Sauna to pomieszczenie, w którym panują specyficzne warunki. Zazwyczaj jest w niej bardzo gorąco i wilgotno, choć te dwa czynniki zależą od wybranego jej rodzaju. Korzystanie z sauny stało się w ostatnich latach niezwykle popularne, głównie za sprawą jej dobroczynnego wpływu na zdrowie i urodę. Jak często można z niej korzystać? Ile czasu powinno spędzać się w saunie i jakie są różnice pomiędzy jej rodzajami? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu!

Sauna – korzyści dla zdrowia i urody

Sauna to wynalazek znany ludzkości już od bardzo dawna. Seans w pomieszczeniu, wypełnionym gorącym powietrzem podnosi temperaturę ciała o około 1 stopień, wywołując „stan podgorączkowy”. W takich warunkach organizm rozpoczyna produkcję przeciwciał, które z kolei likwidują zalegające w organizmie wirusy i bakterie. Częste korzystanie z sauny podnosi więc odporność i pomaga zapobiegać infekcjom.

Po wizycie w tym pomieszczeniu warto schłodzić organizm – na początek chłodnym powietrzem, a następnie zimnym prysznicem. Nagła redukcja temperatury bardzo dobrze wpływa na rozluźnienie mięśni oraz przyspiesza przepływ krwi w organizmie. Pełny seans w saunie pomaga pozbyć się stresu i napięcia, a także lekkiego przeziębienia.

Wizyta w tym pomieszczeniu przynosi wiele korzyści nie tylko pod kątem zdrowia, ale również urody. W trakcie saunowania wraz z potem organizm pozbywa się zanieczyszczeń, zalegających w skórze. Dzięki temu znacznie poprawia się jej kondycja, a wypryski stają się widoczne mniejsze i rzadziej występują. Przy silnych problemach z trądzikiem zalecane jest jednak, by przed wizytą w saunie skonsultować się z dermatologiem.

Sauna sucha (fińska) – jak korzystać?

Sauna fińska jest jedną z najpopularniejszych i najchętniej odwiedzanych. Często pomieszczenia tego typu można spotkać w przydomowych ogródkach, w formie drewnianego domku z piecykiem wewnątrz. Z powodu ekspozycji na bardzo wysoką temperaturę ten typ sauny nie sprawdzi się u każdego. Jak prawidłowo z niej korzystać?

W saunie suchej panują bardzo specyficzne warunki. Temperatura powietrza jest na poziomie 90-100 °C, podczas gdy jego wilgotność oscyluje w graniach 10%. Z tego względu łatwo o omdlenia i utratę przytomności. Jeśli w trakcie seansu saunowego poczujesz się źle, natychmiast opuść pomieszczenie i usiądź na świeżym powietrzu.

Domowe SPA: jak zrobić domowe SPA i co to w ogóle jest? >>>

Zobacz także:

Z tego rodzaju atrakcji nie należy korzystać bezpośrednio po wyczerpującym wysiłku fizycznym oraz po jedzeniu. Najlepiej, by od obu tych czynności upłynęła przynajmniej godzina. Przed skorzystaniem z sauny należy dokładnie obmyć ciało samą wodą, a następnie wytrzeć skórę do sucha. Gdy wejdziesz do pomieszczenia, rozłóż pod sobą ręcznik (suchy, nie wilgotny) i usiądź na nim. Dzięki temu twój pot nie pozostanie na ławce, tylko wsiąknie w materiał.

Zalecane jest, by z sauny suchej korzystać nago, ponieważ przylegający materiał (zwłaszcza zwilżony) może się nagrzać i poparzyć skórę. Przed wejściem należy również zdjąć całą biżuterię, ponieważ bardzo dobrze przewodzi ona ciepło i może również doprowadzić do znacznych oparzeń.

Z sauny fińskiej powinno korzystać się nie dłużej niż 15 minut. Po jej opuszczeniu należy udać się pod chłodny prysznic i umyć ciało wodą z mydłem. Nie zaleca się również podejmowania dużych aktywności bezpośrednio po wyjściu z sauny. Najlepiej, by pierwsze 15 minut po jej opuszczeniu spędzić w pozycji siedzącej lub leżącej.

Sauna parowa – jak korzystać?

