Czym kierować się przy wyborze pilnika do paznokci?

Przeglądając dostępne na rynku pilniki do paznokci, na pewno nie raz zwróciłaś uwagę na dziwne cyferki dostępne na opakowaniu tych produktów. Numerki te oznaczają właśnie gradację. Gradacja pilnika to, najprościej mówiąc, ilość ziarenek ściernych, które znajdują się na 1 centymetrze kwadratowym tego przyrządu. Im więcej ziarenek, tym delikatniejsze działanie ścierne pilnika. 

To, jaką gradację powinien mieć pilnik, zależy przede wszystkim od tego, co chcemy nim piłować. Jeśli zamierzamy stylizować naszą naturalną płytkę, żeby uzyskać paznokcie kwadratowe czy w kształcie migdałków, wystarczy nam pilnik o wysokiej gradacji. Natomiast jeśli będziemy stylizować materiały takie jak żel, akryl czy lakier hybrydowy, musimy zaopatrzyć się w pilniczek o większej „mocy” ścierania, czyli ten o niższej gradacji. Sztuczne materiały są o wiele twardsze i grubsze od naturalnej płytki paznokcia, a więc do ich piłowania będziemy potrzebować pilnika o silniejszym działaniu. 

Musimy pamiętać, że o ile użycie pilnika o wysokiej gradacji do żelu czy hybrydy przysporzy nam tylko więcej pracy, nie powinniśmy wybierać przyrządów o niskiej gradacji do piłowania naturalnej płytki paznokcia. Bardzo łatwo jest w ten sposób uszkodzić płytkę albo się skaleczyć, szczególnie, jeśli nie mamy jeszcze wprawy w używaniu pilnika.

Jaki pilniczek do paznokci wybrać? Jaka grubość i materiał?

Wyróżniamy kilka rodzajów pilników do paznokci, a ich najprostszy podział to: 

  • pilniki metalowe
  • pilniki szklane 
  • pilniki papierowe
  • pilniki kamienne 
  • polerki do paznokci. 

Pilniki metalowe to pilniki starszego typu. Nieprawidłowo używane mogą niszczyć naturalną płytkę paznokcia, a także prowadzić do jej rozdwajania. Ich zaletą jest wytrzymałość, a także możliwość łatwej dezynfekcji i utrzymywania przyrządów w czystości. Pilniki szklane są delikatne i bardzo przyjazne dla naturalnej płytki paznokcia. Świetnie sprawdzą się do samodzielnego robienia manicure w domu, jednak mogą być zbyt łagodne do piłowania żelu czy akrylu. Pilniki papierowe to przyrządy najczęściej wybierane przez stylistów w salonach kosmetycznych. Są przyjazne dla naturalnej płytki paznokcia, mogą być też produkowane w różnej gradacji. Niestety bardzo szybko się ścierają, jednak mają też bardzo niską cenę, przez to często są przedmiotami jednorazowego użytku. Pilniki kamienne to najtrudniej dostępne z pilników. Są jeszcze delikatniejsze niż pilniki szklane, a często wykorzystuje się je też do usuwania skórek. Z kolei polerki do paznokci to pilniki w postaci lekkich, papierowych bloczków. Służą do delikatnego piłowania powierzchni płytki paznokcia, na przykład w celu zmatowienia jej przed wykonaniem dalszych kroków stylizacji, takich jak nałożenie bazy, lakieru czy odżywki. 

To, jaki powinniśmy wybrać pilnik, zależy przede wszystkim od tego, jaki rodzaj stylizacji paznokci planujemy. Pilniki szklane czy kamienne nadadzą się raczej tylko i wyłącznie do stylizacji naturalnej płytki paznokcia, więc jeśli w grę wchodzi piłowanie żelu, akrylu czy hybrydy, musimy zaopatrzyć się w „mocniejszy” przyrząd. Najlepszym rozwiązaniem będzie tutaj pilnik papierowy, a możliwość wyboru dowolnej gradacji oraz niska cena produktu pozwoli nam dobrać przyrząd idealny dla naszych potrzeb.

Typy i gradacja pilników oraz ich odpowiedni dobór 

Pilniki do paznokci różnią się od siebie gradacją, czyli ilością ziarenek piłujących na centymetrze kwadratowym przyrządu. Gradacja pilnika mówi o jego „mocy ściernej”: im wyższa, tym będzie słabiej radził sobie z piłowaniem. Wiedza na temat gradacji jest niezbędna przy wyborze pilnika: inna ziarnistość będzie odpowiednia do piłowania płytki naturalnej, a inna tej przedłużanej żelem czy akrylem. 
Producenci pilników zazwyczaj umieszczają informację o gradacji pilnika na jego opakowaniu. Jest ona określana specjalnymi numerami. Gradacja 100-180 oznacza pilnik uniwersalny, używany najczęściej i radzący sobie zarówno z naturalną płytką, jak i żelem, akrylem czy lakierami hybrydowymi. Numery 80-100 oznaczają pilnik gruboziarnisty, czyli taki o bardzo mocnym działaniu, służący do usuwania z paznokci twardych materiałów, takich jak tipsy czy ozdoby. Gradacja 240-500 jest zarezerwowana dla pilników drobnoziarnistych, które służą do wygładzenia powierzchni naturalnej płytki przed stylizacją, lub ostatniego szlifu paznokci akrylowych czy żelowych. Numery powyżej 600 to polerki, którymi nabłyszczamy lub matujemy płytkę przed dalszą stylizacją. 

Zobacz także:

To, czy odpowiednio dobierzemy pilnik może mieć realny wpływ na stan płytki naszych paznokci. Paznokcie naturalne nie powinny być piłowane przyrządami o niskiej gradacji, ponieważ może prowadzić to do ich rozdwajania a nawet uszkodzenia płytki. Najlepszym wyborem do domu będzie pilnik szklany, kamienny, albo papierowy o wysokiej gradacji. Pilniki gruboziarniste sprawdzą się do poprawek kształtu paznokci żelowych czy akrylowych, trzeba jednak pamiętać, że ich nieumiejętne użycie może powodować zmianę struktury tych materiałów, co może prowadzić do pękania, odpryskiwania i łamania się paznokci. 

Uwaga! Bez względu na to, jaki rodzaj i gradację pilnika wybierzesz, musisz pamiętać o regularnym dezynfekowaniu przyrządu. Przed każdym użyciem pilniczek do paznokci powinien być całkowicie sterylny. Przyrząd ten nie powinien być w żadnym wypadku dzielony z innymi osobami. Nawet przy najmniejszym, niewidocznym na pierwszy rzut oka zranieniu, może dojść do przeniesienia drobnoustrojów, co może wywołać zakażenie bakteryjne lub grzybicze.