Fazy Księżyca mają nie tylko wpływ na kobiety, ale również na mężczyzn i na całą przyrodę. To ciało niebieskie powoduje przypływy i odpływy, naturalne procesy wzrostu i rozwoju. Medycyna ludowa wiedziała o tym od dawna. Rytm kwadr, czyli faz księżyca silniej oddziałuje na kobiety, o których mówi się, że są „lunarne”. Takie nazewnictwo wiąże się z cyklem miesięcznym, który dotyka fizyczności, ale i psychiki. Zazwyczaj trwa od 27 do 29,5 dni. Co warto wiedzieć, by jak najlepiej wykorzystać wiedzę na temat wpływu faz Księżyca na nasz organizm?

Wpływ księżyca na organizm

Od starożytności, przez średniowiecze i kolejne epoki ludzie funkcjonowali zgodnie z naturą. Dziś podporządkowujemy życie grafikowi, a nie cyklom, jakie dała nam przyroda. Zastanawiamy się, dlaczego nie możemy spać, czujemy się zmęczone lub na odwrót – skąd nagle mamy tyle energii? Kapłanki w antycznych świątyniach, XII-wieczne mistyczki, np. Hildegarda z Bingen, wiedziały coś, o czym my zapomniałyśmy. Wystarczy spojrzeć w górę, by dostać odpowiedź. Nasze ciała są odbiciem tego, co dzieje się w nocy na niebie. Zobaczmy, jak to wygląda w praktyce.

Wpływ faz księżyca na człowieka: nów

Słońce, Księżyc i Ziemia znajdują się w linii prostej. Sam początek cyklu. Nowy start. Wzrasta Księżyc i wzrasta nasza siła. Przybywającą, kreatywną energię dobrze wykorzystać w twórczych działaniach i afirmacjach. Wrażliwość na ból jest mniejsza niż w przypadku ostatniej kwadry, kiedy księżyca ubywa. Dlatego w nowiu warto zaplanować na ten czas zabiegi estetyczne, czy operacje.

Wpływ faz księżyca na człowieka: pierwsza kwadra

Organizm szykuje się do szczytu, jakim jest pełnia. Księżyca wciąż przybywa, więc potrzebujemy odżywienia. Witaminy, minerały, ćwiczenia fizyczne, sen, maseczki – raj dla ciała i umysłu. Obcięcie włosów w tej fazie zapewni ich szybszy wzrost. Może pojawić się spadek nastroju i frustracja, ale to wciąż dobry czas na realizację planów i marzeń. W pełni sił możemy zapomnieć o kofeinie.

Wpływ faz księżyca na człowieka: pełnia

Pełnia stanowi odpowiednik fazy okołoowulacyjnej. Wtedy czujemy się najbardziej zmysłowe i kobiece. Może pojawiać się bezsenność, ale równocześnie jest mniejsze zapotrzebowanie na sen. Pełnia to apogeum, pojawia się wówczas rozdrażnienie, większa emocjonalność, którą śmiało można zwalić na Księżyc. Podczas tej fazy lepiej darować sobie wizyty u dentysty, bo rany leczą się znacznie gorzej. Możecie za to poczuć magiczną atmosferę wokół.

Wpływ faz księżyca na człowieka: ostatnia kwadra

Razem z ubywającym księżycem spada nasza energia. Za to ostatnia z faz sprzyja chudnięciu. To idealna chwila na wyciszenie, złapanie oddechu i dystansu oraz oczyszczanie organizmu z różnych toksyn i złogów. Najlepiej sprawdzą się ziołowe herbaty np. pokrzywa, czystek, a także relaksujące kąpiele z solami. Organizm potrzebuje odpoczynku i czasu, do przygotowania się na powrót cyklu.

Jak widać, cykl księżycowy ma coś z magii, choć nią nie jest. Świadomość praw, jakie rządzą poszczególnymi okresami pomaga lepiej zadbać o siebie. Przydatne mogą być aplikacje na smartfony, które na bieżąco będą informować o danej fazie i przypominać, jak najlepiej przeżyć ten czas.

Zobacz także: