AKTUALIZACJA 13 MARCA 2020, GODZ. 19:39

Podczas wieczornej konferencji Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowano, że od jutra obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego w Polsce. Oznacza to, że galerie handlowe, otwarte będą tylko sklepy spożywcze oraz apteki przez 10 dni z możliwością przedłużenia tego czasu.

13 MARCA, GODZ. 13:00

W obliczu rozprzestrzeniającego się po całym świecie - w tym w Polsce - koronawirusa, ogłoszono stan zagrożenia epidemiologicznego. Obecnie w naszym kraju zarażonych jest 61 osób, w tym jedna kobieta zmarła wczoraj. Miała 57 lat i chorowała na inne dolegliwości, stosowała również leki, obniżające odporność. Kilka dni temu rząd podjął działania prewencyjne i zdecydował o zamknięciu szkół, uczelni oraz innych placówek, takich jak kina i muzea. Odwołano również wszystkie imprezy masowe. Minister Zdrowia Łukasz Szumowski rekomenduje, aby przez najbliższe dni pozostać w domach, pracować zdalnie i unikać dużych skupisk ludzi. Niektóre mniejsze butiki również są zamknięte - tak zdecydowali właściciele. Od rana pojawia się wiele pytań o to, czy galerie handlowe zostaną zamknięte. Minister Rozwoju Jadwiga Emilewicz skomentowała tę sytuację dziś rano. 

Jak zrobić płyn do dezynfekcji rąk? Oto sprawdzony przepis na żel antybakteryjny i antywirusowy >>>

Galerie handlowe zostaną zamknięte przez koronawirusa? Jest stanowisko ministerstwa 

„Od wczoraj, od czasu ogłoszenia stanu zagrożenia epidemiologicznego to są takie decyzje, które może podejmować minister zdrowa. Dzisiaj mamy sztab kryzysowy poranny. Sama też jestem adresatem wielu pytań od Polaków w zakresie dużych centrów handlowych”, powiedziała w telewizji TVN24 Minister Rozwoju, Jadwiga Emilewicz. Jeszcze kilka dni temu rząd nie planował zamykać galerii handlowych, ale sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie. Jadwiga Emilewicz zapewniła, że sklepy spożywcze oraz miasta nie zostaną zamknięte. Zaapelowała również o pozostanie w domach w najbliższych dniach, a także o zdrowy rozsądek. Nie wiadomo więc, czy i kiedy galerie handlowe będą zamknięte. Rząd monitoruje sytuację, ponieważ Minister Zdrowia dodała, że chcą uniknąć sytuacji, w której np. młodzież „będzie przez najbliższe dwa tygodnie umawiać się w centrach handlowych w tzw. food cornerach, w miejscach z restauracjami i tam będzie spędzać czas, bo to nie będzie zgodne z tym, co chcielibyśmy osiągnąć".