Pandemia zmieniła w naszym życiu wiele. Lockdown, ograniczenie spotkań i zachowywanie dystansu społecznego nie sprzyjają poznawaniu nowych ludzi i zawieraniu znajomości. Jedna z rewolucji przeprowadzonych za jej sprawą dotyczy zatem sposobu randkowania.

Nowo poznana osoba na imprezie, przypadkowe spotkanie w komunikacji miejskiej, a nawet kolejna znajomość z aplikacji do randkowania nie są już tak oczywistymi możliwościami do nawiązania z kimś kontaktu, jak były przed wybuchem pandemii. Z tego powodu prognozy wskazują, że w 2022 roku będziemy korzystać z nowego słownika randek, a jednym z pojęć opisujących takie świeże podejście do budowania relacji jest hesidating.

Co to jest hesidating?

Typowe randki już od dłuższego czasu nie są postrzegane tak, jak były w erze przed koronawirusem. Sposób poznawania ludzi szybko zyskał nowe i bardziej precyzyjne określenie. Mowa o randkach pandemicznych. Pojawienie się tak nazywanego zjawiska wydaje się dość naturalne, kiedy bierzemy pod uwagę kontekst bliskich spotkań z nowymi osobami w sytuacji globalnego kryzysu zdrowotnego, który wywołał szybko rozprzestrzeniający się wirus. Z tego powodu musieliśmy się nauczyć żyć w wielu aspektach na nowo. Nasze domy i mieszkania stały się biurami, siłowniami i miejscami do rozwoju naszych pasji. Zastąpiły nam także kawiarnie, restauracje i inne miejsca, do których wybieraliśmy się nie tylko żeby coś zjeść, ale także spotkać się z ludźmi.

Pomimo że większość restrykcji została zniesiona, to wciąż żyjemy w świecie ogarniętym przez pandemię i w związku z tym możemy czuć niepewność w wielu kwestiach. Jedną z nich są także randki. Jeżeli nie masz pewności, że chcesz w ogóle umawiać się na randki, to nie masz się czym przejmować, bo wiele osób ma podobne obawy. Wahania w kwestii ponownego nawiązywania kontaktów na dawnych zasadach są tak powszechne, że zyskały nawet własne określenie. Czym zatem jest hesidating i czy to określenie opisuje także twoje podejście do randkowania?

Internetowa strona randkowa Plenty of Fish ukuła nowy termin po przeprowadzeniu ankiety wśród singli w całej Wielkiej Brytanii. Na podstawie zebranych materiałów udało im się zdefiniować nowe pojęcie.

Hesidating opisali następująco - „Poczucie obojętności wobec samego pomysłu chodzenia na randki, niepewności względem tego czy chce się je traktować na poważnie, czy korzystać z nich tylko dorywczo, bo wszystko w życiu jest ostatnio tak niepewne”.

Ekspert randkowy, Kate Maclean, nie upatruje w tym jednak problemu. Mówi, że ważne jest, aby wziąć oddech i dać sobie czas, aby dowiedzieć się, czego się chce.

„W ciągu ostatniego roku pandemia nadal wywoływała rewolucję w sposobie, w jaki ludzie umawiają się na randki i jasne jest, że istnieje wiele nowych trendów, których doświadczają single” – powiedziała w rozmowie z brytyjskim „Glamour”.

„Nie martw się, jeśli jesteś hesidaterem... poświęć trochę czasu, aby znaleźć odpowiednią osobę dla siebie i nie czuj się pod presją, aby spieszyć się do czegokolwiek” – uspokaja.

Presja Piersa i bąbelkowanie

Niepewność nie jest jedynym problemem, który pojawia się w myślach potencjalnych randkowiczów. Pytania dotyczą także statusu szczepień, dystansu społecznego, a także samego podejścia do pandemii, które może być tak różne, że dojdzie do starcia dwóch odmiennych punktów widzenia na bieżące sprawy, mogą przekreślić szanse na kolejne spotkania. Jeżeli w przeszłości pojawił się już podobny problem, ponieważ mieliście drastycznie odmienne zdanie ze swoim partnerem lub partnerką, to takie zjawisko również posiada własny termin. Zostało to nazwane presją Piersa. Według badań dotyczy ono 22% ludzi. Główna przyczyna nieporozumień? Polityka, oczywiście.

Zobacz także:

Inni single doświadczają tak zwanego bąbelkowania, czyli braku pewności co do fizycznych granic, które są akceptowalne ze względu na COVID-19, np. czy przytulić się, uścisnąć dłoń, a może tylko pomachać do osoby, z którą umówiliśmy się na randkę. Ponad połowa ankietowanych ujawniła, że czuła podobne wątpliwości w pewnym momencie podczas pandemii. Każdy z nas ma inne granice i to właśnie poznanie ich, zrozumienie i respektowanie wydaje się kluczem do randkowania w 2022 roku. Najważniejsze to dać sobie czas i nie próbować wrócić na siłę do sposobu życia sprzed pandemii. Nowe okoliczności dotyczą nas wszystkich i każdy z nas musi w swoim tempie się z nimi oswoić.