Dostęp do poradni ginekologicznych w Polsce – choć bez skierowania – jest znacznie utrudniony. Trzeba czekać często przynajmniej kilka dni na wizytę, nie mówiąc już o trudnościach, jakie mają kobiety mieszkające w mniejszych ośrodkach miejskich i na wsiach, które do najbliższych placówek muszą sporo dojechać. W dodatku zaostrzenie przez polski rząd przepisów dotyczących antykoncepcji awaryjnej – możliwość zakupu jej jedynie za okazaniem recepty, podczas gdy w większości państw UE dostępna jest bez recepty – jeszcze bardziej sytuację polskich kobiet pogarsza.

Pewnym rozwiązaniem tej sytuacji są gabinety ginekologiczne 24h działające w kilku dużych miastach, gdzie pracują osoby, które nie powołają się na klauzulę sumienia, kiedy poprosimy o antykoncepcję awaryjną czy hormonalną. Możemy przyjść po pomoc w nocy, w pilnych przypadkach bez kolejki, co często bywa nieodzowne. To oczywiście kropla w morzu potrzeb, ale lepiej, że takie miejsca się pojawiają, niż gdyby ich nie było.

Wkładka domaciczna to refundowana przez NFZ forma antykoncepcji. Co zrobić, gdy lekarz odmówi jej założenia?

Generalnie gabinety są finansowane z funduszy miejskich i oferują pomoc osobom niezależnie od tego, czy posiadają one ubezpieczenie, jaką mają orientację czy poglądy.


Ginekolog 24h: Poznań – punkt profilaktyki intymnej

Pierwszym miastem z punktem profilaktyki intymnej dostępnym przez całą dobę jest Poznań. Z inicjatywy prezydenta miasta Jacka Jaśkowiaka, którą ogłosił w Dzień Kobiet w 2018 roku, punkt zaczął funkcjonować pod koniec września 2018 roku. I od razu zaczął się cieszyć dużą popularnością. Od stycznia tego roku działa w Centrum Medycznym „Drews” przy ul. Wojskowej w Poznaniu. W pełni wyposażonych w nowoczesny sprzęt gabinetach można skorzystać z pomocy w dni robocze od 8 do 22. W sytuacjach awaryjnych lekarze przyjmują od ręki, w innych – należy się zarejestrować pod numerem telefonu 570 586 079 lub poprzez formularz na stronie http://centrumdrews.pl/punkt-profilaktyki-intymnej-24h/. W nocy lekarki i lekarze dyżurują pod telefonem i dojeżdżają, jeśli trzeba, do ośrodka na wizytę.

W gabinecie przeprowadzane są konsultacje i badania, można też dostać informacje na temat infekcji przenoszonych drogą płciową czy innych nurtujących tematów dotyczących zdrowia intymnego.

Warto wiedzieć, że miejsca takie jak punkt profilaktyki intymnej to darmowy i stosunkowo szybki dostęp do pomocy, jeśli jednak chcemy leczyć się długoterminowo czy prowadzić ciążę itp., to należy się zgłosić do standardowej poradni ginekologicznej. Poza tym gabinet oferuje też pomoc urologa, z której mogą skorzystać mężczyźni.
 

Ginekolog Warszawa – gabinety bez klauzuli sumienia i dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami

W Warszawie – zgodnie z obietnicami prezydenta Rafała Trzaskowskiego i śladem Poznania – od sierpnia 2019 roku działają dwa miejsca nazywane gabinetami bez klauzuli sumienia. Co szczególnie istotne punkty te zostały dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – ruchową, wzroku, neurologiczną czy psychiczną. Można tam bezpłatnie otrzymać fachową pomoc – badania, recepty, skierowania.

Podobnie jak w Poznaniu wolne są one światopoglądowo, co oznacza, że nikt tam nie odmówi nam recepty na tabletkę dzień po czy antykoncepcję hormonalną.

Gabinety mieszczą się w szpitalu na Solcu oraz w Szpitalu Praskim. Wizytę w tym pierwszym z nich można umówić, pisząc na adres przyjazny@cmsolec.pl lub dzwoniąc pod numer 883 700 972 (od poniedziałku do piątku między godziną 8 a 15). Wizytę w Szpitalu Praskim można umówić mailowo (przyjazny@szpitalpraski.pl) lub telefonicznie 22 555 12 34, dzwoniąc w tych samych godzinach co w przypadku szpitala na Solcu.
 

Łódź – gabinet ginekologiczny czynny 24h

Gabinet ginekologiczny dostępny przez 24h ma być również otwarty w Łodzi. Jego pomysł powstał z inicjatywy Spunk – Fundacji Nowoczesnej Edukacji i grupy Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom, a Urząd Miasta Łodzi obiecał finansowanie. Będziemy Was informować, kiedy tylko ruszy!

PAULINA KLEPACZ: Po pierwsze feministka i wyznawczyni siostrzeństwa. Po drugie absolwentka filologii polskiej i dziennikarka, która uwielbia pisać o seksie – nie ma dla niej tematów tabu. Jest redaktorką naczelną feministyczno-erotycznego magazynu G'rls ROOM oraz współautorką książek: „#girlstalk. Dziewczyny, rozmowy, życie” oraz „CIPKOnotesu”.

Zobacz także: Tabletka dzień po – jak działa i kiedy ją stosować?

Zobacz także: