Hydrolat to jeden z tych kosmetyków, który powinien być stosowany w codziennej pielęgnacji. Czym jest hydrolat? Uzyskiwany jest on w procesie destylacji roślin z parą wodną, w wyniku którego powstaje olejek eteryczny oraz woda podestylacyjna, czyli właśnie hydrolat. Na to wskazuje również nazwa. Hydro oznacza wodę, zaś „lat” odnosi się do słowa lait, które w języku francuskim oznacza mleko. W tym przypadku mleko to nic innego, jak odżywczy składnik danej rośliny. A roślin, które służą do uzyskiwania hydrolatów jest mnóstwo. To też daje możliwość dobrania hydrolatu do konkretnego rodzaju skóry. 

Hydrolat bardzo często ma pH zbliżone do skóry, które zostaje zaburzone podczas mycia twarzy. Aby je wyrównać najlepiej sięgnąć właśnie po ten produkt. Hydrolat można stosować można zamiast toniku za pomocą wacika, ale zdecydowanie najlepiej wklepując go dłońmi lub spryskując twarz przy pomocy atomizera. Ta ostatnia opcja jest szczególnie istotna w przypadku cer trądzikowych, bo im mniej kontaktu skóry twarzy z palcami lub pocierania jej wacikiem, tym lepiej. Nie tylko mając skórę problematyczną trzeba wiedzieć, jaki hydrolat wybrać.

Jak dobrać hydrolat do rodzaju cery?

Cera trądzikowa: hydrolat z oczaru

Do cery wyjątkowo wymagającej świetnie sprawdzi się m.in. hydrolat oczarowy. Oczar nie bez powodu nazywany jest meksykańskim drzewem magicznym. Posiada właściwości antyoksydacyjne i antyseptyczne, więc przyniesie cerze trądzikowej ukojenie, ureguluje prace gruczołów łojowych, zmniejszy produkcję sebum oraz wygładzi drobne wybroczyny, a także wzmacnia naczynka.

10 kosmetyków do cery trądzikowej i mieszanej, które musisz wypróbować >>>

Cera mieszana: hydrolat z pomarańczy

Mieszana cera, która charakteryzuje się tym, że przetłuszcza się w strefie "T", a jest sucha na policzkach, polubi się z np. z hydrolatem z pomarańczy. Woda kwiatowa z pomarańczy skutecznie nawilży i zregeneruje skórę, dzięki czemu stanie się bardziej promienna. Oprócz tego ma tez działanie ściągające dlatego, nie nadaje się do stosowania na bardzo suchą skórę.

Cera wrażliwa: hydrolat z melisy

Cera, którą łatwo podrażnić czy to czynnikami zewnętrznymi czy kosmetykami, powinna być traktowana ze szczególną delikatnością. Dlatego idealną opcją będzie działająca niczym opatrunek melisa. Melisa ma działanie uspokajające, a oprócz tego działa też tonizująco i przeciwzapalnie. 

Cera naczynkowa: hydrolat z kwiatu lipy

Hydrolat z kwiatu lipy zadziała na skórę kojąco i łagodząco, usuwając pojawiające się zaczerwienienia. Ponieważ cerę naczynkową trzeba chronić przed przed przesuszeniem i podrażnieniem, lipa sprawdzi się tutaj idealnie. 

CZYTAJ DALEJ >>>