Jak nauczyć się śpiewać? 

Zastanawiasz się, jak nauczyć się ładnie śpiewać? Na pewno musisz pamiętać o odpowiednim zaangażowaniu, a także regularnym wykonywaniu wszelkich niezbędnych ćwiczeń. Od czego najlepiej zacząć? Jeśli chcesz skutecznie rozwinąć swój warsztat wokalny stosuj się do poniższych rad:

  1. zdecyduj, jak chcesz nauczyć się śpiewać,
  2. wykonuj ćwiczenia oddechowe,
  3. wykonuj ćwiczenia wokalne,
  4. dbaj o swoje ciało,
  5. nagrywaj się,
  6. poszerzaj swoją wiedzę na temat śpiewania i testuj ją w praktyce. 

Dokładny opis wszystkich wskazówek znajdziesz poniżej! 

 

Jak nauczyć się śpiewać? Przydatne rady i wskazówki 

Marzysz o podszkoleniu swojego warsztatu wokalnego? Stosuj się do wszystkich wymienionych poniżej zasad i wskazówek, aby nauczyć się ładnie śpiewać!

Zdecyduj, jak chcesz nauczyć się śpiewać

Przy rozpoczynaniu nauki śpiewu masz dwie główne opcje:

  • uczyć się na własną rękę,
  • zapisać się na zajęcia do instruktora śpiewu lub szkoły muzycznej.

Wiele osób uważa, że druga opcja jest  bardziej efektywna – wykonywanie ćwiczeń pod okiem profesjonalisty może sprawić, że poczujemy się pewniej. Musimy jednak pamiętać, że wszystko zależy od tego, do kogo trafimy. Nie chodzi tutaj o doświadczenie nauczyciela czy stosowane przez niego metody. Czasem zdarza się, że trudno nam się dopasować z drugą osobą, a lekcje śpiewu nie przyniosą oczekiwanych efektów bez względu na nasze zaangażowanie. Jeśli trafisz na dobrego nauczyciela, przy którym czujesz się komfortowo, prawdopodobnie szybko zaczniesz widzieć różnicę w swoim wokalu. Pamiętaj jednak, że każdy z nas jest w stanie samodzielnie nauczyć się śpiewać. Zajęcia ze specjalistą mogą być pomocne, ale nie są niezbędne.

Jak nauczyć się śpiewać samemu? Musisz przede wszystkim zacząć od zgromadzenia odpowiednich materiałów, które pomogą ci załapać podstawy. Przydadzą się tutaj zarówno książki i artykuły, jak i filmy instruktażowe, które bez problemu znajdziesz w Internecie.

Zobacz także:

Nie zapominaj też o dużym zaangażowaniu i regularnej, systematycznej praktyce. Tylko dzięki niej będziesz w stanie osiągnąć widoczne efekty pracy poświęconej nauce śpiewu.

Upewnij się, że poprawnie oddychasz

Jednym z najważniejszych elementów nauki śpiewu jest oddychanie w prawidłowy sposób. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, że na co dzień nie oddycha naturalnie, co jest niezbędne do poprawnej emisji głosu, a co za tym idzie, wydobywania przyjemnych dla ucha dźwięków. 

Jak sprawdzić, czy oddychasz w prawidłowy sposób? Wykonaj proste i szybkie ćwiczenie. Stań przed lustrem i weź kilka głębokich oddechów. Obserwuj, co dzieje się z twoim ciałem w trakcie tej czynności. Jeśli: 

  • w czasie wdechu twój brzuch się powiększa, żebra delikatnie rozszerzają na boki, a ramiona są zrelaksowane i swobodnie opadają wzdłuż ciała,
  • w czasie wydechu twój brzuch i żebra wracają do pierwotnego stanu,

oznacza to, że oddychasz w poprawny i naturalny sposób. Gratulacje! 

Jeśli podczas wdechu zauważasz ruch lub drżenie ramion, albo twój brzuch zasysa się do środka zamiast rozszerzać na zewnątrz, musisz skorygować sposób oddychania.

Jak skorygować swój oddech? Staraj się jak najczęściej świadomie oddychać we właściwy sposób. Po jakimś czasie praktyka powinna sprawić, że wejdzie ci to w nawyk. 

