Fryzury dla sztywnych włosów – krótkie i średniej długości

Zaczynamy od propozycji dla posiadaczek i posiadaczy krótkich włosów. Wbrew pozorom istnieje wiele możliwości stylizacji takich kosmyków. Nawet, jeśli są one wyjątkowo sztywne. Kluczem do sukcesu są odpowiednio dobrane, dopasowane do ich potrzeb, a na końcu: poprawnie przeprowadzone cięcie. 

1. Pixie cut

Pixie cut wyróżnia się krótko obciętymi bokami oraz dłuższymi włosami na czubku głowy. Dłuższe kosmyki mają zwykle różne długości, które tworzą warstwy. Istnieje wiele wariantów tego cięcia, które można dostosować do swojego stylu i osobowości. Można na przykład wprowadzić asymetrię, wtedy długości włosów na różnych stronach będą się różnić. W ten sposób dodamy włosom nowoczesnego charakteru. Zawsze warto skonsultować się z dobrym fryzjerem, który pomoże dopasować fryzurę do kształtu twarzy i innych indywidualnych cech. Pixie cut jest odważnym i zawsze modnym wyborem. Doskonale podkreśla rysy twarzy i wymaga minimalnej pielęgnacji. W wypadku sztywnych włosów daje niebywałą wygodę i łatwość stylizacji. Wystarczy lekko wystylizować dłuższe włosy przy pomocy pianki, sprayu teksturyzującego czy lokówki. 

2. Choppy bob

To krótka lub średniej długości fryzura, która jest ostatnio prawdziwym hitem. Często nosi ją na przykład Jenna Ortega. Zwykle sięga do linii brody, rzadziej do linii ramion. W odróżnieniu od klasycznego boba – choppy bob jest zbudowany na warstwach, które dodają włosom objętości. Kosmyki są cięte w sposób nieregularny. Mają w różne długości, co daje efekt à la artystyczny nieład. W choppy bobie często pojawia się także grzywka. Może to być krótka, asymetryczna grzywka na bok lub dłuższa grzywka o nieregularnej linii. Choppy bob często jest stylizowany w taki sposób, aby osiągnąć nieco „rozczochrany” i nieposkromiony wygląd. Może to być zrobione poprzez stosowanie produktów do teksturyzacji włosów, takich jak sól morska lub spray teksturyzujący. Takie zabiegi doskonale sprawdzają się przy grubych i sztywnych włosach, którym łatwo nadać większą objętość. Olbrzymią zaletą choppy boba jest to, która nadaje się do różnych typów włosów i twarzy. Może być noszony z gładkimi włosami lub lekko postrzępionymi dla bardziej nieformalnego wyglądu. Ta fryzura jest także łatwa do stylizacji i utrzymania, dzięki czemu jest popularna wśród wielu osób.

3. Zadziorny a'la irokez

Ta odważna fryzura inspirowana subkulturą punków doskonale sprawdza się u osób z grubymi i sztywnymi włosami. Jej cechą charakterystyczną są przystrzyżone boki oraz dłuższe, uniesione włosy na czubku głowy. Współczesna wersja ma łagodniejszą formę – włosy nie są postawione pionowo, ale tylko uniesione u nasady i zaczesane na bok lub do tyłu. Niezmienny pozostał jednak wyraźny kontrast między krótkimi bocznymi włosami, a pasem włosów na środku głowy. Taka fryzura jest znana również jako irokez damski i nie kojarzy się już raczej z buntem, ale charyzmą i elegancją. Dalej pozostaje jednak odważnym wyborem, który może przyciągać uwagę. Jeśli kusi cię ta opcja, ale nie jesteś pewna, czy nie będzie zbyt „mocna” – poproś swoją fryzjerkę czy fryzjera o łagodniejszą i mniej kontrastową wersję. Będzie to coś pomiędzy irokezem a pixie cut – w zależności od tego jak ułożysz włosy. 

fot. Getty Images / Jean Baptiste Lacroix / Stringer

4. Botticelli bob

Nazwa tej fryzury pochodzi od nazwiska Sandro Botticellego, włoskiego malarza renesansowego. Artysta był znany ze swojego charakterystycznego stylu malowania, który obejmował delikatne linie, harmonię i elegancję. Jego obrazy często przedstawiały kobiety o pięknych, falujących włosach. Botticelli bob to fryzura inspirowana właśnie tymi renesansowymi falami, ale na włosach o długości za ucho lub maksymalnie do ramiona. Jak je uzyskać na sztywnych włosach? Wystarczy dzień wcześniej zapleść dwa lub trzy warkocze, iść spać, a rano przeczesać włosy palcami. Warkocze powinny zaczynać się tuż przy czubku głowy. Najlepsze będą więc warkocze francuskie. Pamiętaj jednak, że nie muszą być idealne i równe – chodzi wyłącznie o pofalowanie włosów.

