To, co obecnie dzieje się na świecie i jak wygląda nasze życie, jeszcze do niedawna nadawałoby się na filmowy scenariusz. Nic dziwnego, że filmy katastroficzne, czyli filmy o epidemiach, wirusach, zagładzie świata znowu są na czasie. Okazuje się, że to, co niegdyś było wytworem bujnej wyobraźni scenarzystów i reżyserów, w niektórych przypadkach jest bardzo zbliżone do tego, z czym teraz mamy do czynienia. Które filmy o epidemii, śmiercionośnych wirusach i innych wrogach ludzkości prowadzących warto obejrzeć? Wybraliśmy kilka najciekawszych tytułów!

Filmy o wirusach i epidemiach, które trzeba zobaczyć

Contagion – Epidemia strachu (2011, reż. Steven Sodenbergh)

O tym filmie Stevena Sodenbergha z 2011 roku znowu jest głośno. Powód? Ludzkość atakuje tajemniczy wirus, a jego objawy, czyli m.in. suchy kaszel i gorączka są zbliżone do COVID-19, z którym sami się zmagamy. Liczba zachorowań w Minneapolis, Chicago, Londynie, Paryżu czy Hong Kongu nieustannie wzrasta, a a jednego przypadku robią się cztery, potem szesnaście, setki i w końcu tysiące. W końcu wybucha pandemia, a ludzie wpadają w panikę. W tym jakże przerażająco aktualnym obrazie zagrali m.in. Kate Winslet, Marion Cotillard, Matt amon, Jude Lawd, Gwyneth Paltrow, Laurence Fishburne czy Bryan Cranston.

28 dni później (2002, reż. Danny Boyle)

Londyn. W jednym z tamtejszych laboratoriów naukowcy tworzą groźnego wirusa, przenoszonego przez krew i powodującego atak furii. Jest on testowany na małpach, które w wyniku wypadku wydostają się na zewnątrz. 28 dni po tym wydarzeniu w szpitalu budzi się Jim (w tej roli Cillian Murphy). I szybko orientuje, że ludzie zniknęli nie tylko z oddziału, na którym przebywa. W opustoszałym Londynie udaje mu się jednak znaleźć innych ocalałych, Selenę (Naomie Harris) i Marka (Noah Huntley) i wspólnie postanawiają odszukać innych, którzy przeżyli. Tak rozpoczyna się walka o przetrwanie, gdyż na ich drodze pojawiają się zombie przenoszący śmiercionośny wirus.

Polskie filmy online, które warto zobaczyć >>>

Epidemia (1995, Wolfgang Petersen)

Kolejny z film, jeśli chodzi o filmy o epidemii, który może was zainteresować, to właśnie obraz Epidemia. O czym jest? Mieszkańcy małego miasteczka w Kalifornii nagle zaczynają chorować na chorobę przypominającą grypę. Niestety, wirus zabija chorego w niespełna godzinę, więc z bardzo szybko epidemia zaczyna zagrażać całemu krajowi. Sam Daniels (Dustin Hoffman), epidemiolog z wojskowego instytutu medycznego,odkrywa, że amerykańska armia posiada szczepionkę do zwalczenia cichego mordercy, ale nie chce jej użyć.

Zobacz także:

Jestem legendą (2007, reż. Francis Lawrence)

Film Jestem legendą z Willem Smithem to jeden z najpopularniejszych w jego karierze. Smith wciela się w wojskowego wirusologa, który prowadzi badania nad stworzeniem antidotum na śmiertelnego wirusa. Jego twórczynią jest doktor Alice Krippin (Emma Thompson), która uważała, że stworzyła lekarstwo na raka. Rzeczywistość okazała się zupełnie inna, a wyniku wybuchu epidemii zginęło 94% populacji Ziemi. Zaledwie 1% ludzkości jest odporne na działanie wirusa, ale i ono zostaje zdziesiątkowane przez krwiożercze mutanty zwane Poszukiwaczami Ciemności, w jakie zamieniło się pozostałe 5%. 

Fajne filmy na wieczór. Co warto obejrzeć? >>>

Rec (2007, reż. Jaume Balagueró, Paco Plaza) 

Film ten uznawany jest za jeden z najbardziej nowatorskich horrorów ostatnich dekad. Ekipa lokalnej telewizji towarzyszy brygadzie strażaków w ich nocnym dyżurze. Reportaż ma przybliżyć widzom pracę zawodowców. Już podczas pierwszej interwencji sytuacja wymyka się spod kontroli, a to co miało być rutynową procedurą w mgnieniu oka zmienia się w piekło. Telewizyjna ekipa oraz strażacy zostają uwięzieni w budynku, w którym dzieją się niewyjaśnione rzeczy. Bohaterowie muszą stawić czoła czemuś przerażającemu i bezwzględnemu, czego nie potrafią nawet nazwać. Rozpoczyna się, cały czas rejestrowana przez kamerę, walka o przetrwanie.

Zdarzenie (2008, reż. M. Night Shyamalan) 

W ciągu kilku minut wielkie amerykańskie miasta ogarnia epidemia dziwnych, przerażających samobójstw. Co jest przyczyną tak drastycznych zmian w ludzkich zachowaniach? Czy to atak terrorystyczny? A może eksperyment, który wymknął się spod kontroli lub nowa odmiana śmiercionośnego wirusa?Dla nauczyciela fizyki Elliota Moore’a (Mark Wahlberg) najważniejsza staje się ucieczka przed budzącym grozę fenomenem. I choć jego małżeństwo z Almą (Zooey Deschanel) przechodzi kryzys, razem wyruszają w drogę do wiejskich terenów Pensylwanii, by uchronić się przed atakiem. Wkrótce jednak okaże się, że nikt nie jest bezpieczny, bo przed niewidzialnym mordercą nie ma ucieczki.