Film fantasy – Niekończąca się opowieść (1984), reż. Wolfgang Petersen

Ranking otwiera niezapomniane kinowe widowisko, jakim jest Niekończąca się opowieść, stanowiąca adaptację głośnej powieści niemieckiego autora Michaela Ende. Trudno o bardziej kultowy obraz, który byłby przywoływany od wielu lat jako jeden z najlepszych przykładów tego gatunku. Niekończąca się opowieść to film fantasy dla dzieci i młodzieży opowiadająca o jedenastoletnim Bastianie (Barret Oliver), który bardzo przeżył śmierć matki.
 

fot. materiały prasowe


Chłopiec jest nieśmiały, cichy, nie potrafi i nie chce nawiązywać kontaktu z rówieśnikami, z kolei ojciec wiecznie nie ma dla niego czasu. Prześladowany przez kolegów nastolatek ucieka do tajemniczej księgarni. Tam znajduje niezwykłą księgę, pozwalającą na przenosiny do magicznego świata – Fantazji. Bastian poznaje w nim Atreyu (Noah Hathaway), mającego do wykonania misję, od której zależą losy niesamowitej krainy.


Fajne filmy familijne: najlepsze propozycje na ciekawy wieczór kinowy dla całej rodziny. Nasz ranking >>>
 

Najlepsze filmy fantasy

Hobbit. Niezwykła podróż (2012), reż. Peter Jackson

Dużą popularnością cieszą się wśród widzów filmy przygodowo-fantastyczne, takie jak chociażby ta realizacja Petera Jacksona. Nic dziwnego – monumentalne epickie dzieła autorstwa J.R.R. Tolkiena w formie audiowizualnej oczarowują nie tylko zagorzałych kinomaniaków, ale również są polecane przez samych fanów brytyjskiego pisarza. Historia opowiedziana w tym filmie przedstawia wydarzenia, które rozegrały się przed akcją słynnej trylogii Władca pierścieni.
 

Zobacz także:

fot. materiały prasowe


Główny bohater, Bilbo Baggins (Martin Freeman), to hobbit, któremu całkiem nieźle się powodzi. Żyje sobie spokojnie w swojej chatce aż do czasu, gdy zjawia się u niego czarodziej, Gandalf Szary (Ian McKellen). Za jego namową, Bilbo wyrusza w niebezpieczną podróż z grupą krasnoludów, aby zagarnąć pewien legendarny skarb. Jedynym problemem ma być pilnujący go smok. Tylko czy hobbit, który do tej pory prawie nie ruszał się ze swojego przytulnego domku, jest gotowy na przygodę, pełną zaskakujących zwrotów akcji i niebezpieczeństw?

Mulan (2020), reż. Niki Caro

Najnowsze filmy fantasy potrafią zaskakiwać. Wśród aktorskich realizacji Disneya, które powstają w oparciu o wcześniejsze animacje, a w tym przypadku także o autentyczną chińską legendę, znajduje się też to ciekawe ujęcie opowieści o Mulan. Azjatycki klimat i intrygujące sceny batalistyczne na pewno zadowolą bardzo różnych odbiorców. Tytułowa Hua Mulan (Yifei Liu) jest najstarszą córką cenionego wojownika, który jednak postarzał się i obecnie nie domaga.
 

fot. materiały prasowe


Tymczasem cesarz Chin (Jet Li) wydał dekret, mający na celu ściągnąć do armii po jednym mężczyźnie z każdej rodziny. Hua, nie chcąc pozwolić, by ojciec poświęcał się dla ojczyzny, wyruszając na pewną śmierć, pod osłoną nocy, w sekrecie wyjeżdża z domu. Następnie, w przebraniu mężczyzny, wstępuje do wojska. Wówczas staje przed niezwykle trudnym zadaniem – musi przekonać wszystkich, że jest godna bycia wielkim wojownikiem i przetrwać.


Najlepsze filmy sportowe na faktach, które zmotywują cię do działania >>>
 

Fajne filmy fantasy

Alicja w Krainie Czarów (2010), reż. Tim Burton

Familijne filmy także często opowiadają o niezwykłych rzeczach, magii i istotach, których nie spotkamy w rzeczywistym życiu. Alicja w Krainie Czarów to ciekawy przykład specyficznego kina tworzonego przez Tima Burtona. Jego charakterystyczna stylistyka i niepowtarzalny klimat czynią film wyjątkowym, a zarazem czynią z niego widowisko doskonałe dla całej rodziny. Tym razem to historia, którą stworzył Lewis Caroll, a która stała się tematem dla wielu filmów i animacji.
 

fot. materiały prasowe


Gdy Alicja miała dziewięć lat, na skutek zbiegu okoliczności wpadła do króliczej nory, a stamtąd dostała się do zaczarowanej krainy, pełnej niezwykłych istot. Aktualnie dziewczyna (Mia Wasikowska) ma już dziewiętnaście lat i szykuje się na zaręczyny. Nim jednak następuje uroczystość, Alicja ponownie trafia do Krainy Czarów, a tam spotyka niezwykłych bohaterów, takich jak: Szalony Kapelusznik (Johnny Depp), Czerwoną Królową (Helena Bonham Carter), Białą Królową (Anne Hathaway) i wielu, wielu innych. Kto okaże się przyjacielem, a kto ściągnie na Alicję prawdziwe niebezpieczeństwo?

Gwiezdny pył (2007), reż. Matthew Vaughn

Ten film fantastyczno-przygodowy na pewno porwie swoją fabułą i urokiem niejednego widza. Choć to nie jedyny film fantasy dla młodzieży, na pewno warto poświęcić mu uwagę chociażby ze względu na to, że stanowi adaptację powieści jednego z pisarskich mistrzów tego gatunku, Neila Gaimana. Odbiorca poznaje Tristana (Charlie Cox), który jest szaleńczo zakochany w urokliwej Victorii (Sienna Miller). Niestety, dziewczyna nie odwzajemnia jego uczucia, z czego młodzieniec nie zdaje sobie sprawy, dlatego też bez zawahania obiecuje jej gwiazdkę z nieba.
 

fot. materiały prasowe


Aby jednak obietnica nie była jedynie słowami rzuconymi na wiatr, musi wyruszyć aż za Mur, czyli granicę oddzielającą jego świat od magicznej krainy. Jak się okazuje, nie tylko jego interesuje spadająca gwiazda. Jej śladem wyrusza także czarownica (Michelle Pfeiffer) oraz syn zmarłego króla (Peter O’Toole), który zrobi wszystko, byle tylko zyskać władzę. Czy magia, której Tristan doświadczy na własnej skórze, na pewno jest tak piękna i niewinna? I co, jeśli spadająca gwiazda tak naprawdę okaże się urzekającą kobietą?


Filmy obyczajowe: 8 najbardziej znanych hitów kinowych wartych polecenia >>>
 

Dobre filmy fantasy

Atlas chmur (2012), reż. Lana i Lilly Wachowski, Tom Tykwer

Swoich entuzjastów bez wątpienia znajdzie też ten film fantasy sci-fi. To kolejna inspiracja powieścią, tym razem napisaną przez Davida Mitchella. Ten fascynujący obraz w jednej chwili może przypominać baśniowe opowieści pełne zachwycających niezwykłości, w kolejnej zaś doskonale naśladuje trzymające w napięciu filmy akcji. Obraz ten stanowi ciekawą mozaikę złożoną ze zdarzeń dziejących się w różnych czasach i bohaterów żyjących w kilku epokach. Tak właśnie Adama Ewinga (Jim Sturgess) w 1849 roku atakuje ciężka choroba, gdy podróżuje po Pacyfiku. Wtedy udaje mu się nawiązać szczególną więź ze zbiegłym niewolnikiem.
 

fot. materiały prasowe


W 1936 roku pewien muzyk, Robert Frobisher (Ben Whishaw), pod wpływem impulsu zaczyna komponować dzieło swojego życia. Niemal czterdzieści lat później Luisa Rey (Halle Berry), dziennikarka, odkrywa prawdę na temat szefa elektrowni atomowej, przez co pakuje się w prawdziwe kłopoty. Tymczasem w 2012 roku Timothy Cavendish (Jim Broadbent), pewien wydawca, staje się ofiarą, gdy za sprawą brata zostaje osadzony w domu starców, skąd nie ma wyjścia. W odległej przyszłości Sonmi-451, będąca genetycznie zmodyfikowaną kelnerką, ma zostać stracona. W filmie pojawia się też Zachariasz (Tom Hanks), który zrobi wszystko, by ochronić swych bliskich przed zagrożeniem, jakie stanowią kanibale.

Czarownik i biały wąż (2011), reż. Siu Tung Ching

Specyficzny urok mają także chińskie filmy fantasy. Wśród nich znajduje się realizacja oparta na pewnej starej chińskiej legendzie, w ciekawy sposób opowiedziana przez Siu Tung Ching. To naprawdę dobry film, w doborowej obsadzie, rozgrywający się w ciekawej scenerii. Opowiada o nieszczęściu, jakie spotkało młodego zielarza, Xu Xiana (Raymond Lam), który podczas wyprawy w góry przez nieuwagę wpadł do jeziora.
 

fot. materiały prasowe


Z pomocą pośpieszyła mu piękna kobieta (Eva Huang), która jednak tak naprawdę była Białym Wężem, jednym z bardzo niebezpiecznych, złych duchów. Prawdę o niej z czasem odkrywa czarownik, a zarazem pogromca złych duchów, Fa Hai (Jet Li). Jego odkrycie sprawi, że wkrótce rozpocznie się naprawdę niebezpieczna rozgrywka pomiędzy siłami dobra i zła. Czy jednak jego moc będzie na tyle silna, by równać się z potęgą, jaką dysponuje sprytny i przebiegły Biały Wąż?


Parodie popularnych filmów przerobionych na komedie. Sprawdź najśmieszniejsze parodie kultowych filmów >>>