Mój przyjaciel Hachiko, 2009

Kto nie lubi historii z pupilami w roli głównej? Wielbiciele szczekających czworonogów z pewnością docenią amerykański film na faktach Mój przyjaciel Hachiko z 2009 roku. To remake japońskiego filmu z 1987 roku.

Profesor Parker Wilson (w tej roli Richard Gere) poszukuje domu dla bezdomnego psa, ale szybko między nim a psem rodzi się niepowtarzalna więź. W filmie przedstawiono autentyczną historię psa rasy akita o imieniu Hachikō, który zasłynął z niezwykłej wierności i lojalności. Przez prawie 10 lat oczekiwał przy tokijskiej stacji w dzielnicy Shibuya na przybycie swojego pana, nie ruszając się z miejsca ani o krok.

To wzruszający obraz, który wyciska łzy z oczu i uwrażliwia na czworonogów. Pokazuje, jak wiernymi towarzyszami są psy i jak wiele dla nich znaczymy. Idealna propozycja na wieczór z bliską osobą.
 


 

 

Pokój, 2015

Kolejny film oparty na prawdziwych wydarzeniach to Pokój z 2015 roku z Brie Larson w roli głównej.

Film opowiada historię 5-letniego dziecka i jego matki, którzy od kilku lat są więzieni przez porywacza. Przestępca nie pozwala im ruszać się z pokoju, grożąc, że każda próba ucieczki może zakończyć się śmiercią. Matka musi wykazać się heroizmem i rozwagą dla dobra swojego i jej ukochanego syna. Ale na tym nie koniec wyzwań.

Zobacz także:

Ten dramat powstał z inspiracji autentycznymi historiami przemocy i obsesyjnej izolacji. Statystyki policyjne jednoznacznie wskazują na to, że problem porwań i przetrzymywania jest stale obecny w społeczeństwie. Film jest więc nie tylko aktualny, ale też porusza ważny problem, na który nie można pozostać obojętnym.
 

Czwarta władza, 2017

Jeśli interesują was prawdziwe historie polityczne, to Czwarta władza w reżyserii Stevena Spielberga na pewno was zaciekawi. To film nawiązujący swoja fabułą do słynnej Afery Pentagońskiej, wywołanej przez dziennikarskie śledztwo The Washington Post, które ujawniło skrywane przez lata tajemnice dotyczące wojny w Wietnamie.

Przedstawiciele władzy doskonale wiedzieli, że konflikt jest z góry przegrany, ale mimo to nie wycofali wojsk, ze względów wizerunkowych. Nie chcieli wyjść przed społeczeństwem i przed innymi państwami na tchórzy. Dziennikarze nagłośnili sprawę i w ten sposób prawda wyszła na jaw.

Oprócz ciekawie opowiedzianej fabuły, film wyróżnia się dobrym aktorstwem. W rolach głównych fenomenalna Meryl Streep i jak zawsze niezawodny Tom Hanks.
 

Ostatnia rodzina, 2016

Ten polski film biograficzny przestawia skomplikowane i jakże ciekawe losy kontrowersyjnego ojca i syna – Zdzisława i Tomasza Beksińskich. Prezentowane są trudne relacje, codzienne zmagania, ale też artystyczne wybory, które przyczyniły się do powstania kultowych dziś dzieł sztuki malarskiej oraz równie kanonicznych audycji radiowych.

Oprócz doskonałego scenariusza, zdjęć i fenomenalnego aktorstwa, film wyróżnia się doskonałą ścieżką dźwiękową, która idealnie oddaje dekady przedstawione na ekranie. Nights in white satin, które można usłyszeć choćby w zwiastunie Ostatniej rodziny przeszywa zmysły i przenosi do innego wymiaru piękna.

Prawdziwy, mocny i nagradzany obraz, który na pewno znajdzie uznanie w oczach wielbicieli dobrego polskiego kina. W rolach głównych znakomity duet: Andrzej Seweryn i Dawid Ogrodnik.
 

Bogowie, 2014

Skoro już przy polskich filmach jesteśmy, to nie sposób nie wspomnieć o jeszcze jednym obrazie biograficznym o wielkich ludziach. Tym razem o lekarzach. Bogowie to film na faktach, opowiadający o profesorze Zbigniewie Relidze i jego zespole medycznym. Utalentowany kardiochirurg dąży do przeszczepu serca. Te zmagania, zwłaszcza psychiczne, widz na ekranie obserwuje z niemałą ciekawością.

Film został doceniony przez polskich krytyków filmowych i nominowany do wielu prestiżowych nagród. Polecany jest wszystkim osobom, które lubią inspirować się niezwykłymi sukcesami niezłomnych osób oraz tym, którzy po prostu cenią sobie niezwykłe historie wielkich ludzi.
 

Dunkierka, 2017

Zachwycający wizualnie i dźwiękowo film wojenny na faktach, który na długo pozostaje w pamięci. Mowa o Dunkierce w reżyserii Christophera Nolana, z fenomenalną muzyką Hansa Zimmera.

Fabuła nawiązuje do wydarzeń dobrze znanym tym osobom, które interesują się II wojną światową. Wojska alianckie zmuszone są do walki pod Dunkierką. Tam, uwięzione na plaży, oczekują na transport droga morską.

Z całą pewnością można zaliczyć ten film do kategorii: najlepsze filmy oparte na faktach. Otrzymał 3 Oscary oraz oscarowe nominacje za najlepszy film i reżyserię roku.
 

Pianista, 2002

Jeśli chodzi o inne wojenne filmy na faktach, to trzeba wspomnieć także o Pianiście. To jeden z najbardziej wzruszających i wstrząsających dzieł o tematyce poświęconej II wojnie światowej i Holocaustowi. Historia opowiada o polskim pianiście żydowskiego pochodzenia, Władysławie Szpilmanie, który usiłuje przeżyć w okupowanej, bombardowanej Warszawie.

Dramat wojenny w reżyserii Romana Polańskiego na stałe zapisał się w kanonie kultowych polskich filmów z przesłaniem. Dowodem uznania są choćby nagrody na międzynarodowych festiwalach, w tym aż 3 Oscary: za najlepszego aktora pierwszoplanowego (dla Adriena Brody'ego), dla najlepszego reżysera oraz za najlepszy scenariusz adaptowany.

To z pewnością jeden z tych filmów, o których pamięta się przez całe życie już po pierwszym obejrzeniu.
 

Slumdog. Milioner z ulicy, 2008

Slumdog. Milioner z ulicy to film oparty na faktach, a konkretnie na historii Jamala, mieszkańca slumsów Bombaju, który w młodym wieku bierze udział w hinduskiej wersji Milionerów.  Od finałowej wygranej dzieli go jedno pytanie, ale musi na nie odpowiedzieć dopiero drugiego dnia. W czasie tej jednodniowej przerwy Jamal zostaje aresztowany. Policja stawia mu zarzuty oszustwa, chcąc dowiedzieć się, jakim cudem wychowujący się w biedzie chłopak wie tak dużo.

Jamal opowiada więc historię slumsów, historii miłosnych, gangów i codziennego ulicznego życia, zabierając widzów w ciekawą podróż po realiach hinduskiego życia.

Slumdog. Milioner z ulicy cieszył się ogromnym uznaniem na festiwalach filmowych na całym świecie. Zdobył aż osiem (!) statuetek oscarowych, w tym za najlepszy film.
 

Everest, 2015

Chcecie zobaczyć dobry film katastroficzny na faktach? Prawdziwe historie ludzkie przedstawiono w filmie Everest z 2015 roku. Opowiada on o grupie Himalaistów, którzy za sir Edmundem Hillarym i Tenzingiem Norgayem, pierwszymi zdobywcami szczytu, chcą skonfrontować się z potęgą gór i zdobyć Mount Everest. Ten zapierający dech w piersiach film na faktach dokumentuje tragiczne wydarzenia z 1996 roku, gdy dwie grupy wspinaczy połączyły ze sobą siły, by wspólnie mierzyć się z najwyższym szczytem.

Jak się okazuje, zadanie to może niektórych przerastać. Poszczególni bohaterowie muszą mierzyć się nie tylko z trudnościami pogodowymi i z ograniczeniami fizycznymi, ale także z własnymi lękami i relacjami międzyludzkimi, które w obliczu takiego niebezpieczeństwa są wystawione na ogromną próbę.
 

Wilk z Wall Street, 2013

Jeśli chodzi o znane i cenione filmy na faktach, to Wilk z Wall Street wymieniany jest jednym tchem z innymi znanymi pozycjami biograficznymi o ciekawej formie i ze znakomitym aktorstwem.

Pieniądze, giełda, narkotyki, alkohol i imprezy – tak w skrócie można streścić życie Jordana Belforta, którego historię przestawiono w słynnej komedii biograficznej z 2013 roku, z Leonardo DiCaprio w roli głównej.

Szybki, wystawny i rozrzutny styl życia tytułowego "wilka" doprowadziły do tego, że zainteresowało się nim FBI. Główny bohater lawiruje więc między własnymi problemami i radościami, a zarzutami federalnymi.

Idealna i angażująca rozrywka filmowa w sam raz na wolny czas po pracy lub na maraton filmowy ze znajomymi.
 

Oszukana, 2008

Filmy na faktach potrafią niezwykle poruszać i wywoływać ogromne emocje i to daje się odczuć podczas seansu „Oszukanej”. Ten film Clinta Eastwooda przedstawia historię, która choć trudno w to uwierzyć, wydarzyła się naprawdę.

Christine Collins (Angelina Jolie) spotyka ogromna tragedia. Pod jej nieobecność w domu znika jej syn Walter. Matka rozpoczyna dramatyczne poszukiwania, w których musi mierzyć się nie tylko z myślą o porywaczu, który skrzywdził lub może skrzywdzić jej dziecko, ale również ze śledczymi, którzy oszukują ją w bardzo okrutny sposób. Ten wstrząsający film oparty na faktach pozostaje w pamięci na zawsze.

127 godzin, 2010

Filmy oparte na faktach często mogą nam uzmysłowić, jak niewiele trzeba, żeby nasze życie samo napisało scenariusz pod kolejną produkcję. Idealnym przykładem jest „127 godzin”. Ten biograficzny film przedstawia jak jedna przejażdżka rowerowa może zmienić wszystko.

W głównej roli możemy zobaczyć Jamesa Franco, który wcielił się w prawdziwą postać alpinisty Arona Ralstona, który został uwięziony przez głaz w Robbers Roost w Canyonlands. Mężczyzna spędził w potrzasku 5 dni. Towarzysząc mu w tym czasie widzimy niezwykłą przemianę i widzimy jak w ekstremalnych okolicznościach przekraczane są granice, których nikt z nas nigdy nie chciałby przekroczyć. Ten oparty na faktach film jest wart obejrzenia, żeby zobaczyć do czego jesteśmy zdolni, gdy zostajemy postawieni w sytuacji bez wyjścia.

Piękny umysł, 2001

Na liście najlepszych filmów na faktach nie może zabraknąć „Pięknego umysłu”. Ta ekranizacja biografii Johna Forbesa Nasha Jr., czyli słynnego amerykańskiego matematyka i ekonomisty, w tej roli Russell Crow, to obraz, który powinien zostać odhaczony na liście każdego kinomana.

Film skupia się na życiorysie niezwykłego człowieka, który z jednej strony był genialnym naukowcem obdarzonym niezwykłą inteligencją, a z drugiej chorym człowiekiem walczącym o możliwość rozwoju w pasjonujących go dziedzinach. Johna Forbesa Nasha Jr. Cierpiał na schizofrenię paranoidalną, przez którą w wieku 31 lat trafił na oddział zamknięty. Pomimo przeciwności losu zdobył nagrodę Nobla za teorię gier. Choć „Piękny umysł” został mocno sfabularyzowany, to dalej jest bardzo dobrym filmem na faktach, który przedstawia historię niezwykłego człowieka.