Filmy o rekinach typu horror  Szczęki (1975), reż. Steven Spielberg

W okolicy Amity Island – niewielkiego nadmorskiego kurortu  zostają znalezione zmasakrowane zwłoki młodej dziewczyny. Miejscowy szeryf Martin Brody (Roy Scheider) jest zdania, że kobieta padła ofiarą ataku żarłacza białego. Wnioskuje do burmistrza o zamknięcie plaży, jednak włodarz, liczący na pokaźne zyski dla miasta, nie ma zamiaru likwidować największej atrakcji wyspy w szczycie sezonu turystycznego. Brody musi podjąć walkę z bestią, której stawką jest życie turystów. Pomaga mu łowca rekinów Quint (Robert Shaw) i ichtiolog Matt Hooper (Richard Dreyfuss).  

fot. materiały prasowe


Piekielna głębia (1999), reż. Renny Harlin

Susan McCallister (Saffron Burrows)  przewodzi grupie naukowców prowadzących kontrowersyjne badania nad rekinami, których celem jest znalezienie leku na chorobę Alzheimera. Jeden z eksperymentów przewiduje wszczepienie ludzkich tkanek do mózgu rekina. To działanie znacząco zwiększa intelekt ryby, która staje się śmiertelnie niebezpieczną maszyną do zabijania. Niebawem eksperyment wymyka się spod kontroli. Drapieżniki wydostają się na wolność i otaczają ośrodek badawczy

fot. materiały prasowe


183 metry strachu (2016), reż. Jaume Collet-Serra

Po traumie, która dotyka rodzinę Nancy Adams (Blake Lively), młoda kobieta chce odnaleźć spokój ducha w zaciszu odludnej plaży. Nancy oddaje się swojej największej pasji - surfingowi. Nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że w wodzie czyha śmiertelne niebezpieczeństwo. Niebawem będzie musiała stawić czoła nie tylko wzburzonym falom. Okazuje się bowiem, że wody, które wybrała, są terenem łowieckim żarłacza białego. Znajdując się 183 metry od brzegu, musi stoczyć walkę, której stawką jest jej życie.

fot. materiały prasowe


Fajny film przyrodniczy o rekinach  W świecie rekinów (1995), reż. Mal Wolfe

Rekiny cieszą się złą sławą bezwzględnych zabójców. Tymczasem twórcy filmu starają się udowodnić, że te drapieżniki to w istocie myśliwi o spokojnym usposobieniu. Do świata rekinów widzów zabiera dwójka naukowców  Rodney Fox i Eugenie Clark, którzy od wielu dekad zajmują się badaniem tych fascynujących stworzeń, najdoskonalszych tworów ewolucji.  

fot. materiały prasowe


Rekin (2015-2019), reż. Steve Greenwood

Brytyjski serial dokumentalny, nakręcony przez stację BBC, to świetna produkcja, z którą powinien zapoznać się każdy miłośnik wielkich drapieżników, królujących w oceanicznych głębinach. Twórcy dokumentu postawili na przedstawienie mnogości gatunków tych stworzeń i ich prawdziwego usposobienia. Nie brakuje tu zaskakujących faktów i świetnie zrealizowanych zdjęć najbardziej niezwykłych przedstawicieli swojego szeregu. Troszcząc się o rzetelność, twórcy nie zapomnieli o trikach służących wprowadzeniu widza w stan ekscytacji. Nie należy jednak mylić efektowności z efekciarstwem  tego na szczęście nie znajdziemy w żadnym z trzech sezonów Rekina.

fot. materiały prasowe


Mity o rekinie białym (2006), reż. Steve L. Lichtag

W filmie poznajemy trzech przyjaciół  nurka Andre, biologa morskiego Ryana i młodego surfera Marka. Każdy z nich przeżył spotkanie z żarłaczem białym, potocznie określanym jako rekin ludojad. Dla Andre wizyty w świecie tych drapieżników to w zasadzie rutynowa wycieczka. Ryan chce odkryć wszystkie tajemnice jednego z najdoskonalszych drapieżników, natomiast Mark próbuje wyleczyć się z traumy, która jest efektem ataku morskiego potwora. Teraz trzej mężczyźni przybywają na południowe wybrzeże Afryki, by ponownie skonfrontować się z morską bestią. Wykorzystując najnowszą technologię spróbują ustalić, czy żarłacz biały rzeczywiście zasłużył sobie na miano ludojada.

fot. materiały dystrybutora


Zdumiewające rekiny (2013), reż. Phil Coles

Każdy z nas wyobraża sobie rekina jako wielką rybę z szeroko otwartą, najeżoną zębami paszczą, martwymi oczami i potężnym ciałem, wprost stworzonym do szybkiego przemieszczania się w wodzie. Tymczasem królestwo rekinów obejmuje kilkaset gatunków tych niezwykłych ryb, a niektóre są wyjątkowo osobliwe. Grupa naukowców przygląda się z bliska właśnie tym mniej typowym drapieżnikom, zdradzając nie tylko ich obyczaje, ale także obowiązujące w ich świecie zachowania godowe i sposoby rozmnażania. Ten film jest idealną propozycją dla osób, które chcą dowiedzieć się nieco więcej na temat biologii rekinów

fot. materiały dystrybutora


Straszne filmy, które warto obejrzeć z okazji Halloween (i nie tylko!) >>>
 

Filmy z rekinami

Powyższe propozycje powinny zaspokoić oczekiwania każdego miłośnika oceanicznych drapieżników. Jeżeli jednak ciągle wam mało krwiożerczych bestii, przedstawiamy kolejne tytuły z rekinami w roli głównej.

Rafa (2010), reż. Andrew Traucki

Kate (Zoe Naylor) wraz z bratem i jego dziewczyną wyrusza do Australii, by odkryć fascynujący świat Wielkiej Rafy Koralowej. Na miejscu spotyka Luke'a (Damian Walshe-Howling)  swojego ex-chłopaka. Cała czwórka wyrusza w tygodniowy rejs. Bezkres oceanu nie jest jednak dla nich łaskawy - ich uszkodzona łódź wywraca się do góry dnem. Cztery osoby decydują się dopłynąć do najbliższej wyspy. Ich śladem podąża krwiożerczy rekin

fot. materiały prasowe


Noc rekinów 3D (2011), reż. David R. Ellis

Ten film to propozycja dla osób, które nad realizm przedkładają strach. Po tej produkcji nie należy jednak oczekiwać wielkiego przerażenia. Horrorowy potencjał filmu został wyraźnie stłamszony nakręceniem go pod kategorię wiekową PG-13, wiec nie zobaczymy w nim strumieni krwi, a bohaterzy nie stąpają po górach wnętrzności, niczym w klasycznym slasherze. Komu więc spodoba się ta pozycja? Przede wszystkim osobom, które oczekują połączenia elementów typowego horroru o ginących w dziwnych okolicznościach nastolatkach z filmem grozy o potworach z morskich głębin, tyle że podanego w nieco złagodzonej wersji. W filmie poznajemy grupę 7 młodych ludzi, którzy przybywają do położonego nad brzegiem zatoki domku. Nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że w pozornie spokojnych wodach pływają krwiożercze, tresowane rekiny. 

fot. materiały prasowe


Śmiertelna głębia (2012), reż John Stockwell

Kate Mathieson (Halle Berry) jest podróżniczką, instruktorką nurkowania i dokumentalistką życia rekinów. W przeszłości przeżyła dramatyczne spotkanie z żarłaczem białym. Gdy wraz z grupą badaczy morskich i turystów postanawia wrócić do oceanicznego świat, przeżywa kolejny dramat. Statek, którym płynęła cała grupa, rozbija się. Kate będzie musiała skonfrontować się z demonami przeszłości, które wciąż nie pozwalają o sobie zapomnieć

fot. materiały prasowe


Podwodna pułapka (2017), reż. Johannes Roberts

Kate (Claire Holt) i Lisa (Mandy Moore) spędzają wakacje na meksykańskiej plaży. Młode kobiety chcą przeżyć niesamowita przygodę, więc decydują się podziwiać piękno podwodnego świata z perspektywy klatki do obserwowania rekinów. Wyprawa w głębiny, która miała być całkowicie bezpieczna, nieoczekiwanie zmienia się w walkę o życie. Lina łącząca klatkę ze statkiem pęka. Na głębokości 47 metrów, kobiety będą musiały stanąć oko w oko z najpotężniejszym morskim drapieżnikiem, a zapasu tlenu wystarczy im tylko na godzinę.

fot. materiały prasowe


Ocean strachu (2003), reż. Chris Kentis

Na koniec zostawiliśmy pozycję, która opowiada historię opartą na prawdziwych wydarzeniach. Susan (Blanchard Ryan) i Daniel (Daniel Travis) chcą spędzić niezapomniany urlop w egzotycznej scenerii. Postanawiają wybrać się na Bahamy. Nieszczęśliwy zbieg okoliczności sprawia, że podczas rejsu dla nurków zostają sami, z dala od lądu. Prądy morskie znoszą ich w pobliże obszaru, w którym dosłownie roi się od rekinów. Młode małżeństwo musi walczyć ze zmęczeniem i z zimnem, nie porzucają jednak prób powrotu na brzeg. Konfrontacja z bezwzględną naturą uświadamia im, że dotychczasowe życie w żaden sposób nie przygotowało ich na tak dramatyczną sytuację.   

fot. materiały prasowe


Straszne horrory – te filmy sprawiają, że serce bije nam mocniej ze strachu! >>>