Jakie filmy bollywood są polecane?

Bollywood to największy przemysł filmowy na świecie. W Indiach produkuje się kilkaset filmów rocznie. Jaki film jest teraz najbardziej wyczekiwany w Indiach?

Sardar Udham Singh (2021), reż. Shoojit Sircar

Sardar Udham Singh to nadchodzący film biograficzny w reżyserii Shoojita Sincara. Główną rolę otrzymał Vicky Kaushal, wcielający się w postać Udhama Singha, rewolucyjnego bojownika o wolność. Udham Singh najbardziej znany jest z zabójstwa Jallianwala Bagha, byłego gubernatora Pendżabu w Indiach, którego dopuścił się w Londynie. Czyn ten był odwetem za masakrę w Amritsar z 13 kwietnia 1919 roku. Singh został skazany za morderstwo i powieszony 31 lipca 1940 roku. 
 

Filmy bollywood – tytuły najciekawszych

Tanhaji: The Unsung Warrior (2020), reż. Om Raut

Tanhaji: The Unsung Warrior to historyczno – biograficzny bollywoodzki film akcji z roku 2020 w języku hindi, wyreżyserowany przez Oma Rauta i wyprodukowany przez Bhushana Kumara. Produkcja została również wydana w języku marathi, który jest jednym z najszerzej używanych języków w Indiach. W rolach głównych możemy zobaczyć takich aktorów jak: słynny Ajay Devgan, Saif Ali Khan, Kajol Devgan, Sharad Kelkar i Luke Kenny.

Akcja filmu umiejscowiona została w XVII wieku. Opowiada o perypetiach Tanajiego, który próbuje odzyskać fortecę Kondhana, gdy ta przechodzi pod kontrolę cesarza Mogołów – Aurangzeba. 
 

fot. materiały prasowe

Zobacz także:


Zdjęcia do filmu rozpoczęto 25 września 2018 roku, a jego premiera kinowa miała miejsce w Indiach 10 stycznia 2020 roku. Produkcja została wydana zarówno w standardowym formacie 2D, jak i w nieco bardziej zaawansowanym technologicznie 3D. Tanhaji zarobił na całym świecie 52 miliony dolarów. 

Film w przeważającej części zyskał pozytywne recenzje krytyków. Doceniono, że jest to opowieść o historii na miarę komiksów Amara Chitry Katha. Tak jak we wspomnianych komiksach, fabuła łączy w sobie historyczne spektakle, nacjonalizm i hiper-męskość. Szczególnie chwalono ścieżki dźwiękowe, kostiumy i umiejętną grę aktorską, która często przyprawia o wzruszenie.


Filmy biograficzne o znanych ludziach: te oparte na faktach i wiarygodne naprawdę warto zobaczyć! >>>
 

Malang (2020), reż. Mohit Suri

Malang to romantyczny thriller akcji w języku hindi z 2020 roku, wyreżyserowany przez Mohita Suri, a jego producentami są: Luv Ranjan, Ankura Garg, Bhushan Kumar, Krishan Kumar i Jay Shewakramani. W rolach głównych występują Anila Kapoora, Aditya Roy Kapur, Disha Patani i Kunal Khemu. 

Produkcja filmu została ogłoszona 4 marca 2019 roku, a zdjęcia rozpoczęły się w Goa 22 marca i zakończyły pół roku później.

O czym jest ten film? Advait to młody mężczyzna, który po 5 latach wychodzi z więzienia. Dzwoni do inspektora Anjaney Agashe, aby poinformować go o zbliżającym się zabójstwie policjanta. Agashe to uzależniony od narkotyków funkcjonariusz, który za życiowy cel obrał sobie pozbywanie się słynnych przestępców po tym, jak jego córka została postrzelona podczas nalotu na Goa.
 

fot. materiały prasowe


Partnerem zawodowym Agashe jest komisarz Michael Rodrigues, który w przeciwieństwie do Agashe, w pracy trzyma się ustanowionych zasad i postępuje etycznie, mimo, że jego życie nie jest usłane różami – żona Micahela, Teresa, wdała się w romans z innym mężczyzną. Policjanci dowiadują się, że ich współpracownik, Victor, został brutalnie zamordowany. Agashe i Rodrigues udają się na miejsce zbrodni i stają ze sobą w konflikcie: Agashe, zgodnie ze swoją życiową misją chce zabić mordercę, a Rodrigues, trzymając się zasad, chce, aby przestępca resztę życia spędził w więzieniu. 

Indyjski film bollywood – Koyla (1997), reż. Rakesh Roshan

Koyla to bollywoodzki film, który łączy w sobie wiele gatunków. Jest dramatem miłosnym, musicalem, a jednocześnie filmem akcji. Reżyserii podjął się w 1997 roku Rakesh Roshan, a w rolach głównych występują: Shah Rukh Khan, Amrish Puri oraz Madhuri Dixit. Temamtem przewodnim filmu jest zemsta i miłość.

