Trening w domu? Nie zapominj wyczyścić po nim maty i wszystkich sprzętów. Bez względu na to, czy panuje teraz epidemia koronawirusa czy nie. Dezynfekcja, utrzymywanie w czystości powierzchni na których ćwiczysz, których dotykasz rękoma, a które później przykładasz do buzi, to podstawa. W końcu pocą nam się zarówno ręce, jak i stopy, do tego dochodzą inne substancje, które wydziela nasze ciało. Mata do ćwiczeń staje się prawdziwym siedliskiem bakterii, a w przypadku praktyki jogi dotykasz jej twarzą wielokrotnie, także włosami, które to wszystko – jeśli nie umyjesz ich po treningu – przeniosą to na poduszkę. Zanieczyszczenia, które zbierasz z maty mogą pogorszyć stan Twojej skóry, a także być prostą drogą do wszelkiego rodzaju infekcji. Jak więc utrzymać ją w czystości?

Nie myjesz regularnie swojej prostownicy do włosów? Oto, dlaczego powinnaś zacząć
 

Mata do jogi – jak czyścić i czym czyścić?

Zachęcają do tego nie tylko wszystkie szkoły jogi po zajęciach, ale także trenerki w sieci. Podkreślają, że niezwykle ważne jest przecieranie maty po każdej praktyce – można to robić wodą lub specjalnymi sprayami. Z odległości ok. 20-30 cm spryskujesz matę, a następnie przecierasz ją bawełnianą ściereczką. Ja przez długi czas myłam swoją co jakiś czas w wannie, zwykłym mydłem lub płynem do mycia naczyń. Po takiej kąpieli zawsze trzeba dać jej chwilę na wyschnięcie. Koleżanki wielokrotnie za to polecały mi pranie w pralce, ale ze strachu, że nie wyciągnę jej w całości, nigdy nie próbowałam. Warto więc sprawdzić, czy Wasza mata nadaje się do tego, a następnie wrzucić ją, dodać odrobinę płynu czy proszku i ustawić najkrótszy program.

Najprostsze, bezpieczne i bardzo skuteczne jest mycie maty wspomnianym sprayem. Jeśli jednak szkoda Ci na niego pieniędzy, możesz taki środek wykonać sama w domu! W dodatku ze składników, które masz w swojej kuchni.

 

Naturalny płyn do czyszczenia maty

Żeby stworzyć płyn do czyszczenia maty, który umyje ją i odświeży, potrzebujecie tak naprawdę trzech rzeczy – będzie to woda, ocet (jabłkowy lub biały winny) oraz buteleczka z atomizerem. Możecie wykorzystać tutaj spryskiwacz, którego używacie do prasowania czy malutkie pojemniki, które można znaleźć na działach z produktami podróżnymi (najczęściej są elementami całych zestawów).

W sieci dostępne jest wiele przepisów na taki środek do czyszczenia mat, natomiast najlepiej sprawdza się tutaj proporcja pół na pół, czyli np. 100 ml octu i 100 ml wody. Mieszacie wszystko razem i jeśli przeszkadza Wam intensywny zapach (szybko wietrzeje z maty) możecie dodać kilka kropel (lub tyle ile da Wam przyjemny efekt) ulubionego olejku eterycznego. U mnie najlepiej sprawdza się eukaliptusowy, ale idealny jest też lawendowy czy o zapachu drzewa sandałowego lub rozmarynu. Takim płynem można spryskać nie tylko matę, ale także i stopy, by je odświeżyć. Pamiętaj żeby żadnej maty – czy to kauczukowej czy wykonanej z PVC – nie traktować agresywnymi i bardzo mocnymi środkami czyszczącymi, ani nie przecierać niczym, co ma ostrą powierzchnię. W innym wypadku zarysujesz ją i doprowadzisz do jej zniszczenia.

Jeśli dopiero szukacie dla siebie dobrej maty, zerknijcie do artykułu w którym polecamy nie tylko sprawdzone, ale równocześnie najpiękniejsze maty do jogi. Wśród nich m.in. marki Moonholi (na zdjęciu na samej górze model Illumination!): Mata do jogi – gdzie kupić? Oto najpiękniejsze maty do jogi, które zmotywują Was do regularnych ćwiczeń!