Uwaga! Nigdy nie zaplataj mokrych włosów przed snem, bo w ten sposób je połamiesz. Wysusz je dokładnie, a potem nałóż odrobinę pianki lub innego ulubionego kosmetyki do stylizacji. Rano możesz spryskać je odrobinę lakierem, aby efekt utrzymał się cały dzień.  

Zobacz także:

5. Blunt bob

Oto (dosłownie) najprostsza w utrzymaniu fryzura dla sztywnych włosów. Włosy w blunt bobie są równo obcięte i sięgają zazwyczaj do linii szczęki lub kilka centymetrów poniżej. Jest to cięcie minimalistyczne, ale jednocześnie bardzo efektowne. Włosy stylizuje się, aby były idealnie proste, gładkie i lśniące. Jeśli masz sztywne i grube kosmyki, jedyne co musisz robić na co dzień – to dbać o ich kondycję, a fryzura będzie sama się układać. Na wieczorne wyjście możesz lekko odwinąć końcówki włosów na zewnątrz lub do wewnątrz. Dzięki temu osiągniesz efekt „90s bob haircut”. Jego wielką fanką jest Hailey Bieber, która od czasu do czasu robi to przy pomocy prostownicy. Warto też wspomnieć, że to właśnie ona przyczyniła się do wzrostu popularności tej fryzury. Pamiętaj jednak, że blunt bob jest ponadczasowy i zawsze dobrze wpisuje się w trendy. Będzie genialnym wyborem także, gdy modelka przestanie go nosić i ponownie zapuści włosy. 

Fryzury dla sztywnych włosów – długie

Przechodzimy do fryzur dedykowanych osobom, które mają nie tylko sztywne włosy, ale również długie. Gwarantujemy, że te propozycje też cię zachwycą. Jeśli masz długie lub bardzo długie włosy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że znajdziesz tu coś odpowiedniego dla siebie. Scrolluj dalej. 

1. Fale plażowe

Sztywne włosy mogą stwarzać sporo problemów z kręceniem. Zamiast jednak walczyć o utrzymanie loków – warto postawić na fale plażowe. Jak je zrobić? 

  • Umyj i dokładnie wysusz włosy. Zastosuj również odżywkę oraz produkt zapewniający ochronę przed wysoką temperaturą. 
  • Nanieś na włosy produkt nadający strukturę. Może to być sól morska lub spray do teksturyzacji. Rozprowadź równomiernie na całej długości włosów.
  • Podziel włosy na kilka sekcji, aby ułatwić stylizację. Możesz użyć klamerek do włosów, aby utrzymać pozostałe części włosów na miejscu.
  • Wykorzystaj prostownicę o wąskich płaskich płytach lub lokówkę stożkową o małej średnicy. Aby uzyskać fale plażowe na długich i sztywnych włosach, najlepiej wybierać urządzenia do stylizacji włosów o mniejszej wielkości – inaczej efekt będzie kiepski i szybko zniknie. 
  • Jeśli używasz prostownicy: Chwyć niewielką sekcję włosów i delikatnie zawiń ją wokół jednej płytki prostownicy. Zamknij prostownicę, a następnie przesuwaj w dół, jednocześnie powoli wypuszczając włosy z uchwytu. Powtarzaj ten proces na kolejnych sekcjach włosów.
  • Jeśli używasz lokówki: Ustaw lokówkę poziomo rączką do góry. Chwyć niewielką sekcję włosów, owiń ją wokół baryłki lokówki, tak aby ich końce były owinięte wokół części o najmniejszej średnicy. Trzymaj włosy w lokówce przez kilka sekund, a następnie delikatnie zwolnij je. Powtarzaj ten proces na kolejnych sekcjach włosów.
  • Pamiętaj, aby zwrócić uwagę na kierunek, w którym skręcasz włosy. Przeplataj kierunek skręcania pasm, aby uzyskać bardziej naturalny efekt fal.
  • Po zakończeniu stylizacji delikatnie rozczesz włosy palcami, aby rozluźnić fale i nadać im bardziej swobodny wygląd. Możesz również zastosować odrobinę lakieru do włosów. 

2. Upięcia i koki

Upięcia są doskonałym sposobem na opanowanie sztywnych włosów i stworzenie fryzury, która wytrzyma cały dzień i noc. Szczególnie polecane są niski kucyk, warkocz francuski, a także upięcia i koki w stylu retro. 

Która fryzura podoba ci się najbardziej?