Samodzielne malowanie paznokci nie jest taką prostą sprawą, a już na pewno uzyskanie efektu rodem z salonu kosmetycznego. Uwielbiamy chodzić do kosmetyczki i oddawać się w ręce profesjonalistek, jednak nie zawsze mamy na to czas – bywa, że musimy zrobić manicure same w domowym zaciszu. Malowanie paznokci wymaga precyzji i skupienia, dlatego warto zarezerwować sobie dłuższą chwilę, żeby się nie denerwować i nie śpieszyć – istnieje większe ryzyko, że zepsujemy efekt, nad którym tak starannie pracowałyśmy. Jak malować paznokcie, żeby uzyskać trwały manicure, bez smug, nierówności i irytującego odpryskiwania? Podpowiadamy, jak przeprowadzić malowanie krok pod kroku i podsuwamy kilka sprytnych trików. Z naszymi wskazówkami malowanie paznokci – nawet lewą ręką czy przy samych skórkach – stanie się o wiele łatwiejsze! Dokładną instrukcję, jak zrobić manicure i jak poprawnie nałożyć lakier, w jaki sposób przygotować płytkę oraz co zrobić, żeby lakier utrzymał się na paznokciach jak najdłużej, znajdziecie poniżej. Powodzenia!

Jak malować paznokcie – instrukcja krok po kroku

Jak się maluje paznokcie? Na początek należy je do tego przygotować – lakier najpiękniej wygląda na zadbanych i wypielęgnowanych dłoniach. Dlatego przed malowaniem paznokci lakierem, należy je odpowiednio wypiłować, wypolerować i zabezpieczyć. Na dobry początek będziesz potrzebowała pilnika do paznokci, patyczka/cążek do skórek, zmywacza lub cleanera, kolorowego lakieru, bazy i topu. Później postępuj według instrukcji:

1. Nadaj paznokciom wymarzony kształt przy użyciu pilnika i rozpraw się ze skórkami – odsuń je patyczkiem lub zupełnie wytnij cążkami. 

2. Upewnij się, że na płytce nie zostały resztki starego lakieru. Wypoleruj ją i odtłuść, najlepiej profesjonalnym cleanerem, choć także zmywacz zda tutaj egzamin. Ten krok sprawi, że lakier nie odpryśnie ani nie zetrze się zbyt szybko. Jeśli masz oliwkę, możesz posmarować nią skórę wokół paznokcia; ułatwi to późniejszą korekcję ewentualnych błędów.

3. Nałóż bazę. W te sposób rozjaśnisz i wygładzisz płytkę, ochronisz ją przed działaniem lakieru i odbarwieniem oraz wydłużysz trwałość manicure. Poczekaj, aż baza wyschnie!

4. Pora na malowanie paznokci lakierem, czyli na pierwszą warstwę koloru. Pierwszą kroplę umieść na środku płytki, lekko powyżej skórki.

5. Rozprowadź nałożoną kroplę, idąc najpierw w kierunku skórki, a więc uzupełniając zostawioną wcześniej wolną przestrzeń. Postaraj się jak najbardziej zbliżyć do skórki, ale jej przy tym nie zalać.

Zobacz także:

6. Następnie przeciągnij pędzelek w drugą stronę, czyli do końca płytki – powinnaś uzyskać proste pasmo biegnące przez środek paznokcia.

7. Przejdź do boków. Zacznij od dowolnej strony – po prostu przyłóż do płytki pędzelek, stwórz łuk i przeciągnij nim po całej powierzchni paznokcia w kierunku zakończenia płytki. Następnie zrób to samo po drugiej stronie płytki. Pamiętaj – ostatnie pociągnięcie pędzla musi być ruchem w kierunku wolnego brzegu paznokcia!

8. Jeśli na tym etapie lakier prześwituje, konieczne jest nałożenie drugiej warstwy koloru. Nie musisz już być równie dokładna, a sama kolejna warstwa może być cieńsza.

9. Gdy lakier wyschnie, pokryj go top coatem. Tym samym utrwalisz kolor, a ładnie pomalowane paznokcie zachowają swój nienaganny wygląd jeszcze dłużej!

Czy manicure hybrydowy powoduje raka? Oto wady i zalety tej metody stylizacji paznokci >>>

Jak malować paznokcie bez smug?

Głównym problemem kobiet malujących paznokcie w domowym zaciszu, zaraz po nietrwałości manicure, są nieestetyczne smugi. Na szczęście istnieją sposoby, żeby ich uniknąć. Oto kilka sprawdzonych metod, dzięki którym będziesz cieszyć się nienagannym efektem gładkiej tafli lakieru na paznokciach:

1. Przy wyjmowaniu pędzelka z buteleczki pamiętaj o pozbyciu się nadmiaru lakieru. W tym celu potrzyj pędzelkiem o krawędź otworu butelki – w zależności od tego, jak dużo lakieru się nabrało, uczyń to z jednej lub z obu stron.

2. Żeby mieć ładne pomalowane paznokcie, nie można nakładać poszczególnych warstw w zbyt krótkich odstępach. Po nałożeniu bazy lub odżywki odczekaj przynajmniej dwie minuty, zanim zabierzesz się za kolorowy lakier. Niektóre produkty używane jako baza są na tyle gęste, że ich wyschnięcie zajmuje kilka minut. Jeśli będziesz niecierpliwa i nałożysz pierwszą warstwę koloru na mokrą bazę, lakier będzie prześwitywał i łatwo schodził w paznokcia przy kolejnych pociągnięciach pędzelka.

3. Pastelowe lakiery do paznokci, te o bardziej pudrowej konsystencji, należy nakładać w taki sposób, żeby pędzelek był ustawiony możliwie równolegle do płytki paznokcia.

4. Kolory o gęstej konsystencji (najczęściej bardzo ciemne, czarne czy bordowe, a także bardzo jasne, zwłaszcza białe) działają podobnie jak odżywka – potrzebują na wyschnięcie więcej czasu. Malowanie paznokci lakierem trzeba wtedy przeprowadzać cierpliwe i cienkimi warstwami. Po prześwitach i smugach nie będzie wówczas ani śladu!

5. Bardzo często nieświadomie ściągamy lakier, kiedy zbyt mocno dociskamy pędzelek do płytki. Takie zjawisko można zaobserwować zwykle przy samych skórkach. Staraj się dociskać pędzelek równomiernie i gładko przesuwać go po paznokciu.

7 błędów w manicure, które popełniasz, a prawdopodobnie o tym nie wiesz >>>