5 dni, ponad 60 polskich i zagranicznych filmów, animacji, prac wideo i pierwsza taka inicjatywa w Polsce. Festiwal HER Docs rusza już w najbliższy piątek 6 marca w warszawskiej Kinotece i ma szansę stać się wizytówką równości nie tylko w branży filmowej. Bo choć o kobietach w branży filmowej mówi się coraz więcej, to ciągle za mało, by być świadomym, jak wiele świetnych filmów, w tym przede wszystkim dokumentów wychodzi spod ich ręki. W ramach HER Docs Film Festival, inicjatywy za którą stoją oczywiście kobiety, będziemy mogli zobaczyć produkcje prezentowane na najważniejszych międzynarodowych festiwalach filmowych, jak również premierowe obrazy, m.in. Powrót Kate Nash w reżyserii Amy Goldstein, Delphine i Carole Callisto Mc Nulty, Historia pewnych majtek, czyli skąd się biorą ubrania w reżyserii Stéfanne Prijot, czy ON ONA JA Carlotty Kittel. Festiwal HER Docs to także te filmy, którym nie udało się trafić do szerszego grona odbiorców. Takie tytuły pojawią się w sekcji Nowe twarze, zaś pozostałe to Ciało, Sztuka, Seks, HERstories, Lepsze jutro?, Przeboje festiwali oraz 4Youth.

HER Docs Film Festival, który potrwa od 6 do 10 marca, to także projekcje specjalne i wydarzenia towarzyszące. W programie stworzonym we współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie w ramach sekcji Sztuka na HER Docs Film Festival zobaczycie prace wideo nagradzanych wielokrotnie w kraju i na świecie polskich i zagranicznych artystek z ostatnich lat, w tym Renate Lorenz i Pauline Boudry, Laure Prouvost, Shany Moulton, Agnieszki Polskiej, Anny Zaradny i Anety Grzeszykowskiej, jak również filmy nowego pokolenia młodych polskich artystek: Zofii Krawiec, Bożny Wydrowskiej, Martyny Miller i Jany Shostak (współreżyseria Jakub Jasiukiewicz). Większość z nich pokazana zostanie po raz pierwszy na dużym ekranie. Premierowy pokaz prac odbędzie się 8 marca o godz. 15:00 w Auli ASP w Warszawie, a projekcji towarzyszyć będzie spotkanie z artystkami, a poprowadzi je dziennikarka TOK FM, Karolina Kłaczyńska. Wstęp jest wolny.

„Sala samobójców. Hejter” Jana Komasy to film, którego nie da się zapomnieć. Dlaczego musicie go zobaczyć? >>>

Bardzo ciekawie zapowiada się sekcja 4Youth, adresowana przede wszystkim do młodej publiczności. Skupia się ona na filmach poruszających tematykę zmian klimatycznych, świadomej konsumpcji, aktywizmu i działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego (Młodzi idą dalej, reż. Slater Jewell-Kemker) oraz filmach o tak bardzo potrzebnej, a nieobecnej w szkołach edukacji seksualnej nastolatków. Będzie to też seria dokumentalna LoveSex: opowieści o miłości i seksie w reżyserii Anji Kvistgaard Marott. Oba pokazy są bezpłatne, ale obowiązują wcześniejsze zapisy (kasia@herdocs.pl).
 

materiały prasowe

Jeżeli interesujecie się polityką, a także sytuacją prawną w Polsce i nie tylko, z pewnością zainteresuje was projekcja 6 marca o 18:30 organizowana we współpracy z Biurem Parlamentu Europejskiego w Polsce. To okazja do obejrzenia nominowanego do Oscara filmu RBG w reżyserii Besty West i Julie Cohen oraz wzięcia udziału w dyskusji o sytuacji kobiet w zawodach prawniczych z zaproszonymi gościnami i ekspertkami, w tym m.in. Elżbietą Łukacijewską, posłanką do Parlamentu Europejskiego.

Zobacz także:

Sporo będzie działo się 8 marca. Dzień kobiet na HER Docs Film Festival upłynie m.in. pod znakiem pokazu filmu Siostrzeństwo Irene Lusztig oraz dyskusji tym, co zmieniło się w sytuacji kobiet od lat 70. do dziś. Rozmawiać będą o tym profesor Małgorzata Fuszara, profesor Magdalena Środa, dr hab. Agnieszka Graff, Agata Kobylińska oraz Klementyna Suchanow. Wieczorem zaś odbędzie się pokaz specjalny filmu Woman Anastasii Mikovej i Yanna Arthusa-Bertranda, w którym 2000 kobiet z 50 różnych krajów świata dzieli się przed kamerą swoimi historiami i opowiada o własnych doświadczeniach: od tych najbardziej intymnych aż po kulturowe. Będzie to polska premiera filmu.
 

materiały prasowe


Bilety możecie kupić zarówno na stronie www.kinoteka.pl, jak i w kasach warszawskiej Kinoteki. Pojedyncze kupicie w cenie 16 zł, ale dostępne są też pakiety: w Pakiecie 5+ i Pakiecie 10+ pojedynczy bilet kosztuje odpowiednio tylko 14 zł i 12 zł (dostępne są w sprzedaży wyłącznie bezpośrednio w kasach kina).Program HER Docs Film Festival oraz pełną listę wydarzeń znajdziecie na www.herdocs.pl. Polecamy!