Co się mówi na zaręczynach

Jak powinny wyglądać zaręczyny? Niezależnie od tego, czy będą one tradycyjny czy bardziej nowoczesne, powinno paść jedno zasadnicze pytanie: „Czy zostaniesz moją żoną?” (lub mężem oczywiście, choć ten wariant należy wciąż do rzadkości).

Zacznijmy od zaręczyn w wydaniu tradycyjnym, które – mimo że coraz więcej par od nich odchodzi, wciąż są praktykowane. Tradycyjne zaręczyny są bardziej oficjalne i odbywają się w obecności rodziców przyszłej narzeczonej. Są wyrazem szacunku i uznania dla przyszłych teściów. Jeśli planujesz oświadczyć się właśnie w ten sposób, to należy pamiętać o kilku rzeczach. Kiedy nadejdzie odpowiedni moment, najpierw trzeba zwrócić się do rodziców, podziękować za trud wychowania partnerki, podkreślić jak bardzo ją kochamy i zapewnić, że będziemy się nią opiekować. Po aprobacie i/lub błogosławieństwie ze strony rodziców panny młodej, można śmiało uklęknąć przed nią na jedno kolano, wręczyć bukiet kwiatów i zadać jej kluczowe pytanie. 

Oryginalne sposoby na oświadczyny. Zainspiruj się tymi oryginalnymi pomysłami na zaręczyny i zaskocz swoją ukochaną osobę

Jakie kwiaty na zaręczyny?

Jak powinny wyglądać zaręczyny? Zwyczajowo nieodłącznym elementem zaręczyn są kwiaty. Nie ma reguły, co do nich, chociaż najczęściej wybieranymi przez mężczyzn są bukiety czerwonych róż. To dlatego, że czerwień jest oznaką namiętnej i szczerej miłości. Bukiet skomponowany właśnie czerwonych róż, mówi więc sam za siebie i słowa wydają się zbędne.

Natomiast, jeśli ukochana ma swoje ulubione kwiaty, warto postawić właśnie na nie. W końcu kupujemy je z myślą o niej! Warto zdecydować się na róże lub piwonie, lilie czy margaretki. Jeśli wybór jest za trudny, warto udać się do florystki, która stworzy kompozycję specjalnie dla nas. Na pewno chwyci za serce przyszłą narzeczoną.

Wręczenie bukietu kwiatów z okazji zaręczyn jest wyrazem miłości, oddania i szacunku do ukochanej. Kwiaty są nie tylko oznaką uczucia, lecz także podkreślają wyjątkowy charakter tego dnia. Bukiety zaręczynowe przede wszystkim powinny podobać się wybrance i spełniać jej oczekiwania.

Ile róż na zaręczyny? Czy liczba ma symboliczne znaczenie?

 Choć tradycje zaręczyn zmieniają się na przestrzeni lat, to wręczenie bukietu np. z czerwonych róż nadal nie wyszło z mody i jest nieodzownym elementem tego wydarzenia. Choć, nie ma sztywnej reguły na to, ile powinno znajdować się róż w bukiecie, to według kwiatowej tradycji 108 czerwonych róż oznacza „Wyjdź za mnie”. Natomiast, 21 róż mówi „Jestem całkowicie Twój”, a 12 „Bądź moja na zawsze”.

Zobacz także:

Trzeba więc zdawać sobie sprawę, że konkretna liczba kwiatów coś symbolizuje. Liczba kwiatów w bukiecie zaręczynowym nie jest więc bez znaczenia. Z drugiej strony w chwili zaręczyn, partnerka nie będzie liczyła róż. Dobrym pomysłem jest więc wytłumaczenie jej po wszystkim, co dana liczba kwiatów oznacza. To na pewno wywoła kolejny uśmiech na jej twarzy. 

Zaręczyny w domu czy zaręczyny na plaży będą lepsze?

Pomysły na zaręczyny to niekończąca się lista możliwości. Ciężko jednoznacznie stwierdzić, co jest lepsze. Wszystko zależy od gustu i preferencji. Jedni są tradycjonalistami i pragną oświadczyć się w gronie najbliższych osób, inni marzą o wyjątkowym miejscu. Zaręczyny w domu, mogą być tak samo magiczne jak oświadczyny nad brzegiem morza. 

Pomysły na zaręczyny w domu mogą być różne. Dom jest idealnym miejscem na zorganizowanie romantycznej kolacji przy świecach, lub np. seansu filmowego. Może to być śniadanie do łóżka, lub też oficjalne zaręczyny w gronie rodziców. Kolejnym pomysłem jest zorganizowanie np. małej imprezy niespodzianki z przyjaciółmi w domu. Oświadczyny w domu również wymagają odrobiny kreatywności oraz zaangażowania. Nie trzeba daleko wyjeżdżać, aby to wydarzenie było pełne magii.

Pomysły na zaręczyny na plaży na pewno będą romantyczne i zapamiętane na długo. Wakacje nad morzem lub po prostu spacer po plaży mogą być świetną wymówką do zorganizowania zaręczyn. Wystarczy ustronne miejsce, koc, wino i zachód słońca. Kolejnym pomysłem może być wynajęcie np. łódki i zaręczyny na środku morza, lub zaręczyny podczas romantycznego spaceru wzdłuż brzegu. Pomysłów jest naprawdę wiele.

Niezależnie od miejsca, jakie wybierzemy, warto zadbać o wszelkie detale. Taka chwila zdarza się przecież  tylko raz! 

Czy organizuje się jeszcze oświadczyny przy rodzicach? Trochę o tradycjach

Pomysły na zaręczyny w domu, mogą być poprzedzone oświadczynami w gronie rodziny. Jest to stara tradycja, która jest przekazywana z pokolenia na pokolenie przez naszych rodziców. Choć powoli zanika, to zdarzają się pary, które ją kontynuują. Oświadczyny są prośbą chłopaka, skierowaną do ojca przyszłej narzeczonej o zgodę, o jej rękę. Po uzyskaniu aprobaty następują oficjalne zaręczyny, czyli nałożenie pierścionka zaręczynowego.

Czytaj więcej >>> Na którym palcu nosić pierścionek zaręczynowy?

Największym stresem dla przyszłego narzeczonego w przypadku oświadczyn, jest akceptacja i zgoda rodziców przyszłej narzeczonej. W dzisiejszym świecie mało kto pyta się o ich zdanie, pary po prostu informują o swoich zamierzeniach. 

W przypadku oświadczyn i zaręczyn w domu wybranki następuje spotkanie obu rodzin. Z tej okazji organizowane są przyjęcia np. w formie niedzielnego obiadu, lub popołudniowego koktajlu. Przyjęcie może być skromne w gronie najbliższych, lub w szerszym gronie rodziny, przyjaciół czy znajomych. Przyszły narzeczony powinien obdarować bukietem kwiatów przyszłą teściową, a teścia skromnym upominkiem. W trakcie uroczystości następuje krótka rozmowa w celu rozluźnienia atmosfery i posiłek. Po posiłku przyszły narzeczony sygnalizuje, że chciałby zabrać głos i się oświadcza. Po przyjęciu oświadczyn następują zaręczyny i nałożenie na palec pierścionka.

Tradycyjne oświadczyny i zaręczyny, są uroczystym wydarzeniem i wartym rozważenia. Pomimo że jest to tradycja, to nie ma nakazu ani przymusu. Ostateczna decyzja i wybór, co do sposobu zaręczyn, należą przede wszystkim do pary zakochanych.