Co to jest wdzięczność? Przede wszystkim świadomość, że wszystko co otrzymujemy, jest darem. Jeśli nie wiesz, za co być wdzięcznym w życiu, spróbuj prowadzić dzienniczek wdzięczności lub praktykuj medytację wdzięczności. Na czym polegają te ćwiczenia i jak uczucie wdzięczności wpływa na życie? Dowiecie się tego z naszego artykułu.

Jak wdzięczność lub jej brak zmieniają życie? 

Wdzięczność pozwala być zadowoloną i szczęśliwą osobą, bez względu na zewnętrzne okoliczności czy stan posiadania. Osoby odczuwające wdzięczność na co dzień lepiej radzą sobie ze stresem, rzadziej chorują, lepiej się wysypiają i są pełne energii. Dzięki wdzięczności spada również ryzyko zachorowania na zaburzenia psychiczne, takie jak np. depresja. Rzadziej pojawiają się również takie emocje jak złość, lęk, gniew, zawiść czy zazdrość.  

Postawa wdzięczności sprawia, że nie mamy potrzeby porównywania się z innymi ludźmi, dorównywania im czy konkurowania. Dzięki temu czujemy się spokojniejsi i unikamy niepotrzebnego życia w napięciu. Odczuwanie pozytywnych emocji związanych z wdzięcznością niweluje ryzyko infekcji oraz chorób przewlekłych, takich jak nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, choroby serca czy nowotwory. 

Brak wdzięczności wprowadza nas natomiast w spiralę ciągłego niezadowolenia – z siebie, z ludzi wokół nas, okoliczności czy posiadanych rzeczy. Wydaje nam się, że inni mają od nas lepiej i zmagamy się z poczuciem niesprawiedliwości. Możemy wtedy również wymuszać na innych ludziach, aby dostosowywali się do naszych oczekiwań. Jest to niebezpieczne zwłaszcza wtedy, gdy roszczeniowa i ciągle narzekająca osoba wchodzi w związek.

Czym jest arogancja? To oznaka pewności siebie czy jej braku? >>>

Osoba pozbawiona wdzięczności jest nieustannie niezadowolona ze swojego partnera i na różne sposoby próbuje mu to okazywać. Może przejawiać skłonność do toksycznych zachowań, takich jak chorobliwa zazdrość, nadmierna kontrola, manipulacja czy przemoc. Brak wdzięczności może zwiększyć ryzyko rozpadu związku oraz będącego jego skutkiem rozwodu. 

Wdzięczność wpływa pozytywnie na relacje z innymi ludźmi. Czują się oni w naszym towarzystwie swobodnie oraz mają poczucie, że akceptujemy ich i lubimy takimi, jacy są. Słysząc od nas słowa podziękowania, czują się doceniani, ważni i potrzebni. Chętniej udzielają nam pomocy i lubią spędzać z nami czas. Kiedy odczuwamy wdzięczność, także innych wprawiamy w pozytywny nastrój. 

Zobacz także:

Przebywanie z osobami ze skłonnością do narzekania bywa natomiast męczące i irytujące. Czujemy wtedy, jakby ulatywała z nas cała energia i same możemy zacząć postrzegać świat w ciemnych kolorach. Roszczeniowi ludzi są ciągle niezadowoleni z życia i zawsze im mało. Chcą więcej zarabiać, wykonywać inną pracę, mieć droższy samochód czy nowszy model telefonu. Nie sposób ich niczym zadowolić, ponieważ zawsze znajdą powody do narzekania. 

Dziennik wdzięczności – jak go prowadzić? 

Za co być wdzięcznym w życiu, jeżeli wszystkie zewnętrzne okoliczności wydaja się nam niesprzyjające? Łatwo odczuwać wdzięczność, kiedy wszystko układa się po naszej myśli, trudniej gdy zmagamy się z problemami czy kryzysem. Warto wtedy zacząć prowadzić dziennik wdzięczności. Metoda ta polega na regularnym poszukiwaniu powodów do dziękowania i zapisywania ich w notesie. Można to robić zarówno codziennie, co kilka dni czy raz w tygodniu. 

Jak się nie dać porażkom i niepowodzeniom? Jak sobie z nimi radzić? >>>

Podczas ćwiczenia odnajdujemy i zapisujemy kilka pozytywnych wydarzeń, które spotkały nas w ostatnim czasie. Należy pisać w sposób jak najbardziej zwięzły i konkretny. Powodem do wdzięczności może być np. rozmowa z bliską osobą, słoneczna pogoda za oknem, dobry stan zdrowia czy ulubiony posiłek zjedzony na obiad. Nie muszą to być zatem wielkie rzeczy – wdzięcznym można być praktycznie za wszystko – nawet za trudności, ponieważ często prowadzą nas one do rozwoju i pozwalają rozumieć ludzi z podobnym problemem. 

Prowadzenie dziennika wdzięczności pozwala tłumaczyć myśli na konkretne słowa. Dzięki temu stajemy się bardziej świadomi siebie, własnych potrzeb, oczekiwań czy sposobów myślenia. Regularne zapisywanie powodów do wdzięczności pomaga akceptować rzeczywistość taką jaka jest i odnajdywać sens w kryzysach. Dziennik wdzięczności może więc pełnić terapeutyczną rolę. 

Medytacja wdzięczności – jak ją praktykować? 

Wdzięczność można również ćwiczyć za pomocą technik medytacyjnych. Trening ten łączy relaksację, praktyki oddechowe oraz wypowiadane w myślach słowa wdzięczności. Siadamy w wyprostowanej pozycji i najpierw przez około 10 minut skupiamy uwagę jedynie na oddechu.

Obserwujemy co się w nas dzieje i w jaki sposób reaguje nasze ciało. Koncentrujemy się na okolicy serca, co pozwala wyzwolić w nas poczucie wdzięczności. Dzięki temu możemy sobie uświadomić, że bez żadnej zasługi otrzymałyśmy dar życia. Następnie warto zacząć zastanawiać się nad tym, za co możemy być wdzięczni i co dobrego nas spotkało. Można również powoli i z zachowaniem spokojnego oddechu powtarzać jak mantrę wybrane zdanie związane z wdzięcznością. Przykładowe słowa wdzięczności mogą być następujące: 

    • „Dziękuję za to, że żyję”,

    • „Jestem, więc mam za co dziękować”,

    • „Dziękuję za tak piękny świat”,

    • Jestem wdzięczna, że mogę oddychać”

Cytaty o wdzięczności, które warto zanotować 

Na koniec przedstawiamy cytaty o wdzięczności. Pomagają one lepiej zrozumieć, czym jest to uczucie i dlaczego warto pielęgnować je w sobie.

„Lepsze jest to, na co oczy patrzą, niż niezaspokojone pragnienie.” – Księga Koheleta

„Nie ma obowiązku większego nad obowiązek wdzięczności.” – św. Ambroży z Mediolanu

„Szczęście nie polega na tym, jak wiele masz, ale na posiadaniu wdzięcznego serca za to, co masz.” – R. L. Watkins

„Wdzięczność jest jak magnes. Im bardziej wdzięczny jesteś, tym więcej masz rzeczy, za które możesz być wdzięczny.” – Iyanla Vanzant