Elena Ferrante - książki

„Cykl neapolitański” to największe dzieło jako stworzyła Elena Ferrante. „Genialna przyjaciółka” sezon 1 jest ekranizacją pierwszego tomu cyklu. Saga neapolitańska przenosi czytelnika w 50- te lata ubiegłego wieku na przedmieścia Neapolu i opowiada o niezwykłej przyjaźni w czasach biedy i przemocy, o których przekonująco opowiada nam Elena Ferrante. „Córka” czy „Zagubiona Lalka” ustępują popularności sagi, ale także zasługują na uwagę czytelnika.

Ciekawostką jest fakt, że tak naprawdę nie mamy żadnej pewności, kto stoi za pseudonimem Elena Ferrante. Istnieje wersja, w której Elena Ferrante to kreatywny pseudonim, pod którym ukrywają się właściciele wydawnictwa Edizioni - małżonkowie Sandro Ferry i Sandra Ozzola. Autorka nigdy nie potwierdziła ani nie zdementowała tej informacji, gdyż uważa, że książki żyją jako autonomiczne organizmy, na które osobowość autora nie powinna mieć wpływu. Ponadto, pozostając incognito, pisarz nie ma kontaktu z mediami i koncentruje się tylko na kreatywności.

Pierwsza książka pisarki została opublikowana w 1992 roku. „Obsesyjna Miłość” została wydana przez Edizioni E/O. Ta oficyna wydawnicza wydała też inne książki Elena Ferrante. Między innymi "Czas Porzucenia", która otrzymała nominację do literackiej nagrody Viareggio. „Cykl Neapolitański” przyniósł autorce największą sławę. Po przetłumaczeniu książek na język angielski prace zostały opublikowane w czterdziestu krajach. Według gazety Time w 2016 roku Elena Ferrante znalazła się na liście 100 najbardziej wpływowych osób na świecie. W swoich pracach porusza tematy: równość płci, dyskryminacja kobiet, zazdrości i niewierność, problemy ojców i dzieci. Neapol stał się jedną z postaci w jej powieściach: miasto jawi się przed czytelnikami w całym swoim uroku, kontrastach i trudach życia. Cztery powieści składające się na „Cykl Neapolitański”, opowiadające o przyjaźni i rywalizacji dwóch kobiet przez całe ich życie, są szczególnie popularne wśród fanów twórczości Ferrante. Powieści zostały sprzedane w ponad dziesięciu milionach egzemplarzy na całym świecie.

Włoskie firmy telewizyjne RAI i TIMvision wraz z amerykańskim kanałem telewizyjnym HBO wydały w 2018 roku serial „Genialna przyjaciółka” oparty na pierwszej z czterech powieści.

„Parasite” jako serial na HBO! Bong Joon-ho pracuje nową nad wersją oscarowego filmu >>>

Genialna Przyjaciółka – tomy

Na całym świecie serial święcił tryumfy i przyczynił się do popularyzacji "Genialnej Przyjaciółki". Serial stał się najpopularniejszym w dystrybucji HBO, a „Cykl Neapolitański” wyprzedziła jedynie słynna „Gra o tron”, O czym opowiada nam "Saga Neapolitańska" – "Genialna Przyjaciółka?" Książka została podzielona na cztery tomy i nawiązuję do pojęcia bildungsroman, tj. powieści o dojrzewaniu głównych bohaterek.

Ta powieść pokazuje rozwój jednego lub więcej głównych bohaterów od dzieciństwa do dorosłości, a nawet do starości i śmierci. Cztery powieści Eleny Ferrante to jedna z najbardziej niezwykłych sag tego typu w XXI wieku.

Zobacz także:

Cykl opowiada historie trzech postaci. Są to dwie dziewczyny, przyjaciółki, bardzo różne, ale podobne talentem, hartem ducha i marzeniami. Urodzone w Neapolu w 1944 roku. Trzecim bohaterem jest sam Neapol. Z pijaństwem, bójkami, nożami i szkołą podstawową, gdzie połowa chłopców i prawie wszystkie dziewczyny zakończą swoją edukację. To miejsc, gdzie nikt nie mówi literackim włoskim, ale w dialekcie neapolitańskim. W 1955 roku w Marina Grove mieszkają dwie 9-letnie dziewczynki, cicha, pulchna blondynka Elena Greko (Lena) i zbuntowana, odważna - Raffaela Cherulo (Lina). Przyciąga ich miłość do szkoły, do czytania i marzenie o lepszym życiu. Marzą że zostaną sławne, wzbogacą się i opuszczą na zawsze przedmieścia Neapolu.

