Wiele kobiet przepada za hybrydową stylizacją paznokci. Nic dziwnego. Tego rodzaju manicure wygląda wyjątkowo atrakcyjnie i zwalnia nas z konieczności codziennego zmywania i nakładania lakieru. Niektóre z nas pokochały ten zabieg do tego stopnia, że nie chcą z niego rezygnować nawet w ciąży.

Hybryda w ciąży

Tymczasem na grupach dyskusyjnych nie ustają spory na ten temat. Przeciwniczki hybrydy w ciąży podnoszą, że taki zabieg nie jest całkowicie bezpieczny, tak samo dla ciężarnej, jak i dla jej nienarodzonego dziecka. Szczególne wątpliwości budzi tutaj zastosowanie lampy emitującej promieniowanie UV jako środka utrwalającego lakier hybrydowy i acetonu w celu zdejmowania lakieru hybrydowego z płytki paznokcia. Czy słusznie? Otóż, nie.

Czy w ciąży można robić paznokcie hybrydowe?

Lekarze są zdania, że manicure hybrydowy w żaden sposób nie szkodzi przyszłej mamie i płodowi. Skoro coś nie jest szkodliwe, nie ma żadnych przeciwwskazań przed stosowaniem tego.

O ile odpowiednio dobrany lakier będzie całkowicie bezpieczny, to utrwalanie naniesionych na płytkę paznokcia warstw przy pomocy lampy UV stwarza pewne ryzyko (niewielkie) wystąpienia przebarwień na skórze ciężarnej. Ten problem można jednak łatwo rozwiązać, nanosząc na skórę krem z filtrem UV.

Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do wykonania hybrydowego manicure w ciąży. Należą do nich infekcje w obszarze płytki paznokcia, będące efektem zakażenia grzybami lub drożdżakami. Zanim hybryda zostanie nałożona, należy wyleczyć stan chorobowy i zregenerować płytkę paznokcia. Przeciwwskazaniem do wykonania hybrydy są też stany zapalne, zwłaszcza te, którym towarzyszy ropna wydzielina.  

Czy manicure hybrydowy jest bezpieczny w ciąży?

Nie ma żadnych dowodów na to, że lakier hybrydowy może zaszkodzić ciężarnej i jej dziecku. Jeżeli zatem taki zabieg jest całkowicie bezpieczny, a u ciężarnej nie występuje żadne z wymienionych wcześniej przeciwwskazań, zabieg można wykonywać bez ograniczeń. Dotyczy to przede wszystkim tych kobiet, które hybrydę nosiły jeszcze przed ciążą. Jest to o tyle istotne, że w ich przypadku można mówić o pewności, że manicure nie wywoła reakcji alergicznej ani żadnych innych niepożądanych skutków.

Hybryda w ciąży jest tak samo bezpieczna jak przed ciążą. Jedyną różnicą może być konieczność częstszego powtarzania zabiegu. Wynika to z faktu, że w następstwie zwiększonego poziomu estrogenów w organizmie i zmiany sposobu odżywiania, u wielu kobiet dochodzi przyspieszonego wzrostu paznokci. Nie można jednak nie wspomnieć, że "skutkiem ubocznym" oddziaływania hormonów ciążowych na ustrój jest też wzmocnienie płytki, co sprzyja wykonywaniu hybrydy i zapewnia lepsze efekty zabiegu.

Zobacz także:

Malowanie paznokci w ciąży - opinie lekarzy

Specjaliści nie mają wątpliwości w tej kwestii - paznokcie hybrydowe w okresie ciąży są tak samo bezpieczne jak przed ciążą. Ciężarna nie musi zatem rezygnować ze swoich ulubionych zabiegów, z zastrzeżeniem, że niektóre z nich będą wymagały pewnych modyfikacji. Chodzi tu przede wszystkim o kwestię usuwania skórek.  

"Kobiety ciężarne powinny dbać o swoje paznokcie dokładnie tak jak w każdym innym momencie życia. Nie istnieją żadne naukowe przeciwwskazania do wykonywania manicure'u i pedicure'u zarówno w domowym zaciszu, jak i w profesjonalnym gabinecie. W przypadku niektórych zabiegów należy jednak wprowadzić niewielkie modyfikacje. Robiąc manicure, dobrze jest zrezygnować z wycinania skórek. W ten sposób zmniejsza się ryzyko wniknięcia zakażenia, co jest szczególnie istotne w kontekście potencjalnego zakażenia wirusem WZW typu B i C. W przypadku korzystania z usług profesjonalnych stylistek paznokci dobrze jest dopytać o przeprowadzoną przez nie sterylizację narzędzi lub zaopatrzyć się we własny komplet" - czytamy w artykule "Zabiegi pielęgnacyjne i kosmetyczne w czasie ciąży" autorstwa Agnieszki Dulskiej, Bartosza Kubiaka, Agnieszki Drosdzol-Cop, Małgorzaty Dudek i Pawła J. Pawlicy, opublikowanym na łamach "Forum położnictwa i ginekologii".

Eksperci pochylili się też na tematem lakierowania paznokci i wykonywania hybrydy w czasie ciąży, jednoznacznie potwierdzając bezpieczeństwo takich zabiegów.

"Przeprowadzone do tej pory badania nie wykazały żadnych przeciwwskazań do wykonywania manicure'u hybrydowego czy żelowego w ciąży. Jeśli do tej pory pacjentka poddawała się takim zabiegom, może je kontynuować również w czasie ciąży. Warto jednak zwrócić uwagę na ewentualne objawy alergii, które mogą ujawnić się u kobiety ciężarnej. Wówczas należy zaprzestać dalszego stosowania tych zabiegów" - czytamy dalej w tej samej publikacji.

Pozostaje jeszcze kwestia usunięcia hybrydy - czy aceton jest bezpieczny w ciąży? Autorzy wspomnieli o pewnych wątpliwościach, które może wzbudzać stosowanie tego środka do usuwania lakieru, wskazując jednak, że ze względu na krótki czas ekspozycji i niewielką powierzchnię, na której aceton jest stosowany, nie powinny wystąpić żadne negatywne skutki z tym związane. W przypadku jakichkolwiek obaw, warto jednak rozważyć użycie frezarki jako metodę alternatywną.

Eksperci wskazali też, że w trakcie w trakcie stylizacji paznokci z wykorzystaniem lakieru światłoutwardzalnego, przed rozpoczęciem naświetlania paznokci specjalną lampą, dobrym pomysłem może być użycie kremu z filtrem UV. Ma to na celu zapobieżenie wystąpieniu przebarwień skóry. Nie wskazano natomiast na inne negatywne skutki, które mogą wynikać ze stosowania tej metody utrwalania hybrydy.

Bezpieczne lakiery do paznokci

Każda ciężarna powinna zwracać szczególną uwagę na skład kosmetyków, które stosuje w tym szczególnym okresie. Dotyczy to także lakierów do paznokci. Obecność niektórych substancji chemicznych może okazać się wyjątkowo niepożądana w trakcie ciąży. W tym miejscu należy wskazać na następujące związki:

formaldehyd,

ftalan dibutylu,

toluen.

Każda z tych substancji może zaszkodzić ciężarnej. Na szczęście w sprzedaży jest wiele lakierów, które nie zawierają ich w swoim składzie.

Ca z lakierami akrylowymi? Tych lepiej unikać w okresie ciąży. Wynika to z faktu, że tego typu produkty charakteryzują się zawartością licznych substancji chemicznych, które w trakcie utwardzania lakieru uwalniają się pod postacią lotnych związków i wykazują szkodliwe działanie na płód. Kolejna rzecz, mocny zapach akrylu może wywołać mdłości i wymioty u przyszłej mamy. Mając to na uwadze, lepiej zdecydować się na manicure hybrydowy lub na pomalowanie paznokci zwykłym lakierem.