Poprzedni rok (Metalowego Wołu) odczuliśmy niemal dosłownie jako ciężki pod każdym względem i nie posuwający rzeczy do przodu. Wystarczy wyobrazić sobie z natury marudnego woła jak ciągnie za sobą tonę żelastwa. No dobra, Chińczycy na pewno byli subtelniejsi w swoich metaforach ;-) Teraz Wół ustępuje ze sceny, a wkracza na nią rozbrykany Tygrys. Szykuje się rok gorączkowych emocji, szybkich decyzji i płynnych działań, być może czasami pozbawionych czasu na refleksję i poznanie. To wydaje się mieć sens, gdy zakorkowany pandemicznie świat zaczyna wyrywać do przodu i wydaje nam się, że już nauczyliśmy się żyć w tej nowej rzeczywistości.  Wszystkie 12 chińskich zwierzęcych znaków zodiaku będzie musiało przyspieszyć  i zacząć brać udział  tym stadnym zamieszaniu. Tym z natury żwawszym może być łatwiej. Ale po kolei…

Co oznacza rok Tygrysa i co przynosi wszystkim znakom zodiaku?

Na poziomie energetycznym Rok Tygrysa będzie bardzo poznawczy, by nie powiedzieć nawet  psychodeliczny. Charakteryzować go będzie znaczna determinacja  zarówno w obszarach biznesu, jak i w relacjach (będziemy szybciej podejmować decyzje dotyczące rodziny,  związku, deklaracji,  jakby było nam szkoda czekać na to co się wydarzy).

Siła, która będzie charakteryzować nadchodzące 12 miesięcy w chińskim kalendarzu będzie czerpana z ogólnego entuzjazmu. Nowych początków i nowych otwarć. Po prostu możemy się spodziewać się wszystkiego niespodziewanego. Jeśli też damy z siebie wszystko (no dobra, wystarczy że dużo) nasze warunki bytowe mogą się znacznie i to z dnia na dzień poprawić.

Nie ma lepszego roku niż rok Tygrysa na odgrzebanie starych projektów i nadanie im nowego biegu.

Nawet najbardziej szalone pomysły mają szansę się zrealizować, bo będzie nas pchała do nich jakaś zbiorowa szalona wola i upór, który czasami będzie wydawał się wręcz irracjonalny.  Zwłaszcza udać się mogą wszystkie przedsięwzięcia biznesowe z obszarów wody – tu jest szansa na wielkie powodzenie. Chińska mądrość zachęca nas, aby w roku Tygrysa nie szaleć jednak z pochopnymi inwestycjami – historia pokazuje, że właśnie w okresach jego „panowania”  ludzie tracili wielkie majątki, bo połącznie odwagi  i brawury z pieniędzmi i szybko toczącymi się  sprawami czasami każe czasami pożegnać się z trwałymi dobrami. A tego byśmy przecież nie chcieli.

Co do uczuć, Chińczycy wierzą, że relacje nawiązane w roku Tygrysa są namiętne, ale mało trwałe i dość rozchwiane w temperaturze uczuć. Tylko pytanie, czy w dzisiejszym świecie w ogóle wszystkie relacje takie nie są?

Czarny tygrys – co to oznacza w chińskim horoskopie?

Istnieje też coś takiego jak czarna astrologia (analogicznie do czarnej magii) i w jej ujęciu Tygrys nie ma najlepszego pijaru. Jest bowiem symbolem napięć, buntu i bezwzględnych walk. Warto o tym myśleć w kontekście napięć społecznych i pamiętać, że negatywna strona horoskopu mówi o możliwości  totalnych konfliktów i walki. O wszelkie dobra (gaz, ropa, woda), czyli wszystko to, co wpisuje się od lat w katastrofalną wizje kłopotów z klimatem. Na szczęcie kojący elementem wody jako żywiołu w horoskopie 2022 pozwala patrzeć na te zagrożenia z większym spokojem - wszystkie konflikty obmyte jej spokojnym nurtem mają szansę zostać ugaszone zanim zdążą się na dobre rozognić. Energia Wodnego Tygrysa zachęca do posunięć dyplomatycznych, bo ma w sobie odwagę, nietuzinkowe pomysły na nowe rozwiązania i jednocześnie elastyczność tak potrzebną w negocjacjach. Samolubne idee będą odrzucane przez innych, będzie to rok silnej pracy w grupie.  

