziny. Od czasu do czasu mieszaj wodę z ubraniem, dbając o to, aby tkanina nie była nadmiernie skotłowana;

- Gdy tylko odzież uzyska intensywny kolor, można ją wyciągnąć i opłukać w chłodnej wodzie, dodając do niej jedną łyżkę octu.

Do barwienia w pralce ustaw tryb prania, w którym czas cyklu nie przekracza 30 minut. Nowoczesne substancje barwiące mają kompozycje całkowicie bezpieczne dla urządzeń gospodarstwa domowego, a sam proces jest łatwiejszy i szybszy niż ręcznie:

- Do pojemnika wlewa się 0,5 l gorącej wody i jedno opakowanie barwnika;

- Rzeczy muszą być wywrócone na lewą stronę przed załadowaniem ich do pralki;

- Podczas barwienia nie należy używać detergentu i odżywki;

- Barwnik wlewa się do bębna pralki;

- Podczas barwienia jedwabiu lub innych delikatnych tkanin należy dodać 150 ml 25% esencji octu;

- Ustaw tryb prania, w którym temperatura wody nie wzrośnie powyżej 60° C, a czas trwania cyklu nie będzie dłuższy niż 30 minut, łącznie z płukaniem;

Po zabarwieniu należy odzież ponownie uprać w temperaturze 40 ° C, to pozwoli dobrze utrwalić farbę.

Oprócz farb anilinowych i akrylowych istnieją naturalne barwniki. Kawa pomoże przywrócić intensywny czarny kolor tkaninie, która straciła swój pierwotny wygląd. Zamiast kawy możesz wziąć też tytoń. Aby przygotować roztwór do barwienia, 15 g tytoniu wlewa się do 1 litra wody i gotuje, po czym produkt przeznaczony do farbowania zanurza się w pojemniku. I gotowe!