Akcja filmu toczy się wokół losów Shankara, który od dziecka mieszka w domu Raja i pełni rolę jego wiernego i posłusznego sługi. Raja jest właścicielem kopalni i w oczach robotników kreuje się na opiekuna, jednak w rzeczywistości wyzyskuje ich bez skrupułów. Jest przekonany o tym, że w życiu absolutnie wszystko mu się należy. Bez zawahania jest w stanie sięgnąć po cudze pieniądze. Również bez najmniejszego zawahania dopuszcza się podstępu, aby Gauri zgodziła się wyjść za niego.
 

fot. materiały prasowe


Okłamuje ją, w korespondencji prezentując zdjęcie młodego Shankara, zamiast takiego, które przedstawiałoby jego własne oblicze. Kobieta dopiero w dniu ślubu dowiaduje się, że jej mężem ma zostać dużo od niej starszy i złowrogi Raja. Gauri zostaje uwięziona w domu przyszłego męża, a jej brat zostaje zamordowany w trakcie próby uwolnienia siostry. Finalnie w ucieczce pomaga kobiecie zakochany w niej Shankar, który po raz pierwszy w życiu dopuszcza się buntu wobec swojego pana. Raja, dowiadując się o ucieczce, zbiera broń i swoich ludzi w wyrusza w pogoń za młodymi.


Filmy fantasy, które polecamy. Nasz ranking najciekawszych filmów fantastycznych [TOP 7] >>>
 

Hinduski film bollywood o miłości  – Dzisiejsza miłość (2009). reż. Imtiaz Ali 

Dzisiejsza miłość to bollywoodzki romantyczny komediodramat w języku hindi. Wyprodukowany został w 2009 roku, w reżyserii Imtiaza Ali. W rolach głównych możemy podziwiać Saifa Ali Khan i Deepikę Padukone, a w drugoplanowych Rishiego Kapoor u Rahula Khanna.

Zdjęcia do produkcji odbywały się w Kalkucie, Londynie, Delhi i San Francisco.
 

fot. materiały prasowe


Ten piękny film opowiada o miłości Kaia i Meer, których znajomość rozpoczęła się podczas studiów na londyńskim uniwersytecie. W oczach ludzi tworzą parę idealną, jednak kiedy napotykają na pierwszą poważną przeszkodę, którą jest rozłąka – rozstają się, twierdząc, że nie będą mogli znieść dzielącej ich odległości. Meera wyjeżdża do Indii i tam rozpoczyna pracę przy odnawianiu fresków. Rozstanie pary obserwuje Veer Singh Panesar. Próbuje on namówć Kaia, aby nie rezygnował ze swojej miłości i o nią walczył. Opowiada mu poruszającą historię o kobiecie, o którą sam starał się 40 lat temu w Delhi. Kai jednak postanawia pozostać przyjacielem Meer. W międzyczasie poznaje ona innego mężczyznę – Vikrama. Kai również jest już w związku z inną kobietą. Dopiero wiadomość o ślubie Meer skłania go do przemyśleń.

Komedia bollywood

Sardar Udham Singh (2021), reż. Shoojit Sircar0

Housefull 4 to indyjska komedia z 2019 roku w języku hindi, wyreżyserowana przez Farhada Samji i wyprodukowana przez Nadiadwala Grandson Entertainment i Fox Star Studios. Film jest czwartą odsłoną serii Housefull. W obsadzie możemy zobaczyć takich aktorów, jak: Akshay Kumar, Riteish Deshmukh, Bobby Deol, Kriti Sanon, Pooja Hegde i Kriti Kharbanda.

Fabuła oparta jest na zjawisku reinkarnacji, obejmującej okres 600 lat, a dokładniej czas od 1419 do 2019 roku. Harry jest fryzjerem, któremu często towarzyszą dziwne przebłyski minionej epoki. Razem z braćmi Royem i Maxem prowadzi w Londynie salon fryzjerski. Zapominalska natura Harry'ego sprawia, że ​​gubi on worek, którego zawartość stanowi 5 milionów funtów. Worek należał do gangstera o imieniu Michael Bhai. W rezultacie pomocnik Michaela, Big Bhai, nieustannie żąda od braci zwrotu pieniędzy.
 

fot. materiały prasowe


Aby spełnić to żądanie, trzej bracia zaręczyli się z trzema córkami bogatego londyńskiego potentata biznesowego Thakrala: Harry spotyka się z Pooją, Roy z Nehą, a Max z Kriti. Tajemnicze okoliczności powodują, że ślub odbywa się w Sitamgarh w Indiach. Po przybyciu do Sitamgarh, Aakhri Pasta, boy hotelowy, rozpoznaje w rodzeństwie reinkarnacje ludzi, którzy żyli 600 lat temu, czyli w 1419 roku. Harry zdaje sobie sprawę, że błyski, które widzi, mają coś wspólnego z wizją boya hotelowego. Na spotkanie z nim Harry jedzie do pobliskiego miasta Madhavgarh, gdzie zaczyna wyraźnie widzieć przebłyski przeszłości... 

Sardar Udham Singh (2021), reż. Shoojit Sircar1

Kroki w chmurach (2000), reż.  Raj Kanwar

Jesteś moją miłością (2006), reż. Suneel Darshan 

Hinduski smak miłości (2008), reż.  Oliver Paulus

Gdyby jutra nie było (2003) reż.  Nikkhil Advani 

Nigdy nie mów żegnaj (2006), reż.  Karan Johar 


Sardar Udham Singh (2021), reż. Shoojit Sircar2