Czy wiedziałaś, że wiek duszy może mieć bezpośredni wpływ na cechy twojego charakteru i przewidzieć twoją ścieżkę życiową? Według niektórych gałęzi ezoteryki, określenie etapu duchowego jest niezbędne, abyśmy mogli rozpocząć podróż ku oświeceniu. Jak określić wiek duszy? Czym charakteryzują się dusze młode, dojrzałe i stare? Podpowiadamy. 

Po co ustalać wiek duszy? 

Wiek duszy określa, w którym wcieleniu udało nam się odrodzić podczas reinkarnacji. Każdy z nas przechodzi kolejne, specyficzne etapy, na drodze do duchowego oświecenia. Mamy na nich do wykonania konkretne zadania, które są dla naszych dusz niezbędnymi lekcjami, aby finalnie móc połączyć się ze wszechświatem. 

Po co ustalać wiek duszy? Według niektórych specjalistów i specjalistek od analizy duchowej, jest to niezbędne do podjęcia kolejnych kroków na ścieżce ku oświeceniu. Kiedy rośnie w nas zainteresowanie tematami spirytualistycznymi, oznacza to, że nasza dusza zaczyna się starzeć. Ta świadomość daje nam jeszcze większą motywację ku pracy nad sobą, co z kolei prowadzi do kolejnego etapu poszerzenia świadomości. 

Ponadto, ustalenie wieku duszy jest po prostu… sposobem na fajną rozrywkę, na przykład podczas imprezy czy spotkania ze znajomymi. 

Jak określić wiek duszy? 

Temat cię zainteresował, i zaczełaś się zastanawiać, do której grupy wiekowej należy twoja dusza? Nic dziwnego, ponieważ to ciekawy sposób na sprawdzenie, jaką ścieżkę życiową powinnaś obrać w obecnym wcieleniu (oczywiście według gałęzi ezoteryki, która zajmuje się tym tematem). Wiek duszy możemy określić na trzy sposoby: 

 1. Za pomocą dopasowania charakterologicznego - najłatwiejszym sposobem na obliczenie, w jakim wieku jest nasza dusza, jest porównanie charakteru i ścieżki życiowej, do opisu każdej z grup wiekowych dusz 
 2. Za pomocą numerologii - nasza wibracja główna jest w stanie pomóc nam przypasować się do jednej z grup wiekowych duszy 
 3. Za pomocą radiestezji - wiek duszy możemy określić za pomocą pracy z wahadełkiem, jednak test powinna przeprowadzić osoba doświadczona, która nie ma wobec nas żadnej intencji 

Wiek duszy a numerologia 

W określeniu wieku duszy może pomóc nam numerologia. Według jej zasad, stare dusze to najczęściej osoby, których wibracja główna to 7, 9 lub jedna z Liczb Mistrzowskich. Nic dziwnego, ponieważ cechy charakteru przypisane dla tych cyfr pasują do konceptu starszych dusz. 

Numerologia nie jest jednak precyzyjna w określaniu wieku duszy. Dlatego jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie w jakim wieku jest moja dusza, wykonaj poniższy test i sprawdź swoje przypasowanie charakterologiczne do opisów grup wiekowych, które znajdziesz na końcu artykułu! 

Zobacz także:

Wiek duszy - test 

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, wiek duszy najczęściej określamy poprzez przypasowanie się do danej grupy zachowań, cech charakteru i wybranej przez nas ścieżki życiowej. Ułatwi nam to stworzony przez nas test, w którym na każde pytanie możemy odpowiedzieć TAK albo NIE. 

 1. Czy czasami czujesz się, jakbyś była obcym na tej planecie, i nie pasowała do otaczającego cię świata? TAK/NIE
 2. Czy posiadasz poczucie misji i wiesz, że musisz podczas życia zrobić coś dobrego dla świata? TAK/NIE
 3. Czy przyciągasz do siebie osoby, które szukają pomocy, albo odczuwasz potrzebę “naprawiania” innych? TAK/NIE
 4. Czy czujesz się dobrze, kiedy jesteś sama? TAK/NIE
 5. Czy uważasz siebie za osobę empatyczną? TAK/NIE
 6. Czy masz zdolności artystyczne lub czujesz potrzebę częstego obcowania ze sztuką? TAK/NIE
 7. Czy świadomie dbasz o swoją higienę psychiczną i starasz się eliminować z życia sytuacje, które jej nie służą? TAK/NIE
 8. Czy jesteś osobą spokojną, która nie przejmuje się rzeczami, na które nie ma wpływu? TAK/NIE
 9. Czy jesteś odbierana przez otoczenie jako osoba specyficzna/oryginalna/ekscentryczna, lub taka, która podąża własnymi ścieżkami? TAK/NIE
 10.  Czy masz dobrze rozwinięty radar na ludzi i jesteś w stanie od razu odczytywać ich intencje? TAK/NIE
 11.  Czy zdarza ci się pragnąć żyć w innym świecie, uniwersum lub epoce? TAK/NIE 