Wykonuj ćwiczenia oddechowe

Drugim etapem nauki śpiewu jest oswojenie się ze stosowaniem podparcia oddechowego, które przez niektórych jest nazywane śpiewaniem z przepony. Najprościej mówiąc jest to technika, która pomaga nam zarządzać wydechem w czasie śpiewania. 

Podparcie oddechowe to niezwykle rozległy i obszerny temat, a szlifowanie techniki zajmie ci najprawdopodobniej sporo czasu. Pamiętaj jednak o regularnym wykonywaniu ćwiczeń, które bez problemu znajdziesz w każdej książce lub artykule szczegółowo opisującym to zagadnienie. 

Wykonuj ćwiczenia wokalne 

Kolejnym etapem nauki śpiewu jest wykonywanie odpowiednich ćwiczeń wokalnych. Nie wystarczy tutaj śpiewanie piosenek i gotowych utworów - każdy dobry wokalista prowadzi systematyczną praktykę emisji poszczególnych dźwięków. Ćwiczenia głosowe mogą polegać na artykułowaniu poszczególnych liter, naśladowaniu dźwięków zwierząt i maszyn, a nawet cmokaniu czy wydawaniu dziwnych odgłosów. Tak samo jak w przypadku ćwiczeń oddechowych, praktykę dla osób początkujących znajdziesz w materiałach szczegółowo opisujących rodzaje ćwiczeń wokalnych. 

Dbaj o swoje ciało 

Podczas procesu nauki śpiewu musisz też mieć pewność, że odpowiednio dbasz o stan swojego ciała. Warto pamiętać o wzmacnianiu i rzeźbieniu mięśni, a także kształceniu w sobie świadomość ich stanu oraz zdolność do rozluźniania. W jaki sposób przekłada się to na zdolność ładnego śpiewania? 

Mięśnie brzucha, lędźwi i pleców pomagają nam kontrolować sposób, w jaki wydychamy powietrze. Za to napięcia w okolicach szyi i twarzy mogą sprawić, że nie będziemy mieli kontroli nad emisją głosu. Silne i świadome ciało jest jednym z najważniejszych atrybutów dobrego wokalisty. 

Nagrywaj się

Jak najskuteczniej nauczyć się ładnie śpiewać? Nagrywaj się podczas wykonywania utworów. 

Wszystkie wymienione wyżej wskazówki są niezbędne w procesie doskonalenia warsztatu wokalnego, jednak to śpiewanie piosenek jest czynnością, którą musisz wykonywać najczęściej. Najlepiej rób to przed lustrem, nagrywając każde wykonanie.

Odsłuchiwanie śpiewanych przez ciebie utworów daje ci możliwość na wyłapanie wszystkich popełnianych błędów. Zyskujesz też świadomość tego, jak słyszą cię inni. Jest ona niezwykle pomocna przy planowaniu dalszych etapów nauki, a także tworzeniu swojego własnego stylu śpiewania. 

Co więcej, zbieranie nagrań z kolejnych etapów nauki śpiewania daje ci możliwość do oceny postępów oraz sprawdzenia, czy wykonywane ćwiczenia przynoszą oczekiwane rezultaty. 

Poszerzaj swoją wiedzę na temat śpiewania i testuj ją w praktyce 

W procesie nauki śpiewu musisz nieustannie podnosić poprzeczkę. Kiedy czujesz, że jedno ćwiczenie przychodzi ci z niezmierną łatwością, zamień je na inne, które będzie bardziej wymagające. 

Obserwuj, które sposoby nauki przynoszą najlepsze rezultaty. Nie ograniczaj się do jednej książki, kursu czy kanału na YouTube. Testuj różnorodne źródła informacji, wyznaczaj sobie cele, które chcesz zrealizować w danym okresie. Tylko systematyczność i zaangażowanie sprawią, że będziesz w stanie osiągnąć satysfakcjonujące efekty.

Pamiętaj, aby nie zniechęcać się z powodu ewentualnych niepowodzeń. Nauka śpiewania to długotrwały proces, w którym zawsze zdarza się, że coś nam nie wyjdzie. Skup się na efektach, nawet, jeśli będą minimalne. Najważniejsze, żeby śpiewanie sprawiało ci przyjemność.