Cykl składa się z czterech książek: „Mój Genialny Przyjaciel”, „Historia Nowego Imienia”, „Ci, Którzy Odchodzą i Ci, Którzy Pozostali” oraz „Historia Zaginionego Dziecka”. Pierwsza powieść z serii to opowieść o dzieciństwie dwóch dziewcząt z biednej dzielnicy neapolitańskiej i początku przyjaźni na całe życie. Po raz pierwszy dziewczęta rozejdą się po szkole podstawowej. Okoliczności rodzinne zmuszą jedną z nich do porzucenia szkoły i pójścia do pracy w warsztacie obuwniczym ojca. Przez całe życie niewidzialna rywalizacja, która towarzyszy prawdziwej intymności, będzie odnajdować je na różnych drogach. Każda z nich będzie dążyć do osiągnięcia sukcesu. Obie poznają, jak smakują rozczarowanie, obie doświadczą wielkich prób i tragicznych wydarzeń. Druga część - „Historia Nowej Nazwy” to kontynuacja historii Leny Greco i Liny Cherullo. Dziewczyny dorastają, ich ścieżki życiowe są nieubłaganie różne. Nadal starają się wyrwać z nędzy neapolitańskich przedmieść, ale każda z nich wybiera własną ścieżkę. Impulsywna Lina staje się Signora Carracci; bogactwo i nowe imię zmuszają ją do porzucenia tego, kim była niegdyś, do pozostawienia w przeszłości dziewczyny o niezwykłym umyśle. Lena kontynuuje naukę, boleśnie udowadniając, że może odnieść sukces. Podwórza Neapolu, Ischia lśniąca w słońcu, uniwersytet w Pizie - w różnych sceneriach życie jeszcze raz przetestuje przyjaźń Liny i Leny. „Ci, Którzy Odchodzą, i Ci, Którzy Pozostają”, to prawdopodobnie najbardziej refleksyjna, najbardziej osobista książka. Jest poświęcona dorastaniu Leny, która rozumie, że przez całe życie żyła w cieniu swojej przyjaciółki i nadszedł czas, aby wyjść na światło dzienne. Kiedyś genialna Lina pracuje w fabryce kiełbas i ledwo łączy koniec z końcem. Lena podróżuje, promując swoją książkę, i przygotowuje się do małżeństwa z wpływową rodziną profesorską. Życie zabiera je tak daleko, że pozostają dla siebie jedynie eterycznymi głosami na drugim końcu przewodu telefonicznego.

„Historia Zaginionego Dziecka” jest czwartą i ostatnią częścią ekscytującej opowieści o dwóch przyjaciółkach. Czas płynie - każda z nich ma rodzinę, dzieci, starszych rodziców, kochanków. Jednak niezmienna w życiu Leny i Liny jest ich przyjaźń. Obie bohaterki podjęły wiele wysiłków, próbując wydostać się z biednej dzielnicy neapolitańskiej, w której dorastały - królestwa bezwładności, okrucieństwa i surowych tabu. Lena wyszła za mąż, przeprowadziła się do Florencji, a teraz wraca do Neapolu, jakby nie mogła się oprzeć jego ponurym urokom. Lina nie opuściła swojego rodzinnego miasta. Stała się odnoszącą sukcesy przedsiębiorczynią, ale sukces wciąga ją głębiej w neapolitańską pulę nepotyzmu, szowinizmu i przestępczych starć.

„Przyjaciele” - premiera odcinka specjalnego „Friends” przesunięta z powodu koronawirusa >>>

Serial na podstawie serii Genialna Przyjaciółka

Jak już wspomnieliśmy, to właśnie na podstawie pierwszego tomu cyklu powstał serial "Genialna Przyjaciółka" – teraz już wyszedł 2 sezon który jest oparty na drugim tomie. Recenzje, jakie pojawiły się po premierze, były niezwykle pozytywne, a sam serial zdobył serca milionów widzów.

