Poziom polskiej polityki pozostawia wiele do życzenia. Są jednak państwa, gdzie najwyższej rangi urzędnicy są wzorem dla swoich obywateli. Przykład? Finlandia, a dokładnie szefowa tamtejszego rządu. Sanna Marin, bo o niej mowa, w grudniu 2019 roku została wybrana premierką, co uczyniło ją najmłodszą urzędującą polityczką na tym stanowisku. 36-latka zaskarbiła sobie przychylność wyborców nie tylko skutecznymi rządami, ale także sposobem bycia i, co podkreśla wiele osób, „ludzkim” podejściem do życia. Kolejne rankingi zaufania pokazują, że liderka Socjaldemokratycznej Partii Finlandii cieszy się niesłabnącą sympatią rodaczek i rodaków, a jej wizja rozwoju kraju jest społecznie akceptowana. 

Sanna Marin na festiwalu rockowym w Turku

O fińskiej szefowej rządu znowu zrobiło się głośno za sprawą jej obecności na popularnym w Suomi festiwalu rockowym, a właściwie stylizacji, którą wybrała na tę okazję. Ale po kolei. Marin w sobotę poinformowała obserwatorki i obserwatorów na Instagramie, że wybiera się na zasłużony urlop. Polityczka udostępniła w sieci wspólne selfie z mężem, znanym fińskim piłkarzem Markusem Räikkönen, pod którym opowiedziała o swoich planach na najbliższe dni. Była minister transportu i komunikacji zdradziła, że wakacje rozpocznie w Turku podczas Festiwalu Ruisrock, jednym z najstarszych tego typu wydarzeń muzycznych w Europie. 

Jak powiedziała, tak też uczyniła. Sanna Marin zawitała do południowo-zachodniej Finlandii, stając się cichą gwiazdą festiwalu w Turku. Premierka zadbała nie tylko o dobrą zabawę, ale i rockowy look. Polityczka założyła czarną ramoneskę, dżinsowe szorty i ciężkie obuwie, czym wzbudziła ogromny zachwyt wśród wielu internautek i internautów, a także dziennikarzy z całego świata. 

Nawet nie próbujcie udawać, że wasz premier jest tak niewymuszenie cool jak Sanna Marin na festiwalu Ruisrock w ten weekend – napisał David Mac Dougall, dziennikarz Euronews na Twitterze. 

„WOW!”; „Jest niesamowita”; „Naprawdę cool!”; „Czy może pani zostać premierką mojego kraju?” – piszą w komentarzach użytkowniczki i użytkownicy popularnej aplikacji. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Ruisrock (@ruisrock)

Sanna Marin – premierka przez duże „P”

Sanna Marin urodziła się 16 listopada 1985 roku w Helsinkach. Ukończyła prawo administracyjne na Uniwersytecie w Tampere, mieście, w którym rozpoczęła się jej przygoda z wielką polityką. W czerwcu 2019 została ministrą transportu i komunikacji, a pół roku później stanęła na czele fińskiego rządu. W 2020 objęła funkcję przewodniczącej Socjalistycznej Partii Finlandii. 36-latka może przejście do historii nie tylko jako najmłodsza premierka w dziejach, ale także jako premierka, która wprowadzi Finlandię do struktur NATO.

Prywatnie Sanna jest szczęśliwą mamą 4-letniej córeczki Emmy oraz żoną fińskiego piłkarza Markusa Räikkönena. W dzieciństwie wychowywana była przez dwie kobiety, co ukształtowało jej światopogląd. Dziś gorliwie broni praw społeczności LGBT. Pochodzę z tęczowej rodziny, a to, oczywiście wpływa na fakt, że równości płci, i ogólnie kwestie równouprawnienia oraz prawa człowieka są dla mnie ważne – przyznała w jednym z wywiadów. 

Czy na polskiej scenie politycznej widzicie posłankę lub posła pokroju Sanny Marin? 

Zobacz także: