Co jest potrzebne do szydełkowania?

Jedną z największych zalet szydełkowania jest to, że nie wymaga wielu narzędzi i materiałów. Niezbędne są tak naprawdę tylko dwie rzeczy: włóczka i szydełko.

1. Włóczka

Kiedy zastanawiasz się, jak nauczyć się kaligrafii, zaczynasz od znalezienia dobrego długopisu. W przypadku szydełkowania podstawą jest odpowiedni kłębek. Włóczka może mieć różną grubość – od bardzo cienkiej akrylowej, po bardzo grubą wełnianą. Dobieramy ją do rzeczy, którą planujemy stworzyć, (np. cienką do ubranek dla niemowląt, grubą na koc) oraz ściegu, którym będziemy pracować. Na początku nie przejmuj się jednak takimi zawiłościami. Na to przyjdzie czas. Pierwsze kroki na szydełku zrób z włóczką czesankową bawełnianą o średniej grubości i w jasnym kolorze. Dlaczego? 

  • Jej włókna są czesane przed przędzeniem, dzięki czemu jest gładka – a to bardzo ułatwia szydełkowanie. Wyobraź sobie pracę z włóczką, której włoski rozchodzą się na wszystkie strony. To utrudnia podążanie za ściegiem, a także rozpruwanie, gdy się pomylisz. Nawet jeśli po nocach śni ci się włochata włóczka, zacznij od czesankowej. Zaoszczędzisz pieniądze i nerwy. Będziesz szaleć, kiedy opanujesz podstawy szydełkowania. 
  • Jest łatwo dostępna i niedroga, a jednocześnie ma dobrą jakość. Często polecane są kłębki z domieszką akrylu, dzięki któremu włóczka jest bardziej odporna na zużycie, marszczenie i mechacenie. Przewaga bawełny sprawia, że w dalszym ciągu jest jednak miękka i dobrze przepuszcza powietrze. 
  • Włóczka do nauki szydełkowania nie powinna być ani zbyt cienka, ani zbyt gruba. Czyli jaka? Średnia. Producenci oznaczają grubość na dwa sposoby – w skali od 1 (najcieńsza) do 6 (najgrubsza) lub po angielsku i wtedy spotkasz się z określeniami: 0 – lace, 1– super fine, 2 – fine, 3 – light, 4 – medium, 5 – bulky, 6 – super bulky. W pierwszym przypadku postaw na 3, a w drugim 4 – medium.  
  • Dzięki jasnemu kolorowi będziesz lepiej widzieć ścieg. Ciemne kolory sprawią, że łatwiej będzie ci się pogubić. 

Porada: Pierwszą włóczkę najlepiej kup na żywo, bo wtedy możesz ocenić jej jakość, gładkość i grubość. Dodatkowo warto skorzystać z porady sprzedawczyni czy sprzedawcy. Jeśli zamawiasz włóczki przez Internet, koniecznie poczytaj opinie na temat interesujących cię produktów. Wybierz kilka popularnych. Nie kupuj ani najtańszych, ani najdroższych. Nie wyrzucaj etykiet, bo jeśli jakaś wyjątkowo przypadnie ci do gustu, jej parametry jeszcze przydadzą się w przyszłości.

2. Szydełko

Szydełka mogą być wykonane z różnych materiałów oraz mieć różne rozmiary i kształty. Tak jak w przypadku włóczki, kiedy stawiasz pierwsze kroki na szydełku, lepiej nie zagłębiaj się w ten temat za mocno. Na razie zapamiętaj tylko jedną zasadę – im grubsza włóczka, tym większego szydełka potrzebujesz. Jakie szydełko wybrać do włóczki średniej grubości? Oczywiście średnie. Ich rozmiary są zwykle podawane w skali od 2 do 16 mm. Szukaj narzędzia wielkości 3-4 mm. 

Oprócz rozmiaru ważny jest także materiał, z którego zrobiono szydełko. To bowiem on decyduje o jego gładkości. Chropowata powierzchnia będzie zahaczać o włóczkę, a tym samym denerwować cię, utrudniać szydełkowanie oraz zaciągać nitki. Wybierz szydełko aluminiowe, które jest gładkie, lekkie i tanie. 

Porada: Jeśli masz już w domu włóczkę, sprawdź jej etykietę. Niektórzy producenci umieszczają na niej informację o rozmiarze szydełka, które będzie najlepiej do niej pasować.

3. Dodatkowe akcesoria do nauki szydełkowania

Te rzeczy nie są konieczne, ale kosztują grosze, a zdecydowanie pomogą ci w nauce. Warto kupić je razem z włóczką i szydełkiem. 

Zobacz także:

  • Znaczniki ściegów (inaczej nazywane markerami do oczek) to malutkie agrafki, które służą do zaznaczania początków rzędów. Dzięki nim trudniej będzie ci się pomylić, a twoje oczy mniej się zmęczą. Osoby bez wprawy w szydełkowaniu muszą mocno wytężać wzrok, aby trzymać się rzędów i ściegów.
  • Bardzo ostre nożyczki, bo te, które masz w domu, będą raczej szarpać, a nie przecinać włóczkę. Nożyczki powinny być małe, inaczej możesz przez przypadek przeciąć włóczkę nie tam, gdzie potrzeba.

Jak nauczyć się szydełkować? 

1. Poszukaj kogoś, kto szydełkuje

Zdecydowanie najłatwiej i najszybciej nauczysz się szydełkowania, kiedy ktoś pokaże ci podstawy na żywo. Popytaj w rodzinie lub wśród znajomych, czy ktoś przypadkiem nie spędza wieczorów z szydełkiem. Może twoja babcia, ciocia czy mama szydełkują lub kiedyś szydełkowały? 

2. Idź na warsztaty szydełkowania

Wpisz w wyszukiwarkę „kurs szydełkowania” lub „warsztaty szydełkowania” oraz swoje miasto – bardzo możliwe, że znajdziesz w pobliżu zajęcia dla początkujących. Jeśli to nie przyniesie efektu, poszukaj na Facebooku grup zrzeszających miłośników tego zajęcia. Jest ich co najmniej kilka. W takich miejscach są często zamieszczane informacje spotkaniach, na których można podpatrzeć kilka podstawowych szlifów (jeśli głowisz się nad tym, jak nauczyć się szyć, odpowiedź brzmi podobnie). 

3. Oglądaj tutoriale na YouTube 

Nie chcesz ruszać się z domu? Zajrzyj na YouTube! Są tam setki filmików z dokładnymi instrukcjami, jak szydełkować. Tutoriale wideo pokażą ci krok po kroku, jak zacząć i zakończyć ścieg, a nawet zrobić cały sweter lub czapkę. Co najlepsze – YouTube umożliwia wielokrotne odtwarzanie tego samego fragmentu, a także spowolnienie tempa. Nawet jeśli uważasz, że nie masz zdolności manualnych, przy odrobinie cierpliwości na pewno opanujesz podstawy szydełkowania. 

4. Kup książkę o szydełkowaniu

Sama książka może nie wystarczyć, ale kiedy już nauczysz się chociaż jednego ściegu, pomoże ci rozwinąć skrzydła. Najlepiej poszukaj dobrze ocenianego podręcznika z pełnymi instrukcjami, jak zrobić sweter czy szalik. Opis krok po kroku i duże obrazki bezboleśnie przeprowadzą cię przez pierwsze projekty. Pamiętaj tylko, że szydełkowanie wymaga cierpliwości. Może przy okazji jego nauki odkryjesz też odpowiedź na pytanie, jak nauczyć się medytacji?