Jak nauczyć się rysować? Nie idź drogą na skróty 

Zanim podejmiesz decyzję o rozpoczęciu nowego hobby, musisz uświadomić sobie jedną, bardzo ważną rzecz. Rysowanie nie jest łatwe. Osiągnięcie satysfakcjonujących efektów będzie wymagało od ciebie czasu, pracy, zapału i zaangażowania. Nie ma tutaj szybkiej drogi na skróty. 

Nawet jeśli znajdziesz w internecie reklamę przyspieszonego kursu rysunku, musisz pamiętać, że nie przyniesie on magicznych efektów. W nauce rysowania najważniejsze są regularne ćwiczenia. Jeśli chcesz nauczyć się robić to dobrze, musisz mieć w sobie sporo motywacji i samozaparcia. Na tyle dużo, aby w wolnych chwilach nie rozstawiać się ze szkicownikiem. 

Jak nauczyć się rysować? Zgromadź niezbędne akcesoria 

Jak nauczyć się rysować samodzielnie w domu? Zacznij od zaopatrzenia się w niezbędne przybory. Będziesz potrzebować między innymi: 

  • zestawu ołówków (od 2B do 8B),
  • sztywnego bloku rysunkowego,
  • miękkiej, białej gumki do ścierania,
  • temperówki,
  • klipsów do papieru,
  • deski do rysowania.

Kiedy zgromadzisz wszystkie potrzebne akcesoria, możesz zacząć tworzyć swoje pierwsze szkice. Zanim zabierzesz się za rysowanie, znajdź w internecie lub księgarni źródła ze wskazówkami dotyczącymi kreski, perspektywy, cieni, kształtów, łączenia kolorów. Miej zawsze pod ręką materiały tłumaczące techniki rysowania, tak, żeby móc się nimi na bieżąco posiłkować.

Jak nauczyć się rysować? Nie polegaj na talencie 

Jak nauczyć się rysować, jeśli wydaje ci się, że nie masz talentu artystycznego? Tak samo, jakby wydawało ci się, że go masz. 

Rysowanie to umiejętność, którą wytwarzamy wraz z regularną praktyką. Oczywiście, są osoby, którym złapanie podstaw przyjdzie szybciej (i takie, które będą musiały się trochę więcej namęczyć). Nie ma jednak czegoś takiego jak „brak talentu”. Jeśli poświęcisz odpowiednio dużo czasu na ćwiczenia, nauczysz się dobrze rysować. Pamiętaj o tym szczególnie wtedy, kiedy czujesz spadek motywacji spowodowany brakiem szybkich efektów. 

Jak nauczyć się rysować? Inspiruj się innymi artystami 

Szczególnie na początku przygody z nauką rysowania będziesz potrzebować dużej dawki inspiracji. Skąd brać pomysły na szkice? Najprościej mówiąc – od innych artystów. Przeglądaj portale ze sztuką, kupuj albumy, podziwiaj prace innych. Na początkowych etapach nauki staraj się jak najszczegółowiej odzwierciedlać wybrane przez ciebie rysunki – możesz starać się skopiować pracę innego artysty, używając w tym swojego ołówka i kredek. Kiedy poczujesz się pewnie, zacznij naśladować innych artystów, za każdym razem dodając coś od siebie. Po pewnym czasie nie będziesz potrzebować już tak wielu zewnętrznych inspiracji. 

Zobacz także:

Jak nauczyć się rysować autorskie, oryginalne dzieła? Zdolność do tworzenia własnych tematów prac przyjdzie do ciebie z czasem. Kiedy poznasz odpowiednie techniki, nauczysz się perspektywy, kreski i zasad łączenia kolorów, najprawdopodobniej zamiast „przerysowywać” prace innych autorów przerzucisz się na improwizację, a twoje dzieła będą w głównej mierze oparte na twojej własnej wyobraźni. 

Jak nauczyć się rysować? Czerp przyjemność z rysowania 

Jak nauczyć się rysować, nie trąc w procesie entuzjazmu i zaangażowania? Zaplanuj praktykę tak, aby była dla ciebie przyjemna. Zorganizuj przytulny kącik do rysowania, w którym będziesz czuć się komfortowo. Wybierz odpowiednią muzykę, zrób swoją ulubioną herbatę. Jeśli rysowanie będzie kojarzyło ci się z uczuciem radości i komfortu, nie będziesz mieć problemu z regularną praktyką i szybko osiągniesz oczekiwane efekty. 

Nie zmuszaj się do rysowania. Jeśli ta aktywność w ogólnie nie sprawia ci przyjemności, a na myśl o kolejnej praktyce robi ci się niedobrze, zastanów się nad poszukaniem innego hobby. Pamiętaj, że najlepsze efekty osiągniesz, jeśli będziesz rysować z sercem i zaangażowaniem. Prace tworzone pod presją lub z niechęcią nie przynoszą satysfakcjonujących efektów. 

Nie zapominaj też, że rysowanie to nie jedyne hobby z zakresu sztuki, którym możesz się zająć. Jeśli nie odpowiada ci przede wszystkim sama forma aktywności, możesz spróbować malowania, grafiki komputerowej, rzeźby czy wyrabiania ceramiki. 

Jak nauczyć się rysować? Eksperymentuj 

Jak nauczyć się rysować w oryginalny sposób? W czasie ćwiczeń szukaj technik i narzędzi pracy, z którymi czujesz się najlepiej. Skupiaj się na rozwijaniu obszarów, z których jesteś najbardziej zadowolony/a. Pamiętaj, żeby nie trzymać się kurczowo jednej techniki, nawet, jeśli na początku to właśnie w niej chciałeś/łaś się rozwijać. Wraz z biegiem czasu styl artysty ewoluuje, a początkowe fazy nauki są idealnym momentem na eksperymenty i zabawę z formą. 

Podczas nauki rysowania nie musisz sztywno trzymać się ustalonych zasad i schematów. Jeśli w twojej głowie pojawi się pomysł, postaraj się go zrealizować. Baw się kolorem, perspektywą i kształtem. Rób rzeczy, których nie widzisz na co dzień w pracach innych artystów. Znajdź swój własny styl rysowania, nie bój się eksperymentować. 

Jak nauczyć się rysować? Chwal się swoimi pracami 

Jesteś zadowolony/a ze swojej pracy? Pokaż ją jak największej liczbie osób. Mimo tego, że możesz nie być przyzwyczajony/a do „chwalenia się” swoimi osiągnięciami przed innymi, może być to niezwykle dobre dla twojego rozwoju. 

Pozytywny odzew dotyczący czegoś, co samodzielnie narysowałeś/łaś jest gratyfikacją, która działa w niezwykle motywujący sposób. Miłe słowa prawdopodobnie sprawią, że nabierzesz pewności siebie podczas rysowania, a do każdej kolejnej pracy będziesz podchodził/a z radością i jeszcze większym zaangażowaniem. 

Jeśli twoja praca zostanie przez kogoś skrytykowana, nie przejmuj się. Konstruktywne uwagi pomogą ci wyłapać ewentualne błędy, nad którymi musisz jeszcze popracować. Za to bezsensowna krytyka, która ma na celu popsuć ci humor, zazwyczaj oznacza tylko jedno – zrobiłeś świetną robotę, a ktoś jest po prostu zazdrosny. 

Jak nauczyć się rysować? Nie zniechęcaj się 

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, rysowanie nie jest łatwym hobby. Prawdopodobnie szybko nie zobaczysz zadowalających efektów. Wytworzenie odpowiedniej techniki będzie wymagało od ciebie sporo pracy, czasu i zaangażowania. Nie zapominaj jednak, że przez ten proces musi przejść praktycznie każda osoba, która zaczyna swoją przygodę z rysunkiem. 

Rysowanie to zajęcie dla osób cierpliwych – efekty przychodzą powoli. Nie zniechęcaj się i nie nakładaj na siebie presji. Najważniejsze, żeby podchodzić do tej aktywności z radością, czerpać z niej przyjemność i satysfakcję. 

Pamiętaj też jednak, aby nie osiadać na laurach, nawet wtedy, kiedy słyszysz same komplementy. Na pewno jesteś w stanie nauczyć czegoś nowego, czy doszkolić konkretną technikę. Dopóki rysowanie sprawia ci radość, nie przestawaj się rozwijać!