Podstawy gry na keyboardzie

Co jest kluczem do nauczenia gry na keyboardzie? Po pierwsze poznanie nut i akordów. Po drugie opanowanie koordynacji dłoni i palców na klawiaturze. Niżej znajdziesz prostą wskazówki, jak to zrobić. Kiedy przejdziesz wszystkie kroki, możesz zacząć grać proste melodie.

1. Naucz się nut i klawiszy

Na początku warto nauczyć się podstaw, czyli nut i odpowiadających im klawiszy. Możesz znaleźć mnóstwo materiałów edukacyjnych w internecie, które pomogą ci w tym zadaniu. Na razie zapamiętaj kilka najważniejszych informacji:

 • bazą gry na keyboardzie jest 7 nut: C (do), D (re), E (mi), F (fa), G (sol), A (la) i H (si);
 • nutom tym odpowiada kolejno 7 pierwszych klawiszy;
 • pozostałe klawisze zajmują te same nuty, ale w innych tonach;
 • tony są ułożone od najniższych do najwyższych. 

2. Naucz się półtonów

Teraz czas na poznanie czarnych klawiszy, które służą graniu wcześniej opisanych nut z dodaniem bądź usunięciem z nich półtonu. Kiedy usuniemy półton, nuta jest nazywana płaską, a gdy go dodamy ostrą. Symbole używane do tych zmian to:

 •  w przypadku nut płaskich,
 •  w przypadku nut ostrych.

Jak to wygląda na klawiaturze? Pomiędzy każdą grupą 7 białych klawiszy (czyli 7 nut) – znajduje się 5 czarnych klawiszy. Odpowiadają one kolejno nutom: 

 • C ♯ lub D ♭ 
 • D # lub E ♭ 
 • F # lub G ♭ 
 • F # lub A ♭ 
 • A # lub H ♭ 

Gdy między dwoma białymi klawiszami nie ma czarnego, to oznacza, że dźwięki tych dwóch białych różnią się o pół tonu. W takiej sytuacji umieszczanie między nimi czarnego klawisza nie miałoby sensu. 

3. Zapamiętaj grupy klawiszy

Zanim zaczniesz płynnie grać, musisz dojść do etapu, kiedy patrząc na klawiaturę, możesz bez problemu nazwać każdy losowo wskazany klawisz. Najlepszym sposobem, aby sobie to ułatwić, jest podzielenie klawiszy na 2 grupy:

 • w grupie nr 1 są 3 białe klawisze C, D , E oraz 2 czarne,
 • w grupie nr 2 są 4 białe klawisze F, G, A i H i 3 czarne.

Każda z tych grup powtarza się 3 razy. W rezultacie mamy klawiaturę podzieloną na 6 części. Jeśli zapamiętasz ten podział, o wiele łatwiej będzie ci znajdować odpowiednie klawisze. Na początku możliwe, że będziesz musieć odliczać, ale z czasem zbudujesz pamięć wzrokową. 

Zobacz także:

Porada: Świetnym rozwiązaniem dla początkujących są naklejki na klawisze z nutami i akordami. Kosztują grosze, a potrafią bardzo przyspieszyć naukę gry na keyboardzie. Bez problemu znajdziesz je w sieci. 

4. Poznaj kilka akordów na keyboard

Co to są akordy? Najprościej można wytłumaczyć je jako jako kilka nut granych w tym samym czasie. W ten sposób powstają głębsze i ciekawsze brzmienia. Przykładem może być akord C, na który składają się nuty C, E, G. Nazwy akordów pochodzą od ich pierwszej nuty, dlatego ten akord nazywa się C. Na początku może wydawać się to dziwne, ale z czasem stanie się naturalne. 

Jako osobie zaczynającej grę przyda ci się też bazowa informacja, że akordy dzielimy na:

 • durowe (brzmiące wesoło i pozytywnie),
 • molowe (brzmiące smutno i melancholijnie).

