Weganizm jest całkowitą rezygnacją z mięsa, a także produktów odzwierzęcych, czyli m.in. nabiału i jajek. Wiele osób nie jest jednak w stanie zrezygnować na stałe z jedzenia mięsa, ale zależy im na tym, aby odżywiać się świadomie, zdrowo i w zgodzie ze środowiskiem. Produkcja mięsa zanieczyszcza powietrze przez emisję ogromnych ilości dwutlenku węgla do atmosfery i innych gazów cieplarnianych. Poza tym hodowla przemysłowa to również bardzo duże zużycie wody, wycinka lasów pod uprawę pasz dla zwierząt hodowlanych. „Tylko zmiana sposobu odżywiania gwarantuje nam poprawę jakości naszego życia zarówno na płaszczyźnie zdrowotnej, jak i dobra naszej planety”, przekonuje Kinga Paruzel, która jest autorką książki „Flexitarianizm”. Ta pozycja traktuje nie tylko o diecie, ale właściwie o stylu życia. „Flexi” to skrót od „flexi”, czyli elastyczny oraz wegetariański. Na czym polega flexitarianizm, jaki jest jadłospis i zasady diety? Sprawdźcie poniżej.

4 przepisy na soki z wyciskarki – są pyszne, zdrowe i odchudzają >>>

Flexitarianizm – dieta, która dba o środowisko. Na czym polega i jakie są zasady?

Flexitarianizm to zminimalizowanie spożycia mięsa i ograniczenie jedzenia go stopniowo. W zależności od tego, jak często mięso znajduje się na Waszym talerzu, ustanawiacie 2 dni bez mięsa, następnie 3-4 dni, a na koniec 5-6 bezmięsnych dni. Dieta opiera się na wysokiej jakości produktach, a dzięki przepisom na zdrowe dania zachęca do odejścia od żywności przetworzonej. Oprócz oczywistych zalet flexitarianizmu, jaką jest: dbanie o zdrowie (stosowanie się do zasad jadłospisu flexitarianizmu zapobiega chorobom sercowo-naczyniowym oraz otyłości) oraz troska o środowisko, dieta jest również łatwa do stosowania (nie ma w niej ograniczenia, tylko eliminacja). Jej ideą jest również wsparcie lokalnych biznesów i gospodarstw ekologicznych.

Felixtarianizm – jadłospis. Na czym opiera się ta dieta?

Jaki jest jadłospis diety flexitarianizm? Opiera się na sezonowych warzywach i owocach oraz kaszach i na bardzo prostych przepisach, które nie wymagają zaawansowanych umiejętności kulinarnych. Podstawowe zasady zbilansowanej diety, które opracowała Kinga Paruzel to: owoce, warzywa, rośliny strączkowe i produkty pełnoziarniste powinny stanowić podstawę codziennego jadłospisu. Należy spożywać dziennie około 5 porcji owoców i warzyw z wyjątkiem warzyw skrobiowych (m.in. ziemniaków i batatów). Powinno się także ograniczyć spożywanie soli oraz cukru w trosce o swój organizm, a także długoterminowe efekty (czyli zdrowie). Należy również zmniejszyć do minimum spożywanie tłuszczów oraz innych produktów bogatych w cholesterol i kwasy tłuszczowe trans. Kolejną podstawową zasadą jest picie odpowiedniej ilości wody. O tym, dlaczego nawodnienie jest takie ważne, przeczytacie tutaj >>>.

Przygotowując ten artykuł, korzystałam z książki „Felxitarianizm”, autorstwa Kingi Paruzel. W książce, oprócz podstawowych zasad diety, a także wielu inspirujących przepisów, znajdziecie wiele przydatnych wskazówek dotyczących przechowywania żywności, okresu przydatności warzyw i owoców, a także rad autorki dotyczących gotowania i samych produktów oraz ich zamienników.