Ile mam lat według chińskiego kalendarza? 

Kalendarz chiński jest kalendarzem księżycowo-słonecznym, który dzieli rok na 12 miesięcy, liczących po 29 i 30 dni. Jednak co pewien czas (7 razy w ciągu trwającego 19 lat cyklu) do roku dodaje się dodatkowy, 13. miesiąc. Kalendarz opiera się na precyzyjnej i szczegółowej obserwacji wysokości Słońca, a także faz Księżyca. Chiński Nowy Rok Lunarny jest datą ruchomą, która przypada zazwyczaj w okolicach stycznia lub lutego. Za to Chiński Nowy Rok Solarny ma miejsce najczęściej 4 lutego (według naszego kalendarza).           

Jak widzimy, kalendarz chiński znacznie różni się od używanego w naszym kraju kalendarza gregoriańskiego. O ile w Europie daty ustala się, uwzględniając przede wszystkim informacje płynące z obserwacji Słońca, na Dalekim Wschodzie porządek skupia się również wokół cyklu księżycowego. Przez to liczba dni w roku będzie różna w obu kalendarzach, inny będzie według nich również wiek danej osoby.

Ponadto w chińskiej kulturze wiek osoby jest liczony od rozpoczęcia ciąży matki, a nie od momentu urodzenia. Dzięki temu każdy noworodek przychodzi na świat, mając już jeden rok (chiński system zaokrągla długość ciąży do jednego roku ze względu na to, że jej czas trwania może być różny). 

Wiek według chińskiego kalendarza 

Jak już zostało wyjaśnione, chiński kalendarz funkcjonuje więc na zupełnie innych zasadach, niż używany w naszej kulturze kalendarz gregoriański, a różnica może wpływać między innymi na to, ile mamy lat. Przykładowo: osoba urodzona 2 stycznia 1994 roku według kalendarza gregoriańskiego w roku 2023 skończy 29 lat. Data urodzenia tej samej osoby w kalendarzu chińskim to 21/11/4691. Według dalekowschodnich metod liczenia wieku, w 2023 roku ta osoba będzie miała ponad 31 lat. 

Jak obliczyć wiek według chińskiego kalendarza? Samodzielne wykonanie kalkulacji nie należy do najprostszych zadań. W tym celu należy porównać rok naszego urodzenia z rokiem, który przypadał w tym okresie w kalendarzu chińskim. Następnie trzeba  powtórzyć czynność z obecną datą, odjąć różnicę, a na koniec dodać kilka miesięcy, które uzupełnią czas między naszym poczęciem i narodzinami.

Jeśli te działania wydają ci się zbyt skomplikowane albo zwyczajnie nie masz czasu na prowadzenie szczegółowych obliczeń, możesz skorzystać z jednego z internetowych kalkulatorów. Najczęściej są one bezpłatne, a wynik uzyskujesz w kilkanaście sekund. 

Według chińskiego kalendarza masz o kilka lat więcej? Sprawdź też wiek swojej duszy, żeby dowiedzieć się, jakie zadanie życiowe ma twoje obecne wcielenie! 

Zobacz także:

Chiński kalendarz płci: będzie chłopiec czy dziewczynka? 

Kolejną ciekawostką, którą (rzekomo) możemy określić za pomocą chińskiego kalendarza, jest… płeć dziecka w początkowych fazach ciąży. By ją określić, potrzebny jest wiek matki i miesiąc poczęcia potomka. Sposób został opracowany przez wschodnich uczonych już w XIII wieku, a Chińczycy po dziś dzień wierzą w jego trafność. Co więcej, wiele par wciąż decyduje się na zaplanowanie płci dziecka w oparciu o dane zawarte w chińskim kalendarzu. 

Jak zaplanować płeć dziecka zgodnie z dalekowschodnimi przekonaniami? Najłatwiej będzie nam użyć jednego z internetowych kalkulatorów.

Chiński kalendarz a znaki zodiaku 

Z chińskim kalendarzem księżycowym związany jest wschodni system zodiakalny. Wyróżnia on 12 znaków, jednak w przeciwieństwie do astrologii zachodniej każdy z nich reprezentuje okres obejmujący rok, a nie miesiąc. Dodatkowo wyróżniane jest też pięć żywiołów (metal, drewno, woda, ogień, ziemia), które przypadają po sobie w każdym kolejnym znaku. To sprawia, że cały cykl zodiakalny w kulturze chińskiej trwa aż 60 lat. Chińskie znaki zodiaku otrzymały swoje nazwy od zwierząt, które im patronują. 

Według zwolenników chińskiego zodiaku osoba urodzona w danym przedziale czasowym posiada cechy charakterystyczne dla zwierzęcia, w którego roku się urodziła. Żywioł przypisany do znaku ma równie duży wpływ na osobowość i ścieżkę życiową danej osoby. 

Chińskie znaki zodiaku to: 

 • Szczur (shu)
 • Wół (niu)
 • Tygrys (hu)
 • Królik (tu)
 • Smok (long)
 • Wąż (she)
 • Koń (ma)
 • Owca (yang)
 • Małpa (hou)
 • Kogut (ji)
 • Pies (gou)
 • Świnia (zhu)

Uwaga! Jeśli chcesz sprawdzić, który znak zodiaku jest ci przypisany w astrologii wschodniej, pamiętaj, że Chiński Nowy Rok wypada później niż w naszych kalendarzach. Przykładowo 1994 jest Rokiem Psa, jednak osoby, które urodziły się w styczniu i na początku lutego, mogą być jeszcze zodiakalnymi Kogutami. 

Chcesz poznać więcej ciekawostek związanych z kalendarzem? Sprawdź kalendarz świąt nietypowych pełen intrygujących i interesujących okazji do celebracji.