Filmy biograficzne – te warto zobaczyć

Filmy o wielkich ludziach nie muszą być inspirowane życiem gwiazd estrady czy wybitnych polityków. Czasami zdarza się bowiem, że największą inspiracją są szare, anonimowe jednostki, które z tłumu wyróżniają się nie sławą a swoimi czynami. Poznajcie ciekawe filmy oparte na faktach!

Bogowie (2014), reż. Łukasz Palkowski

Film opowiada historię Zbigniewa Religi  (w tę rolę wcielił się Tomasz Kot) – kardiochirurga, który jako pierwszy przeprowadził w Polsce operację przeszczepu serca. To jeden z tych tytułów, które skutecznie łamią schemat gatunkowy ciężkiego kina biograficznego, dominującego w rodzimym przemyśle filmowym. Bogowie to produkcja lekka, która nie posiłkuje się ckliwymi scenami z dzieciństwa głównego bohatera. Kluczowym punktem scenariusza jest wyboista droga, którą Religa musiał przebyć, by wykonać przełomową w historii polskiej medycyny operację. Owa droga nie jest jednak przedstawiona przez pryzmat wielkiej pasji, a po prostu – przez czyny.
 

fot. materiały prasowe

W pogoni za szczęściem (2007), reż. Gabriele Muccino

To jeden z tych filmów, które udowadniają, że żadna sytuacja nie jest beznadziejna. W pogoni za szczęściem przedstawia historię Chrisa Gardnera (Will Smith) – inteligentnego i pracowitego Amerykanina, który trudni się sprzedażą urządzeń medycznych. Gardner marzy o pracy maklera giełdowego, jednak niefortunny splot zdarzeń sprawia, że w wieku 30 lat zostaje bez dachu nad głową. Wraz ze swoim synem – Chrisem Juniorem (Jaden Smith) błąka się po przytułkach, czasami nocują w publicznych toaletach. Gardner nie traci jednak wiary, że jego życie może jeszcze się odmienić. Dzięki tej wierze i własnej ciężkiej pracy, z pozycji stażysty Chris awansuje na pełnoprawnego przedstawiciela firmy maklerskiej. Kilka lat później rozpoczyna działalność na własny rachunek i zostaje milionerem. 
 

fot. materiały prasowe

Zobacz także:

Przełęcz ocalonych (2016), reż. Mel Gibson

Film przedstawia poruszającą historię Desmonta Dossa (Andrew Garfield) – młodego chłopaka, który po ataku japońskich wojsk na Pearl Harbor postanawia zaciągnąć się do armii. Dossa na tle pozostałych poborowych wyróżnia niechęć do broni i zabijania, wynikająca z religijnych przekonań. Jak sam twierdził, zamiast odbierać życie, chciał je ratować. Po długiej batalii z amerykańskimi oficerami, Desmont uzyskuje pozwolenie na nieużywanie broni i na rozpoczęcie służby jako sanitariusz. W trakcie bitwy o Okinawę udaje mu się uratować 75 rannych żołnierzy. 
 

fot. materiały prasowe


Te gwiazdy zagrały inne znane postacie w filmach biograficznych. Czy są do nich podobne? >>>
 

Najlepsze filmy biograficzne według nas

W każdym gatunku filmowym pojawiają się tytuły, które tuż po debiucie zyskują status kultowych. Nie inaczej jest w przypadku produkcji biograficznych. Poniżej prezentujemy trzy pozycje, których nie da się zignorować.

Piękny umysł (2002), reż. Ron Howard

Tytułowym "pięknym umysłem" jest John Nash (Russell Crowe) – genialny matematyk, twórca Teorii Gier i laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii. Nasha poznajemy jako studenta uniwersytetu w Princeton - outsidera skupionego wyłącznie na pracy naukowej. Pochodzący z zamożnych rodzin koledzy traktują go jak dziwaka. John ma tylko jeden cel - odkryć oryginalną teorię. Gdy udaje mu się tego dokonać, otrzymuje propozycję pracy w MIT – Massachusetts Institute of Technology. To zajęcie nie daje mu jednak satysfakcji, więc z ogromnym entuzjazmem przystaje na propozycję Williama Parchera (Ed Harris), który oferuje mu pracę w amerykańskim wywiadzie. Wkrótce okazuje się, że Nash cierpi na schizofrenię. Utalentowany naukowiec będzie musiał stoczyć batalię z niezwykle wymagającym przeciwnikiem – ze swoim genialnym umysłem.  
 

fot. materiały prasowe

Nietykalni (2012), reż. Olivier Nakache, Eric Toledano

Nasza kolejna propozycja to klasyczna opowieść o życiu z ciężarem niepełnosprawności, różnicach klasowych i walce z przeciwnościami losu. Tyle tylko że Nietykalni mają niewiele wspólnego z klasyką, bo opisywany tytuł nie jest wyłącznie "wyciskaczem łez" (choć wzruszających i zmuszających do refleksji momentów jest tam pod dostatkiem), ale przede wszystkim zabawną komedią. Pochodzący z marginesu społecznego Driss (Omar Sy) rozpoczyna pracę jako opiekun Phillippe'a (Francois Cluzet) – niepełnosprawnego milionera. Chłopak, który dopiero opuścił mury zakładu karnego, nie ma kwalifikacji do tego zajęcia, zresztą nie ma też ochoty podejmować jakiejkolwiek pracy. Chodzi mu tylko o podpis potwierdzający odbycie rozmowy kwalifikacyjnej. Phillippe dostrzega w nim jednak pewien potencjał i postanawia go zatrudnić. Zderzenie dwóch stojących w opozycji światów daje początek niesamowitej przyjaźni. 
 

fot. materiały prasowe

Teoria wszystkiego (2014), reż. James Marsh

Kolejną propozycją w naszym zestawieniu jest biografia Stephena Hawkinga (Eddie Redmayne) – genialnego astrofizyka cierpiącego na stwardnienie zanikowe boczne. Co czyni ten film pozycją obowiązkową na liście tytułów do obejrzenia? James Marsh nie poszedł na łatwiznę i nie zaserwował nam kolejnej opowieści o naukowych dokonaniach geniusza. Skupił się przede wszystkim na aspektach życia rodzinnego Stephena Hawkinga, przedstawiając nam sylwetki jego dzieci, najlepszego przyjaciela i przede wszystkim żony, która w filmie jest postacią tak samo istotną, jak sam naukowiec.  
 

fot. materiały prasowe


Filmy fantasy, które polecamy. Nasz ranking najciekawszych filmów fantastycznych [TOP 7] >>>
 

Filmy biograficzne o gwiazdach

Życie gwiazd może stanowić inspirację, może też być przestrogą dla innych. Sława ma bowiem także ciemne oblicze. Gdy gasną estradowe reflektory, artyści zostają sam na sam ze swoimi demonami. Z drugiej strony historia największych gwiazd udowadnia, że nie ma rzeczy niemożliwych.  

Bohemian Rhapsody (2018), reż. Bryan Singer

Ten film to hołd dla jednej z najważniejszych grup w historii muzyki rockowej – Queen. Produkcja w reżyserii Bryana Singera i Dextera Fletchera skupia się przede wszystkim na wokaliście i frontmanie zespołu - wielkim Freddiem Mercurym (Rami Malek). To świetna propozycja nie tylko dla fanów twórczości jednego z najwybitniejszych wokalistów. Trzeba brać jednak poprawkę na fakt, że twórcy filmu praktycznie nie poruszają kontrowersyjnych faktów z życia Mercurego i nawet nie próbują rozbić jego złożonej osobowości na czynniki pierwsze.  
 

fot. materiały prasowe

Dalida. Skazana na miłość (2017), reż. Lisa Azuelos

Film opowiada historię życia Iolandy Cristiny Gigliotti, którą świat poznał jako Dalidę (Sveva Alviti). Życiorys artystki jest tak bogaty, że Liza Azuelos musiała poszukać kompromisów. Trzeba przyznać, że w tej kwestii spisała się celująco. Film wypełnia nie tylko analiza złożonej osobowości wspaniałej artystki, ale i liczne retrospekcje i utwory muzyczne (w filmie można usłyszeć aż 50 piosenek Dalidy!).
 

fot. materiały prasowe

Love & Mercy (2014), reż. Bill Pohlad

Ci, którzy w Love & Mercy chcą znaleźć kolejny filmowy rajd po karierze wielkiego artysty, mogą czuć się nieco rozczarowani. Ten tytuł nie skupia się bowiem na tym, co oczywiste. Wbrew pozorom jest to jedna z największych zalet tej produkcji. Bill Pohlad skoncentrował się na kilku kluczowych momentach z życia Briana Wilsona (Paul Dano, John Cusack), lidera kultowego zespołu The Beach Boys. Artystę poznajemy w szczytowym momencie jego kariery. Dalej odbywamy z nim podróż przez mroczne zakamarki postępującej choroby psychicznej.
 

fot. materiały prasowe


Fajne filmy familijne: najlepsze propozycje na ciekawy wieczór kinowy dla całej rodziny. Nasz ranking >>>
 

Dramat biograficzny

Życie nie dla każdego pisze szczęśliwe zakończenie. Pewnie dlatego dramat jest dominującym gatunkiem w produkcjach biograficznych.

All Eyez on Me (2017), reż. Benny Boom

Dla jednych Tupac Shakur jest największą ikoną rapu, inni widzą w nim poetę, zdolnego aktora i rewolucjonistę mówiącego głosem afroamerykańskiej mniejszości. All Eyez on Me przedstawia wszystkie oblicza tragicznie zmarłego artysty. Na początku filmu poznajemy matkę Tupaca (Demetrius Shipp Jr.) – Afeni (Danai Gurira). Kobieta zostaje oskarżona o działalność w szeregach nacjonalistycznej organizacji Czarnych Panter. Dalsza część produkcji to podróż przez zawiłe życie artysty i jego karierę muzyczną, aż do momentu zakończonego powodzeniem zamachu na jego życie. 
 

fot. materiały prasowe

Jesteś Bogiem (2012), reż. Leszek Dawid

Następny film to kolejna opowieść o życiu i śmierci legendy rapu, tym razem nie amerykańskiego a polskiego. W produkcji Jesteś Bogiem Maciej Pisuk zekranizował nie tylko tragiczną biografię Piotra "Magika" Łuszcza (Marcin Kowalczyk), ale i  historię Paktofoniki – jednego z najważniejszych zespołów polskiej sceny hip-hopowej. 
 

fot. materiały prasowe

American Gangster (2007), reż. Ridley Scott

Ekranizacja przebytej przez Franka Lukasa (Denzel Washington) drogi na szczyt przestępczego świata. Po śmierci bossa gangsterskiego Bronxu, jego osobisty szofer i ochroniarz zaczyna budować narkotykowe imperium. W krótkim czasie czarnoskóry gangster staje się największym dystrybutorem heroiny.
 

fot. materiały prasowe


Najlepsze filmy sportowe na faktach, które zmotywują cię do działania >>>
 

Filmy o sławnych ludziach

Sława niejedno ma imię. Niektórzy ludzie stają się rozpoznawalni dzięki swojej ciężkiej pracy lub wrodzonemu sprytowi, inni zdobywają popularność dzięki swoim radykalnym poglądom. 

Steve Jobs (2015), reż. Danny Boyle

Podobnie jak Love & Mercy, Steve Jobs nie zabiera nas w podróż przez cały życiorys założyciela legendarnej firmy technologicznej. Jobsa (Michael Fassbender) poznajemy podczas historycznej prezentacji pierwszego Maca. W międzyczasie twórca prześlizguje się po kolejnych momentach z życia Steve'a, niby "po łebkach", jednak na tyle szczegółowo by wywołać u widza poczucie, że Jobs to jego niekoniecznie dobry i niekoniecznie lubiany kumpel. 

fot. materiały prasowe

Straight Outta Compton (2015), reż. F. Gary Gray

Historia grupy NWA to jednocześnie geneza narodzin kalifornijskiego gangsta rapu. To opowieść o czarnoskórych chłopakach, którzy dzięki muzyce chcą wyrwać się z getta. Panująca w Los Angeles atmosfera społeczna sprawia jednak, że ich rap staje się czymś więcej niż tylko podwórkowymi rymowankami - głosem afroamerykańskiej młodzieży, która z każdej strony doświadcza niesprawiedliwości. Gdy ich działalność zaczyna przynosić pokaźne dochody, przed muzykami otwierają się dwie drogi. Pierwsza, na którą wkracza Eric "Eazy-E" Wright (Jason Mitchell), prowadzi do zatracenia. Druga, którą podążają Andre "Dr Dre" Young (Corey Hawkins) i O'Shea "Ice Cube" Jackson (w tę rolę wcielił się O'Shea Jackson Jr., najstarszy syn rapera), to ścieżka spokoju i ustabilizowanej kariery. 
 

fot. materiały prasowe

The Social Network (2010), reż. David Fincher

Ostatnia nasza propozycja opowiada historię Marka Zuckerberga (Jesse Eisenberg), twórcy portalu społecznościowego Facebook. David Fincher zgrabnie prześlizguje się między poszczególnymi fazami powstawania Facebooka, od etapu, kiedy strona umożliwiała ocenę urody studentek, przez skromną sieć wewnątrzuczelnianą, aż po pozycję lidera w branży mediów społecznościowych. Co istotne, Fincher nie oszczędza Zuckerberga i bezlitośnie uwypukla wszystkie kontrowersje, jakie towarzyszyły mu od początku jego internetowej działalności.
 

fot. materiały prasowe


Filmy obyczajowe: 8 najbardziej znanych hitów kinowych wartych polecenia >>>