Ilość zakażonych koronawirusem na świecie oraz w Polsce nieustannie rośnie. Wirus COVID-19 jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych oraz z obniżoną odpornością, dlatego tak ważne jest, aby przestrzegać kilku kluczowych zasad wystosowanych przez Światową Organizację Zdrowia oraz Ministerstwo Zdrowia. Jedną z nich jest regularne i dokładne mycie rąk. W obliczu pandemii, o której WHO mówi już otwarcie, o częstej higienie dłoni musimy myśleć znacznie częściej. Nie wystarczy również szybkie oczyszczanie rąk, do czego jesteśmy przyzwyczajeni. 

Jak zrobić płyn do dezynfekcji rąk? Oto sprawdzony przepis na żel antybakteryjny i antywirusowy >>>

Jak myć ręce? Instrukcja 

Dotykając rękoma przeróżnych powierzchni, jak poręcze w autobusie, klamki czy klawiatur komputerowych, narażamy się na kontakt z niebezpiecznymi dla zdrowia czynnikami chorobotwórczymi. Według wirusologa dr Jamesa Robba oczu, nosa i ust dotykamy dziennie aż 90 razy w ciągu dnia. Dlatego, zwłaszcza w obliczu pandemii niebezpiecznego wirusa, należy dobrze oczyścić dłonie z brudu i bakterii. A to, co jest najistotniejsze, to technika oraz czas ich mycia. Jak więc prawidłowo myć ręce?

Po pierwsze zwilżcie dłonie wodą. Następie użyjcie mydła i potrzyjcie dłonią o dłoń. Splećcie palce i namydlcie je, podobnie jak zewnętrzne części dłoni. Nie zapomnijcie też o kciukach! Namydlcie paznokcie również paznokcie. Myjąc ręce skoncentrujcie się na nadgarstkach. Na koniec spłuczcie wodą i osuszcie dłonie najlepiej jednorazowym piapierowym ręcznikiem. Mniej bezpieczne są ręczniki materiałowe, a zdecydowanie niewskazane jest suszenie rąk suszarkami, szczególnie takimi, gdzie należy wsuwać dłonie. Takie suszarki to siedlisko brudu i bakterii! Co ważne, skuteczne mycie powinno trwać minimum 30 sekund.

Szkoły, uczelnie, kina oraz muzea zamknięte na dwa tygodnie z powodu koronawirusa >>>

Instrukcję, jak prawidłowo myć ręce przygotowała m.in. marka OnlyBio, która ma w swojej antybakteryjne, antyseptyczne i hipoalergiczne mydła. 

materiały prasowe