Po raz pierwszy dwugodzinny prolog serialu pokazany został na festiwalu filmowym w Wenecji. Akcja rozpoczyna się alarmującym telefonem do starszej kobiety. Głos w słuchawce mówi, że stracił matkę – przyjaciółkę głównej bohaterki. To staję się podstawą do snucia wspomnień. Krótki prolog nie powinien nikogo zmylić: „Genialna przyjaciółka” to w przeważającej części dramat o Neapolu z połowy XX wieku. To biedne, zakurzone i okrutne miejsce, gdzie dzieci są pozostawione samym sobie. Scena jest ograniczona do kilku dzielnic, ale w wyobraźni dziewcząt jest to całe królestwo - z potworami mieszkającymi w piwnicach i niewidocznymi książętami.

„Genialna przyjaciółka” to opowieść o dzieciństwie pełnym bólu i przemocy. Włochy w połowie XX wieku to miejsce, gdzie rodzice bili swoje dzieci za najdrobniejsze przewinienie. Przemoc jest najbardziej zrozumiałym i skutecznym językiem na wszystkich piętrach tego społeczeństwa. To kronika cierpienia i upokorzenia, ale też walki i niezłomności. W serialu wzięło udział 150 aktorów i pięć tysięcy statystów, to 29 tygodni kręcenia scen. Wśród głównych i drugorzędnych aktorów, publiczność spotka się z ogromną liczbą debiutantów. Twórcy serialu postrzegają Neapol jako miasto masek, w którym wszyscy - przede wszystkim z powodu kryminalnej historii regionu - zmuszeni są do wypróbowania wielu ról od dzieciństwa.

Genialna Przyjaciółka: ciekawostki

Serial „Genialna Przyjaciółka” jest wyjątkowy z wielu powodów. Przede wszystkim jest pierwszym obrazem, który biorąc na tapetę ubogie i przestępcze przedmieścia, nie redukuje życia w „slumsach” do przemocy i walki. Olbrzymim atutem serialu są aktorzy i aktorki, z których wiele nigdy nie miało doświadczenia w aktorstwie.

Margherita Mazzucco jest żywym dowodem na istnienie naturalnego talentu. Sama Margherita nie miała pojęcia, do jakiej roli się zgłasza, jak sama przyznaje, nie czytała bowiem książek autorski cyklu. „Nawet dzisiaj zadaje sobie pytanie, dlaczego mnie wybrali”- powiedziała Vogue, odtwórczyni jednej z głównych ról. Zarówno Margherita Mazzucco, starsza Elena, jak i Elisa Del Genio, młodsza, były nieobecne w szkole w dniu przeprowadzania przesłuchań. Po usłyszeniu o przesłuchaniach od przyjaciół Margherita dała matce ulotkę, którą znalazła na ulicy, i zapytała, czy może to sprawdzić. Elisa nawet nie planowała dostać roli - jej brat przesłuchiwał rolę Enzo i została zauważona przez reżysera, gdy mu towarzyszyła. Młodsza Lina jest grana przez Ludovicę Nasti. Ze swoimi dużymi, jasnymi oczami i nieograniczoną energią trudno uwierzyć, że ta mała gwiazda nie tak dawno walczyła z białaczką limfoblastyczną. W wieku zaledwie czterech lat Ludovica rozpoczęła chemioterapię, a następnie straciła włosy.

Ciekawostką jest fakt, że wielu Włochów oglądających serial potrzebowało napisów po Włosku, aby zrozumieć co mówią bohaterowie. Ze względu na autentyczność większość dialogu jest prowadzona w neapolitańskim dialekcie z lat 50. XX wieku, którego większość Włochów nie zna. Innymi słowy, cała obsada nie tylko musiała nauczyć się swoich ról, ale także musiała nauczyć się mówić „właściwym” włoskim.

Genialna Przyjaciółka - sezon 2

Sukces pierwszej części sprawił, że natychmiast pojawiły się pytania, kiedy na ekranach pojawi się ponownie "Genialna Przyjaciółka". Sezon 2 pojawił się w ofercie HBO w marcu 2020 roku.

Drugi sezon nawiązuję oczywiście do drugiego tomu cyklu neapolitańskiego i będzie opowiadać o nastoletnich latach dwóch przyjaciółek. Sama premiera miała miejsce 11 lutego. Podobnie jak w przypadku pierwszego sezonu, drugi też liczy sobie osiem odcinków.