Jesteśmy dalekie od utrwalania stereotypów, które w dużej mierze są krzywdzące oraz służą jedynie prostemu wytłumaczeniu bardzo często skomplikowanych i złożonych kwestii. Przez to często powstają krzywdzące opinie na temat zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Natomiast w niektórych przekonaniach tkwi ziarno prawdy, które ma nawet swoje naukowe uzasadnienie. Mogłoby się wydawać, że stwierdzenie, iż mężczyźni potrzebują więcej partnerek niż kobiety, jest kolejnym stereotypem. Okazuje się, że psychologia ewolucyjna oraz liczne eksperymenty w tym obszarze, prowadzone przez lata, przychodzą z wyjaśnieniem. Jednocześnie zaznaczamy, że nawet psychologiczne teorie i naukowe badania należy traktować bardziej jako ciekawostkę. To, w jaki sposób poruszamy się w relacjach i jak wygląda nasze życie miłosne, nie jest oparte wyłącznie na teorii ewolucji. To tylko jeden z czynników. A więc co psychologia mówi na temat liczby partnerów, z którymi wiążą się mężczyźni i dlaczego jest ich więcej niż w przypadku kobiet?

Dlaczego mężczyźni potrzebują więcej partnerek niż kobiety?

Mężczyźni dążą do stworzenia znacznie większej liczby krótkoterminowych relacji, których powodem pod kątem ewolucji jest chęć posiadania jak największej liczby potomstwa. W jednym z badań, w którym udział brali przedstawiciele obu płci, zadano pytanie „Gdybyś miał możliwość przespania się z nieznajomą osobą płci przeciwnej, która jest tak samo atrakcyjna jak twój partner i nie byłoby ryzyka odkrycia związku, co byś zrobił?”. Prawie 50% mężczyzn odpowiedziało twierdząco, podczas gdy w przypadku kobiet liczba twierdzących odpowiedzi wynosi zaledwie 17%. Ten procent zwiększa się, gdy nieznajoma/y jest bardziej atrakcyjna niż obecny partner. Mężczyźni zdecydują się na przygodę w 57%, a kobiety w niewiele ponad 18%.

Odpowiedzi dotyczące przygodnej relacji z nieznajomą osobą tłumaczy kolejne pytanie, w którym różnica między mężczyznami a kobietami jest jeszcze bardziej widoczna. Ponad 30% mężczyzn wolałoby pójść do łóżka z nieznajomą, podczas gdy większość kobiet wybrała partnera, znajomego lub celebrytę. W tym samym badaniu ankietowani zostali zapytani, ilu partnerów uważają za idealnych w ciągu całego życia: mężczyźni byliby zadowoleni ze średnio 18 kobiet, podczas gdy kobiety wskazały liczbę 4. 

Tak jak pisałyśmy na początku, warto patrzeć na te liczby z dystansem, ale nie można zaprzeczyć, że mężczyźni w większości przypadków dążą do nawiązania większej ilości krótkotrwałych relacji. Autorka książki „Psychologia ewolucyjna” Tamás Bereczki podsumowuje to w następujący sposób:

Kluczową różnicą jest to, że mężczyźni aktywnie poszukują bodźców środowiskowych, które wzbudzają lub zaspokajają ich zainteresowanie płcią przeciwną. Zgodnie z ewolucyjnym wyjaśnieniem tego zjawiska, dobór naturalny sprzyjał rozwojowi zdolności u mężczyzn, które zwiększają ich podniecenie na widok zdrowych i atrakcyjnych fizycznie, a zatem reprodukcyjnie wartościowych kobiet, a w konsekwencji zwiększa liczbę utrzymywanych przez nich relacji seksualnych.