Sauna parowa to zdecydowanie łagodniejsza i bardziej przystępna forma relaksu niż jej fiński odpowiednik. Temperatury zazwyczaj osiągają w niej od 40 do 50 °C, a wilgotność powietrza jest na poziomie 90-100%. Korzystanie z sauny parowej polecane jest zwłaszcza kobietom, borykającym się z problemem suchej skóry. Zawarte w powietrzu cząsteczki wody wnikają z łatwością w otwarte pory, dając efekt nawilżenia naskórka. Regularne saunowanie może pomóc w redukcji zmarszczek i poprawie ogólnej kondycji skóry.

Jak korzystać z tego rodzaju pomieszczenia? Przed wejściem do środka należy dokładnie umyć całe ciało wodą i osuszyć ręcznikiem (nie musi to być aż tak dokładne, jak w przypadku sauny suchej). Zaleca się korzystanie z tego typu atrakcji nago, ponieważ wszelkie przylegające do skóry materiały blokują proces wyrzucania zanieczyszczeń i wnikania cząsteczek wody. Należy opłukać siedzisko oraz podłogę wodą (o ile nie robi tego obsługa obiektu) zarówno przed, jak i po zakończeniu saunowania.

W samym pomieszczeniu można spędzić od 8 do 20 minut, w zależności od wytrzymałości organizmu. Po seansie należy opłukać ciało najpierw ciepłą, a później chłodną wodą. Po opuszczeniu sauny należy również dać organizmowi odpocząć – minimum to 15-20 minut.

Sauna infrared – jak korzystać?

Sauna infrared to jeden z najnowszych i zdecydowanie najbardziej przystępnych wynalazków. Niski zakres temperatur (30-60 °C) sprawia, że mogą z niej korzystać osoby starsze oraz dzieci. W saunie tego typu energia cieplna wytwarzana jest przez promienie podczerwone. Przenikając przez skórę, wpływają one znacząco na poprawę jej kondycji i wspomagają jej prawidłowe oczyszczanie. Sauna infrared wspomaga odchudzanie (30-minutowy seans to około 900-1000 spalonych kcal) oraz pomaga w redukcji cellulitu. 

Jak korzystać z tego typu pomieszczenia? Przed wejściem do sauny na podczerwień należy dokładnie umyć całe ciało ciepłą wodą i osuszyć skórę. Do wnętrza możesz wejść owinięta ręcznikiem – najlepiej mieć ze sobą również drugi, który podłożysz sobie pod stopy. Sam pobyt w saunie może trwać maksimum 30 minut. Po opuszczeniu sauny dokładnie umyj ciało najpierw letnią, a później zimną wodą. Daj sobie również minimum 15 minut odpoczynku przed podjęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej.

Jak często korzystać z sauny?

Korzystanie z sauny niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych oraz poprawę ogólnego stanu skóry. Wiele osób, zachęconych jej zbawiennymi efektami decyduje się na codzienne wizyty w tym pomieszczeniu. Wprowadzanie do swojego życia nawyku korzystania z  sauny warto zacząć od jednej sesji tygodniowo. Z czasem stopniowo można zwiększać częstotliwość wizyt, ale należy również słuchać swojego organizmu. Jeśli chcesz codziennie korzystać z sauny, najlepiej skonsultuj to ze swoim lekarzem i wykonaj niezbędne badania krwi. W innym przypadku częste odwiedziny w saunie mogą przynieść efekty odwrotny od oczekiwanego. Jedynie w przypadku sauny infrared istnieje wyraźne ograniczenie. Nie powinno się z niej korzystać częściej, niż 3 razy w tygodniu.

Sauna – przeciwwskazania

Korzystanie z sauny zalecane jest tylko w przypadku osób całkowicie zdrowych. W innych sytuacjach wizyty powinny być konsultowane z lekarzem prowadzącym, tak by nie doprowadzić do pogłębienia się problemu i powikłań. Szczególnie dotyczy to osób borykających się z nadciśnieniem, cukrzycą oraz zapaleniami stawów. Z sauny nie powinny korzystać kobiety w trakcie miesiączki oraz będące w ciąży. Sporym przeciwwskazaniem są choroby przewlekłe oraz autoimmunologiczne. Nowotwór, hemofilia czy choroby serca wykluczają korzystanie z tego typu atrakcji, ponieważ mogą doprowadzić do znacznego pogorszenia stanu zdrowia.