Akordy molowe rozpoznajemy po tym, że do ich nazwy dodana jest mała litera „m", np. akord C molowy, będzie zapisany jako Cm. 

5. Poćwicz pracę palców i dłoni

Aby nauczyć się grać na keyboardzie, musisz zapamiętać, w jaki sposób liczymy palce podczas grania. Zasada jest prosta. W przypadku obu dłoni odliczamy od 1 do 5 – zaczynając od kciuków, a kończąc na małych palcach. Podczas grania używamy palców zgodnie z ich kolejności (pierwszy jest więc kciuk), startując od prawej ręki.

Podobnie jak wtedy, gdy próbujesz nauczyć się szybko pisać na klawiaturze czy nauczyć się szydełkować – na początku możesz czuć, że masz sztywne palce, a twoje dłonie szybko się męczą. Rozwiązanie jest jedno, musisz regularnie ćwiczyć, bo dzięki temu nieużywane wcześniej mięśnie palców zaczną sprawniej pracować. 

Nauczyciele gry na keyboardzie radzą, aby na wstępie trenować każdą rękę oddzielnie. Możesz zacząć od grania po prostu wszystkich nut po kolei, najpierw prawą ręką, a potem lewą. Kiedy to zacznie ci wychodzić, spróbuj dwiema dłońmi jednocześnie. Świetnym sposobem na ćwiczenie palców jest też granie akordów (przy okazji się ich nauczysz!). Skąd je wziąć? Wpisz w wyszukiwarkę „proste akordy na keyboard” lub „tabela akordów na keyboard”, a znajdziesz setki stron i filmików z darmowymi listami dźwięków. Dobrym pomysłem jest też zamówienie plakatu z tabelą akordów, który możesz zawiesić na ścianie jako ściągawkę. 

Porada: Pamiętaj, że przez grą na keyboardzie warto najpierw lekko rozgrzać dłonie.

Jak nauczyć się grać na keyboardzie?

Znasz już podstawy teorii gry na keyboardzie i czujesz wszystkie mięśnie palców? Czas zacząć kolejny etap nauki!

6. Znajdź proste melodie na keyboard

Żeby grać, potrzebujesz oczywiście nut. Jeżeli jeszcze nie potrafisz ich czytać, nic się nie martw. Na początku możesz grać z liter. Dla osób początkujących nad pięciolinią zamieszczane są nazwy akordów. Jak znaleźć takie nuty? Znowu pomoże ci wyszukiwarka. Wpisz hasło „proste melodie na keyboard literowe” lub „proste nuty na keyboard” , a znajdziesz tysiące melodii i znanych piosenek w wersji z literami. Warto też zajrzeć na Facebooka. Prężnie działają tam grupy „Darmowe nuty na keyboard” i „Pianino i keyboard – nauka gry”. Może poznasz nawet osoby z twojej okolicy, z którymi czasem będziesz grać czy wymieniać się wiedzą i doświadczeniami. 

7. Ucz się z tutoriali i książek

Gra na keyboardzie to sztuka pełna niuansów, które często łatwiej pokazać niż wytłumaczyć. Podobnie jak wtedy, gdy zastanawiasz się, jak nauczyć się malować – najlepsze wyjaśnienie wielu wątpliwości znajdziesz w filmikach na YouTube. Mnóstwo osób chętnie dzieli się wiedzą i trikami. Poszukaj instrukcji w formie wideo i cierpliwie ćwicz. Pamiętaj, że w razie potrzeby możesz spowolnić odtwarzanie.

Cennym źródłem wiedzy są też książki do nauki gry na keyboardzie. Duże obrazki, instrukcje nuta po nucie oraz przystępnie podana teoria sprawią, że szybciej zaczniesz robić postępy. Nie wstydź się i zamów na początek nawet podręcznik dla dzieci. Doceniaj swoje osiągnięcia, nie wymagaj od siebie zbyt wiele, a nauka gry na keyboardzie stanie przyjemnością i będzie szła gładko.