Ilość udzielonych odpowiedzi TAK może pomóc nam określić, jaki jest nasz wiek duszy. Przedziały prezentują się mniej więcej w opisany poniżej sposób:

 • 0 - 1 odpowiedzi TAK: dusza dziecięca
 • 1 - 3 odpowiedzi TAK: dusza młoda
 • 3 - 9 odpowiedzi TAK: dusza dojrzała
 • 9 - 10 odpowiedzi TAK: dusza stara
 • 11 odpowiedzi TAK: dusza bardzo stara

Wiek duszy - jak rozpoznać starą duszę? 

Pojęcie starej duszy dotyczy ostatnich etapów reinkarnacji. Jej celem życiowym jest odnalezienie równowagi, a także spłacenie wszystkich długów karmicznych, które zebrała w poprzednich wcieleniach. Stara dusza zdążyła już przepracować fazy niezależności i współzależności, dąży do czegoś większego, czuje potrzebę pełnego połączenia ze wszechświatem. Zanim to nastąpi, chce jednak przekazać pałeczkę innym, dlatego często odnajduje się w roli nauczyciela, chociaż nie zawsze komunikuje to otwarcie swoim uczniom. Ostatnim etapem reinkarnacji jest dusza bardzo stara, czyli taka, która jest krok od osiągnięcia oświecenia. 

Jak rozpoznać starą duszę? Osoby, które urodziły się na tym etapie duchowym szukają szerszej perspektywy życia, ich codzienność nie obraca się najczęściej wokół bogactwa materialnego. Często są kontrolowanymi samotnikami, którzy czują się dobrze w swoim własnym towarzystwie, jednak są odbierani pozytywnie i lubiani przez innych. Stare dusze mogą być uważane za osoby specyficzne, które chodzą własnymi ścieżkami. Mają filozoficzne podejście do życia i otwarty umysł.

Wiek duszy - dusza dojrzała 

Dusza dojrzała przestaje czuć się spełniona osiąganiem sukcesu i pięciem się po szczeblach materialnego świata. Zaczyna zadawać sobie coraz większą liczbę pytań, o to, kim jest i w jakim celu pojawiła się na Ziemi. Dojrzała dusza zauważa, że czegoś w życiu jej brakuje. Często skupia się na poznawaniu innych perspektyw, jest nastawiona na współżycie ze wszystkimi istotami zamieszkującymi jej planetę. Posiada silny zmysł intuicji i empatię, jest skoncentrowana wokół rozwoju wewnętrznego i duchowości. 

Wiek duszy - dusza młoda 

Młoda dusza zaczyna rozumieć siłę konceptu wolnej woli. Wyzwala się z ograniczających ją struktur, odkrywa swoją indywidualność, wierzy w moc swoich myśli i działań. Osoby urodzone na tym etapie duchowym są często skoncentrowane na osiągnięciu sukcesu, przede wszystkim społecznego i materialnego. Młode dusze są ambitne i uparte, realizują się poprzez rywalizację i odnoszenie zwycięstw. 

Wiek duszy - dusza dziecięca 

Głównym zadaniem duszy dziecięcej jest przystosowanie się do funkcjonowania w zorganizowanym społeczeństwie, w którym istnieją ustalone systemy prawne i moralne. Ich codzienność przestaje kręcić się wokół tematu fizycznego przetrwania. Dusze dziecięce mają potrzebę życia w ściśle określonej strukturze, w której większość jednostek funkcjonuje według wyznaczonych zasad. Osoby rodzące się na tym etapie duchowym często wybierają fundamentalizm, zarówno prawny, kulturowy, jak i religijny.  

Wiek duszy - dusza niemowlęca 

Najmłodszym rodzajem dusz, które znajdziemy na naszej planecie, są dusze niemowlęce. Najczęściej dotyczą osób urodzonych w plemionach, w mniej rozwiniętych zakątkach świata. Ich głównym zadaniem życiowym jest walka o przetrwanie z dnia na dzień. Codzienność osób o tym wieku duszy najczęściej kręci się wokół zdobywania pożywienia, i budowania bezpiecznych przystani, które ochronią ich przed drapieżnikami. Wraz z coraz szybszym rozwojem cywilizacji, na świecie z roku na rok rodzi się coraz mniejsza ilość dusz niemowlęcych. 

Dusze niemowlęce, które urodziły się w rozwiniętych społeczeństwach, nie są w stanie zrozumieć wprowadzanych przez otoczenie zasad moralności i etyki. Z tego powodu zazwyczaj żyją na uboczu, najczęściej w zgodzie z naturą.