Co to jest freeganizm? 

Jeśli myślicie, że freeganizm to kolejny trend żywieniowy, na punkcie którego oszalał Instagram i który jest obowiązujący to - nie mylicie się. Z tą różnicą jednak, że tym razem wcale nie chodzi o nieuzasadnioną modę, pod którą wypada się podpisać, ale o styl życia, który w dobie zmian środowiskowych i dzisiejszej kondycji naszej planety jest swego rodzaju obowiązkiem obywatelskim.  

ZOBACZ TAKŻE: Te zdrowe nawyki sprawią, że Wasz dzień będzie lepszy >>>

Chociaż być może brzmi obco (to zbitka słów free i veganism, choć nie wszyscy freeganie są weganami), zasada jest prosta - freeganizm to nic innego, jak antykonsumpcyjny styl życia zakładający czerpanie z zasobów, które już mamy do swojej dyspozycji i rezygnacja z niepotrzebnej nadprodukcji. Freeganie hołdują takim wartościom jak wspólnota, wolność, hojność i idea dzielenia się. 

Zgodnie z raportem FAO prawie 30% zasobów produkowanej na świecie żywności ląduje na śmietniku. Co z tym zrobić? Okazuje się, że to prostsze, niż myślicie - wystarczy zajrzeć pod wieczór na pobliski bazar i po prostu wziąć to, co nie zostało sprzedane. Tak, dobrze czytacie - wziąć - niesprzedane towary, w tym m.in. świeże warzywa, także te z organicznych ogródków, w tych temperaturach nie dotrwają do jutra i zasilą okoliczne wysypiska, a do częstowania się nimi bez ograniczeń zachęcają sami sprzedawcy. Chodzi nie tylko o zapobieganie marnotrawstwu, ale także o realną pomoc najbardziej potrzebującym i działanie w myśl idei, że czego sam nie wykorzystam, posłuży komuś innemu. 

Freeganizm w Polsce

Ten trend całkiem zasłużenie cieszy się szalonym zainteresowaniem w mediach społecznościowych i jeśli wziąć temat pod lupę okaże się, że adresów takich jadłodzielni (czyli miejsc, w których można zaopatrzyć się w darmowe jedzenie) jest całkiem sporo. Na hasło freeganizm Warszawa znajdziecie takie m. in. na Wilczej i Alei Lotników. Za to Barcelona doczekała się specjalnego przewodnika po mieście dla freegan. A Wy, macie swoje sprawdzone adresy? Macie doświadczenie jako freeganie, idea freeganizmu jest Wam bliska?

ZOBACZ TAKŻE: Trzymacie zdrową dietę? Sprawdźcie, dlaczego nasiona chia powinniście włączyć do swojego menu na stałe! >>>