Stale udoskonalane formuły kosmetyków wykorzystują coraz bardziej skuteczne składniki, które są w stanie pielęgnować naszą skórę i włosy jeszcze lepiej niż dotychczasowi ulubieńcy. Obecność kwasu hialuronowego, witaminy C lub retinolu nie jest zaskoczeniem. Każdy z nich zdobył popularność za sprawą efektów, które przynosił podczas pielęgnacji. Teraz do grona skutecznych i docenianych składników może trafić hemiskwalan. Ta nazwa może wydawać się znajoma. Wszystko za sprawą skwalanu, który zasłynął dzięki swoim zdolnościom głębokiego nawilżania skóry i wsparcia jej barier ochronnych. Hemiskwalan to kolejny krok na przód w pielęgnacji. Ulepszona wersja znanego i cenionego składnika. Pomimo że na rynku pojawiają się dopiero pojedyncze kosmetyki z formułą czerpiącą korzyści właśnie z hemi-skwalanu, to już wkrótce może się on stać wszechobecny.

Hemiskwalan – co to jest?

Fachowo podchodząc do tematu hemiskwalan jest niepolarnym węglowodorem wytwarzanym w wyniku fermentacji surowców na bazie cukru. Jest rewelacyjnym niekomedogennym (nie zatykającym porów) emolientem. Jak można to rozumieć i co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim hemiskwalan ma niezwykłą zdolność zapobiegania utracie wody. Niska masa cząsteczkowa sprawia, że łatwo i szybko się wchłania. Jego działanie może wpływać nie tylko na skórę, ale również na włosy, które dzięki jego zdolnościom utrzymywania odpowiedniego poziomu nawilżenia nie puszą się. Jego działanie można porównać do tego, co robią silikony. Jest jednak jedna zasadnicza różnica. Silikony cieszą się złą sławą ze względu na to, że są syntetyczne i gromadzą się na włosach i skórze. Hemisqualane stanowi lekką, naturalną alternatywę. Pomaga włosom i skórze zachować wilgoć i wspomaga ich regenerację bez obciążenia. Do tego warto podkreślić także ekologiczny charakter tego składnika. Hemiskwalan pochodzi ze zrównoważonych upraw trzciny cukrowej, co oznacza, że ma niewielki wpływ na środowisko i jest bezpieczny dla oceanów, jezior oraz rzek.

Hemiskwalan – czym się różni od skwalanu i skwalenu?

Podobne nazewnictwo może wprowadzić niemałe zamieszanie. Z tego powodu bierzemy pod lupę skwalen, skwalan i hemiskwalan. Dzięki temu można szybko zauważyć jaki mają ze sobą związek i czym się różnią.

  • Skwalen to olej występujący naturalnie u ludzi, roślin i zwierząt takich jak rekiny. Jest naturalną cząsteczką nawilżającą ludzkiego ciała i stanowi około 12-13% sebum naszej skóry. Poza organizmem jest natomiast niestabilny i łatwo się utlenia.
  • Skwalan to stabilny, lekki olej emolientowy, który naśladuje cząsteczki nawilżające naszego ciała. Jest to najlepszy sposób na uzupełnienie ubytków skwalenu spowodowanych procesem starzenia się.
  • Hemiskwalan to udoskonalony skwalan. Ma o połowę mniejszą masę cząsteczkową, co wyjaśnia dopisek „hemi” w nazwie. Dzięki temu działa jeszcze efektywniej.

Hemiskwalan – dlaczego warto go używać?

Obecność hemiskwalanu w kosmetykach do pielęgnacji skóry i włosów może przynieść szybkie i widoczne efekty.

W pielęgnacji włosów hemiskwalan jest najlepszym składnikiem nawilżającym i naprawiającym. Został przebadany klinicznie, aby poprawić zdrowie włosów natychmiast i w dłuższej perspektywie. Zmniejsza puszenie się włosów, chroni je przed degradacją koloru, zmniejsza uszkodzenia i łamliwość, zapewnia ochronę termiczną i wzmacnia trzon włosa od wewnątrz – powiedziała McKenzie Bolt, dyrektorka ds. edukacji globalnej w firmie Biossance, w rozmowie z brytyjskim „Glamour”.

W pielęgnacji skóry hemiskwalan ma właściwości nawilżające wszystkie rodzaje skóry. Jest niekomedogenny, nie uczula ani nie podrażnia skóry – dodała w tej samej rozmowie.

Dzięki temu wystarczy tylko wybór odpowiedniego kosmetyku, który ma w składzie hemiskwalan, a o resztę zadba sam składnik. Można też zmieszać kilka kropli olejku lub serum, które na nim bazuje z ulubionym kremem lub maską. Wtedy spotęgujemy jej działanie i wykorzystamy moc drzemiącą w hemiskwalanie.

--
W Glamour.pl na co dzień informujemy was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym trudnym czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. TUTAJ dowiecie się, jak pomagać, sprawdzicie, gdzie trwają zbiórki i przeczytacie, co zrobić, żeby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach.