„Gdzie śpiewają raki” – o czym jest ta historia?


Wielokrotnie chciałam wytłumaczyć znajomym, na czym polega magnetyzm tej powieści. Ani razu mi się to nie udało. Amerykanka Delia Owens w 2018 roku stworzyła kawałek literatury tak fascynujący, mądry, wstrząsający, mroczny i zarazem pełen światła, że wszelkie próby opisu kończą się kompromitacją próbującego. By się nie kompromitować, posłużę się więc notką polskiego wydawcy (Świat Książki):

 „Gdzie śpiewają raki” to wysmakowana oda do świata przyrody, wzruszająca fabuła o dojrzewaniu i zaskakująca relacja z procesu sądowego. Owens przypomina, że dzieciństwo nas kształtuje definitywnie i że wszyscy bez wyjątku podlegamy wspaniałym, lecz nieokiełznanym sekretnym siłom natury.

Od siebie dodam tylko, że „Gdzie śpiewają raki” (oryg. „Where the Crowdads Sing”) to książka, którą po dotarciu do ostatniej strony zaczęłam natychmiast czytać od nowa. A potem przeczytałam jeszcze we wszystkich znanych mi językach. I chcę do niej wracać bez końca. Dlatego wiem, że ekranizacja jest na starcie skazana na porażkę. Nawet jeśli będzie dobra, to w kontekście literackiego pierwowzoru będzie słaba. Co nie zmienia faktu, że film i tak będzie trzeba zobaczyć...

 „Gdzie śpiewają raki” – twórcy i obsada filmu

... tym bardziej, że wyreżyserowała go Olivia Newton (m.in. „Chicago Fire” i „Dare Me”), wyprodukowała Reese Witherspoon, a scenariusz na podstawie powieści Owens napisała Lucy Alibar. I ta ostatnia wiadomość jest szczególnie dobra. Alibar była bowiem współautorką scenariusza do „Bestii z południowych krain” Benh Zeitlin (za co dostała nominację do Oscara) – tak się składa, że obie te historie sporo łączy. W „Bestiach...” akcja rozgrywa się w krainie zalanej przez powódź o apokaliptycznych rozmiarach, a w jej centrum mamy osamotnioną dziewczynkę i magiczny świat natury. „Gdzie śpiewają raki” z kolei przenoszą nas na bagniska w Karolinie Północnej, której dla porzuconej przez całą rodzinę kilkuletniej Kyi stają się domem.

Obsada wyczekiwanego filmu to kwestia budząca chyba najwięcej emocji (czy raczej wątpliwości). Rolę oskarżonej o morderstwo „Dziewczyny z bagien” dostała Daisy Edgar-Jones, którą doskonale znacie z innej książkowej adaptacji – serialu „Normalni ludzie” na podstawie Sally Rooney.  Odtwórczyni roli Kyi na ekranie będą partnerować m.in. Taylor John Smith („Igrzyska śmierci”, „Ostre przedmioty”) i Harris Dickinson („Czarownica 2”, „King's Man: Pierwsza misja”). W pozostałych rolach wystąpili zaś: Sterling Macer Jr. („Double Down”), Michael Hyatt („Snowfall”) i David Strathairn („Zaułek koszmarów”, „Nomadland”).

„Gdzie śpiewają raki” – data premiery i zwiastun

Światowa premiera filmu  „Gdzie śpiewają raki” zaplanowana została na 15 lipca.  W Polsce na ekrany kin obraz wejdzie 26 sierpnia. W oczekiwaniu na ten dzień zobaczcie zwiastun. Usłyszycie w nim piosenkę skomponowaną na potrzeby tytułu przez Taylor Swift  – i przez nią wykonaną.

A jeśli jeszcze nie mieliście/ nie miałyście w rękach powieści Delii Owens, nie czekajcie ani chwili. Tym bardziej, że jeśli macie w sobie choć ociupinę wrażliwości, na jednym czytaniu się nie kończy. 

--
W Glamour.pl na co dzień informujemy was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym trudnym czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. TUTAJ dowiecie się, jak pomagać, sprawdzicie, gdzie trwają zbiórki i przeczytacie, co zrobić, żeby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach. 

Zobacz także: