Jak trzymać długopis, żeby ładnie pisać?

Nawet najlepszy długopis na świecie niewiele ci pomoże, jeśli będziesz go nieprawidłowo trzymać. Dobre ustawienie to podstawa, od której musisz zacząć, zanim wybierzesz pisak. Najważniejsze jest, aby twoja dłoń była zrelaksowana. Co to dokładnie oznacza? Podczas trzymania długopisu żaden z mięśni nie powinien być nadmiernie napięty, a paznokcie białe od ściskania. Podobnie jak w przypadku innych odruchowych nawyków (np. zaciskanie szczęki), możesz nawet nie wiedzieć, że za mocno zaciskasz dłoń. Oduczenie się tego może zająć trochę czasu, ale na pewno odczujesz dużą różnicę. Pamiętaj, aby podczas pisania upewniać się co kilka minut, że masz rozluźnioną rękę.

Jak ładnie pisać? Instrukcja krok po kroku

Nauka ładnego pisania powinna być przemyślana. Pozornie małe rzeczy potrafią zrobić olbrzymią różnicę. Najważniejsze porady zebraliśmy w siedem prostych punktów. Masz już strategię, więc twoim zadaniem będzie tylko zadbanie o sprzęt i wygospodarowanie odrobiny czasu na ćwiczenia.

Stwórz odpowiednie stanowisko pracy

Zanim zaczniesz myśleć o tym, jak nauczyć się ładnie pisać, upewnij się, że masz w domu odpowiednie stanowisko pracy. Chodzi oczywiście o stół lub biurko, wygodne krzesło i lampkę. Jak wygląda prawidłowa postawa podczas pisania? Usiądź prosto, plecy i szyję powinny znajdować się w jednej linii, a stopy płasko leżeć na podłodze. Twoje ramiona i ręce niech będą rozluźnione. Zastanów się, czy na pewno nie napinasz niepotrzebnie żadnego mięśnia.

Jeśli lubisz siedzieć na kanapie czy łóżku, początki przy stole lub biurku mogą być trudne. Pomocne będą przerwy. Gdy planujesz pisać pół godziny, podziel ten czas na dwa odcinki po 15 minut, a między nimi zrób sobie 5 minut przerwy. Zawsze warto się także porozciągać i pochodzić po pokoju.

Wybierz idealny długopis

Każdy może mieć swój własny, idealny długopis. Nie stworzono modelu, który kochają wszyscy. Nawet najczęściej polecany długopis w sieci może ci nie przypaść do gustu. Dlatego jeśli podchodzisz do sprawy poważnie, odwiedź osobiście sklep z materiałami biurowymi i przetestuj przynajmniej kilka modeli. Zwróć uwagę nie tylko, jak leżą w dłoni i jaką linię zostawiają – ale także na ich responsywność. Dobry długopis powinien pisać płynnie bez konieczności mocnego przyciskania do kartki.

Rozgrzej i rozciągnij dłonie

Poćwicz same dłonie. Chodzi o ich rozciągnięcie i rozgrzanie. Dzięki temu zapobiegniesz skurczom, przeciążeniu czy nawet bólowi. Dodatkowo po krótkich ćwiczeniach długopis naturalnie lepiej ułoży się w ręce. Jakie ćwiczenie warto zrobić? Delikatnie zaciśnij dłoń w pięść i wytrzymaj w tej pozycji przez trzydzieści sekund. Potem rozłóż szeroko palce i rozciągaj je także przez trzydzieści sekund. Powtórz cztery do pięciu razy. Potem połącz obie dłonie, przekładając palce między sobą i zrób tzw. falę. Również powtórz kilka razy. Z kolei po zakończeniu pisania rozmasuj mięśnie po wewnętrznej stronie dłoni.

Wróć do podstawówki

Jeśli chcesz ładniej pisać, musisz cofnąć się do czasów podstawówki, czyli robienia szlaczków i starannego stawiania pojedynczych liter. W sieci znajdziesz mnóstwo zeszytów do kaligrafii dla dorosłych, a także darmowych szablonów do druku. Wybierz coś dla siebie i ćwicz regularnie przez przynajmniej 10-15 minut. Już po kilku takich „treningach” zobaczysz różnicę.

Zobacz także:

Pisz na papierze w linie

Kiedy już zapełnisz cały zeszyt lub kilka szablonów do kaligrafii i kiedy poczujesz się pewniej – zainwestuj w zeszyt w linię z dobrej jakości papierem. Nie powinien być ani zbyt chropowaty, ani zbyt śliski. Dla wielu osób najwygodniejsze są po prostu pojedyncze kartki A4. Dzięki nim twoja ręka będzie mogła swobodnie leżeć na stole. Pamiętaj tylko, żeby zawsze podłożyć pod twój „list” kilkanaście innych kartek. Zbyt twarda powierzchnia utrudni ci pisanie oraz skłoni do nadmiernego przyciskania długopisu.

Eksperymentuj z ustawieniem kartki

Jako dzieci uczymy się zwykle, aby pisać na papierze ustawionym pionowo. Jeśli w twoim przypadku to działa – świetnie! Jeżeli jednak czujesz, że ciągle coś ci przeszkadza, wypróbuj inne ustawienia. Osoby praworęczne mogą zacząć od pozycji pionowej i obracać papier w lewo, aż pisanie stanie się łatwe i wygodne. Z kolei osoby leworęczne powinny obracać papier w prawo.

Stwórz własny styl

Pismo odręczne jest czymś bardzo osobistym. Jeśli chcesz lubić swój charakter pisma, popracuj nad tym, aby jak najlepiej odzwierciedlało twoją osobowość i styl. Wtedy nawet krótka notatka dla bliskiej osoby (np. W lodówce masz śniadanie, Kocham Cię!) stanie się czymś wyjątkowym. Długi list będzie już dziełem sztuki. Gdy skończysz „pierwsze klasy podstawówki” z kaligrafii, zacznij nadawać swojemu pismu duszę. Może to być sposób, w jaki piszesz ogonki, kropki czy wielkie litery. Odpowiedź przyjdzie do ciebie sama.

Jaki długopis wybrać do nauki ładnego pisania?

Nauka ładnego pisania długopisem wymaga przede wszystkim wybrania dobrego pisaka. To banalnie prosta zasada, ale jednak wiele osób o niej zapomina. Kaligrafia podobnie jak makijaż wymaga odpowiednich narzędzi. Każda makijażystka potwierdzi, że nawet najlepszy bronzer nie będzie nigdy wyglądał idealnie, jeśli nałożymy go kiepskim pędzlem. Jakie długopisy znajdziesz w sklepach?

  • Długopisy kulkowe mają wewnątrz „pastę”, która dla niektórych osób wygląda na papierze o wiele gorzej niż płynny atrament. Ich olbrzymim plusem jest za to niska cena.
  • Długopisy żelowy wyróżnia gęsty atrament, dzięki któremu pisze się bardziej płynne, a linia jest wyjątkowo gładka. Minusem tego rodzaju długopisów jest fakt, że łatwo zrobić jedną kreskę za dużo. Ponadto tanie długopisy żelowo często wolno schną, co grozi rozmazaniem.
  • Długopisy z filcową końcówką zapewniają efekt pisaka. Pisze się przyjemnie, ale jednocześnie z niewielkim tarciem. Kreska wygląda gładko i elegancko. Plusem jest także szybkie wysychanie tuszu, co docenią szczególnie osoby leworęczne.

Żadna z powyższych opcji nie wydaje ci się kusząca? W takiej sytuacji polecamy nieśmiertelne i według wielu osób absolutnie najlepsze do nauki kaligrafii pióra. Ich cena wyższa, ale taki zakup należy traktować jako inwestycję na lata. Dzielimy je na dwa podstawowe rodzaje.

  • Pióra kulkowe podobnie jak długopisy tego rodzaju mają system podawania atramentu za pomocą malutkiej kulki. Jeśli więc lubisz to rozwiązanie i zależy ci na lepszej jakości zarówno narzędzia, jaki i tuszu, skieruj swoją uwagę w ich stronę.
  • Klasyczne pióra wieczne mają lekko elastyczną końcówkę do pisania – i to właśnie w niej tkwi ich przewaga nad konkurencją. Dzięki temu zakończeniu możesz stylizować pismo, np. pogrubiać w wybranych miejscach, przechylać lub sprawiać, że jest ultracienkie. Pamiętaj jednak, że wyrobienie pięknej linii wymaga sporo praktyki.

Jak nauczyć się ładnie pisać? Najważniejsza zasada

Jak pisać ładniej? Przede wszystkim złóż sobie obietnicę, że postarasz się ćwiczyć w każdej możliwej sytuacji. Jeśli dalej będziesz odruchowo sięgać wyłącznie po laptopa czy telefon, nawet po wielu ćwiczeniach twoje pismo odręczne zacznie znów być niechlujne. Jak wyrobić sobie nawyk używania kartki i długopisu? Zostawiaj bliskim miłe notki, wysyłaj listy na urodziny, zamień kalendarz elektroniczny na papierowy, zacznij pisać dziennik wdzięczności lub pamiętnik. Metoda nie gra roli. Najważniejsze, aby pasowała do ciebie. Pisz powoli, a nawet ostrożnie. Traktuj to jak rytuał, a na pewno zobaczysz w tym prawdziwą magię. I pamiętaj – najpiękniejsze w sztuce kaligrafii jest to, że naturalnie stwarza nowe możliwości sprawienia radości innym lub lepszego wyrażenia siebie.