Gry planszowe dla dorosłych: Fajne gry planszowe – Opinie graczy

Gry planszowe dla dorosłych z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Także wśród gwiazd. „Weekend gier! Macie jakieś fajne planszówki do polecenia? Jesteśmy ostrymi graczami” – jakiś czas temu napisała na swoim Instagramie Julia Wieniawa, pod zdjęciem jej i paczki (nie mniej znanych) przyjaciół. Post polubiło prawie 70 tysięcy osób, a wiele z nich w komentarzach podzieliło się swoimi doświadczeniami z grami. Jakie gry planszowe dla dorosłych zostały wymienione pod zdjęciem? Szpiegowska gra planszowa „Tajniacy”, „Cytadela”, „Wsiąść do pociągu”, „Party time”, „Kolejka” czy „Dixit” to tylko wybrane z nich. Więcej niż raz padła też nazwa „Osadnicy z Catanu”. Gracze dodali jedynie, że najfajniej jest, gdy do gry planszowej ma się dodatki (a do wyboru jest ich naprawdę dużo!) – w przeciwnym razie gra planszowa „może się znudzić po pół godziny”. Niezmienną popularnością, niezależnie od tego czy gra się z dziećmi czy wyłącznie w gronie dorosłych, cieszy się także dobrze wszystkim znana towarzyska gra planszowa „Monopoly” (albo jej odpowiednik „Eurobiznes”). Jest nieśmiertelna!!! Grają w nią nie tylko fani Julii Wieniawy, ale i autorka bloga Make Cooking Easier, Zofia Cudny. Która zdjęciem partyjki także pochwaliła się ostatnio na Instagramie (udostępniamy je w naszej galerii).

Gry planszowe dla dorosłych lubi także polska top modelka Marta Dyks. Kto jeszcze? Pisząc ten tekst, dorosłych fanów gier planszowych nie musiałam szukać długo. Grają w nie choćby moi przyjaciele – Paweł i Zuza. „W planszówkach lubię wyzwanie i rywalizację, a także to, że zmuszają mnie do nieszablonowego myślenia – muszę osiągnąć jak najlepszy efekt, ale na ściśle określonych zasadach” – mówi Paweł, zdradzając, że najbardziej lubi grać w „Splendor”, „Carcassone” i wspomnianą już wcześniej „Dixit”. „Do moich ulubionych należą także „Gra o Tron” i „Struggle of Empires”, ale Zuza w nie nie gra, bo zawierają zbyt dużo negatywnej interakcji” – dodaje. „Trzeba walczyć z innymi graczami, a niejednokrotnie także kraść im różne rzeczy” – tłumaczy.

 

„Gossip Girl” – znamy pierwszą aktorkę, która dołączyła do obsady kontynuacji słynnego serialu. To nowa Serena van der Woodsen? >>>

W gry planszowe grywa także stażystka Glamour.pl, Natalia Zmarzlik i to właśnie ona wybrała 5 gier planszowych dla dorosłych, w które warto zagrać przynajmniej raz w życiu. Z jej podpowiedzi warto skorzystać zwłaszcza teraz, kiedy w trosce o zdrowie (nie tylko swoje, ale i innych), najlepiej siedzieć w domu. Gwarantujemy, że nie będziecie się nudzić.

Gry planszowe dla dorosłych – Nasz subiektywny ranking gier planszowych dla dorosłych

1. Fajne gry planszowe dla dorosłych: „Dobble”

Gra przeznaczona jest dla dzieci powyżej szóstego roku życia, ale najlepiej sprawdza się wśród dorosłych, którzy są dużo bardziej spostrzegawczy i wykształcili zdolność szybkiego reagowania. Żeby wygrać, trzeba w jak najkrótszym czasie odnajdywać takie same obrazki, znajdujące się na dwóch kolejnych kartach. Ta gra planszowa świetnie sprawdzi się na imprezach, przy odrobinie alkoholu może zrobić się naprawdę zabawnie. Prosta gra karciana, dzięki której można poprawić koncentrację i spostrzegawczość. Ze względu na mały rozmiar gra świetnie sprawdzi się także w podróży.

2. Fajne gry planszowe dla dorosłych: „Kolejka”

Milenialsi, a co dopiero generacja Z, PRL-owskie kolejki zna jedynie z opowieści dziadków. Dzięki tej grze planszowej dla dorosłych może przenieść się w czasie, a następnie potrenować zdolności negocjacyjne i logistyczne, a przy okazji dowiedzieć się czegoś o poprzednim ustroju politycznym w Polsce. W zestawie można znaleźć także filmy dokumentalne na temat systemu kolejkowego i kartek w PRL.

Zobacz także:

Specjalna wersja „Monopoly” dla fanów „Stranger Things” >>>

3. Fajne gry planszowe dla dorosłych: „Jenga”

Ta niepozorna na pierwszy rzut oka gra zręcznościowa może zamienić najnudniejszą imprezę w taką, z której nie chce się wracać do domu. Aby urozmaicić grę, wystarczy przygotować listę wyzwań, które będą czekały na każdego, komu nie uda się wyciągnąć drewnianego klocka bez uszkodzenia całej konstrukcji. Wersja dla dorosłych: Ten, który przewróci wieżę, pije dodatkową kolejkę!

4. Fajne gry planszowe dla dorosłych: „Taboo”

Gra polega na tym, by opisać znajdujące się na wylosowanej karteczce słowo, nie używając słów z listy zakazanej znajdującej się na jej odwrocie. Wydaje się proste? Nic bardziej mylnego. Ale właśnie w takich okolicznościach można się przekonać, w jakim stanie jest nasza kreatywność. Wersja dla dorosłych: możecie stworzyć własne karty z „niegrzecznymi” słowami.

5. Fajne gry planszowe dla dorosłych: „Wielka podroż po Polsce”

Gra polega na odpowiadaniu na pytania z historii, geografii, prawa i polskiej kultury, zróżnicowane pod względem trudności. Po udzieleniu poprawnej odpowiedzi, można swój pionek przesunąć na mapie o określoną liczbę oczek, tym samym zbliżając się do „celu podroży”. Ten, kto pierwszy zbierze 3 cele podróży wygrywa. Dzięki rozbudowanej mapie i pytaniom dotyczącym poszczególnych miejscowości, można odkryć wiele nieznanych wcześniej miejsc na mapie Polski. Kto wie, może zainspiruje was to, by w podróż wybrać się w realu? Przyjaciół na pewno nie trzeba będzie długo namawiać!