Elena Ferrante – kim jest autorka „Genialnej przyjaciółki”?

Od lat uznawana jest za jedną z najlepszych współczesnych pisarek. Nikt nie ma pojęcia, jak wygląda, gdzie mieszka, czy jest mężczyzną, czy kobietą. Nie udziela wywiadów, nie pojawia się na spotkaniach autorskich, targach książki, a kontakt z wydawnictwem utrzymuje – podobno – za pośrednictwem maila. Dogłębnie analizowano już styl utworów podpisanych imieniem i nazwiskiem Elena Ferrante, badano wszelkie tropy, które mogłyby pomóc ustalić, kim jest osoba kryjąca się pod tym pseudonimem. Dotychczas bez skutku. Mimo rozmaitych przypuszczeń i hipotez nie udało się ustalić tożsamości autorki, którą w 2016 roku tygodnik „Time” umieścił na liście 100 najbardziej wpływowych osób na świecie.

Pisarka ma być nieobecna i kropka. Nie pozostaje nam więc nic innego niż skupić się na jej dziełach. A jest się na czym skupiać. Tak zwany cykl neapolitański, czyli powieści „Genialna przyjaciółka”, „Historia nowego nazwiska”, „Historia ucieczki” i „Historia zaginionej dziewczynki” rzucił na kolana krytyków i czytelników na całym świecie. Sprzedał się w dziesiątkach milionów egzemplarzy. Do olbrzymiego sukcesu czytelniczego dodatkowo przyczynił się serial zrealizowany przez Saverio Costanzo, który wciąż można oglądać na HBO GO.

Ekranizacja 1. i 2.  tomu sagi neapolitańskiej (pod wspólnym tytułem „Genialna przyjaciółka”) stała się hitem platformy. Serię przenoszącą nas w lata 50. ubiegłego wieku na przedmieścia Neapolu, opowiadającą o niezwykłej przyjaźni w czasach biedy i przemocy, a następnie o nastoletnich latach Eleny i Liny – wyprzedziła jedynie słynna „Gra o tron”.

„Genialna przyjaciółka”, 3. sezon: co wiadomo?

3 maja 2020 roku HBO oficjalnie zamówiło 3. sezon uwielbianej przez widzki i widzów serii. Opóźnienia w realizacji nowych odcinków, spowodowane pandemią COVID-19, sprawiły, że emocje związane z pojawieniem się kontynuacji, sięgają zenitu.

Właśnie dostaliśmy pierwszy zwiastun nowego sezonu, opartego oczywiście na „Historii ucieczki”, 3. części cyklu neapolitańskiego (podtytuł tej odsłony brzmi „Those Who Leave and Those Who Stay”, czyli „Ci, którzy odeszli, i ci, którzy zostali”).

W nowych odcinkach spotykamy nasze bohaterki tam, gdzie się z nimi pożegnaliśmy. Lila (Gaia Gerace), która wyszła za mąż w wieku 16 lat, ma małego syna, zostawiła męża i wygodne życie, teraz pracuje w fabryce w ciężkich warunkach. Elena (Margherita Mazzucco) opuściła neapolitańską dzielnicę, skończyła studia i opublikowała dobrze przyjętą powieść, co otworzyło jej drzwi do „lepszego” świata.

Co przyjaciółkom przyniosą zmiany społeczne lat. 70 XX wieku? Jakie strategie radzenia sobie z nędzą, ignorancją, podporządkowaniem obiorą ? Czy ich więzi się wzmocnią, czy kobiety będą się wciąż od siebie oddalać? Jeśli czytaliście sagę Ferrante, to na wiele pytań znacie odpowiedzi. Jeżeli nie – tym większa będzie przyjemność oglądania nowych odcinków!

Zobacz także:

„Genialna przyjaciółka”, 3. sezon: zobacz zwiastun

Reżyserowane głównie przez Saverio Costanzo sezony 1. i 2. czerpały odpowiednio z neorealizmu i francuskiej Nowej Fali. Z oficjalnych informacji wynika, że trzecia część serialu, zrealizowana przez uznanego i niezwykle doświadczonego Daniele’a Luchettiego („Mój brat jest jedynakiem”, „Wszystko zostaje w rodzinie”) nawiązuje do amerykańskiego kina niezależnego lat 70., a mówiąc ściślej - do twórczości Johna Cassavetesa.

3. sezon serialu „Genialna przyjaciółka” zadebiutuje na platformie GBO GO 7 lutego. W oczekiwaniu na nowe odcinki, obejrzyjcie zwiastun!