Co ciekawe to też czas wielkiego wybaczania – idealny dla tych, którzy dźwigają jakiś nieprzyjemny bagaż. Wszystko, co złe, teraz będzie łatwiej i szybciej zapomnieć – to najlepszy moment na porzucenie nałogów lub toksycznych rzeczy, w których tkwimy – wszystko szybko pójdzie w niepamięć, bo vibe niespokojnego Tygrysa łatwo porzuca przeszłość.

W chińskiej astrologii okresy rządzone przez Tygrysa zawsze postrzega się jako pełen niepokoju i rozdrażnienia, ale bardzo twórcze i kreatywne. Możemy spodziewać się szybkiego postępu w dziedzinach psychologii, medycyny i wynalazków. Znakami przewodnimi będzie sprawczość, nasza wola, chęć. Tygrys będzie pędził do przodu, ale na szczęście...

Rok spokojnie płynącej wody, czyli skąd się wziął Wodny Tygrys 2022?

Każdy rok w chińskim horoskopie przypisany jest też energetyce żywiołu. W tym roku jest to Woda w energii Yang (czyli tej sprawczej, męskiej). Żywioł połączony ze zwierzęciem daje wiele pól do interpretacji towarzyszących horoskopowi energii. Np. wodny Tygrys  jest najbardziej „oswojony” z wszystkich pięciu temperamentnych wersji chińskiego Tygrysa. Najmniej drapieżny, bo woda, znak żywiołu dominujący rok 2022 pozwala wierzyć, że jego temperament i napięcie zostanę ostudzone. Zwłaszcza w kwestii uczuć i relacji (bo wszak woda jest ich antropologicznym symbolem) możemy spodziewać się klarowności, jasności i dobrej komunikacji. Choć oczywiście wiele rzeczy możemy też widzieć jako rozmyte, jakbyśmy patrzyli na kamień leżący na dnie – który przy zmąconej tafli zaczyna nabierać niewyraźnych dla nas kształtów. Równowaga i ulga. Uważność w ocenianiu innych osób – to może być zbawienny wpływ tego przyrodniczego pierwiastka.

To, że woda jest energetycznie w duchu Yang dodatkowo rzuca światło na emocje, komunikację, ale też pewnego rodzaju duchową dojrzałość. Ciekawość, życzliwość, zmysł obserwacji i dobrej pamięci będzie się w nas wyostrzać. Dominować będzie element ruchu, ale płynnego nie chaotycznego. Poza tym woda to dyskrecja, wiec wszystkie relacje będę spokojniejsze, bo pozbawione lęku o utratę twarzy. Wodny rok to wymarzony czas  na wakacje nad wodą i w ogóle przebywanie nad nią gdy tylko czujesz, że Twoja energia życiowa zaczyna się rozjeżdżać.  

Połączenie tych dwóch aspektów pozwala wierzyć, że 2022 będzie to rok naszej wewnętrznej hojności, względnej równowagi, szlachetności i godności. Tygrys będzie wzmacniał te cechy u wszystkich zwierząt z polaryzacją Yang czyli  Smoka, Szczura, Konia, Małpy, Tygrysa i Psa. Ci, którzy urodzili się w znakach Wołu, Węża, Królika, Świni, Kozy i Koguta, będą musieli wykazać nieco więcej entuzjazmu, a na pewno uważać na to by nie pooddawać się po pierwszych sygnałach niepowodzeń. Jakby to powiedzieć, mniej kolegują się z Tygrysem, to wiadomo, że i mniej im pomoże ;-)

Jakie kolory na szczęście w Roku Tygrysa?

Kamień szczęścia w tym roku to dla wszystkich złoto! (Ha, ha, czy ma to związek z inflacją? Kto wie...) Warto też używać kolorów, które wiążą się z wodą (błękitu i zieleni) oraz wszystkich tygrysich barw  - ognistej czerwieni i energetyzującej żółci. Chińczycy wierzą, że wzmacnianie energii roku kolorami przeznaczonymi dla jej punktów przewodnich zapewni stabilizacją, harmonię i powodzenie. Więc, w sumie nie zaszkodzi, prawda?  

Zastanawiasz się: jakim jestem chińskim znakiem zodiaku ? Sprawdź to na internetowym kalkulatorze, a potem zobacz co każdemu zwierzęciu przyniesie Chiński Nowy Rok 2022!