Jak nauczyć się języka migowego? 

Zacznijmy od zwięzłej historii języka migowego. Pierwsze wzmianki o tej formie komunikacji pochodzą z czasów Starożytności – już Platon wspominał o możliwości wykorzystania gestów do dokładnego porozumiewania się z osobami, które nie słyszą. W XVI wieku rozpoczął się proces ujednolicania sposobów komunikacji z osobami głuchymi, jednak znaczący rozwój w tym temacie zaczął się dopiero pod koniec XVIII wieku, kiedy we Francji otworzono uczelnię dla osób niesłyszących. W Polsce pierwsza szkoła dla osób głuchych powstała w 1817 roku i to właśnie wtedy zaczął tworzyć się polski język migowy. 

Co ważne, na całym świecie istnieje ponad 200 odmiennych języków migowych. Większość z nich bazuje na narodowym języku mówionym używanym na danym obszarze i czerpie z jego słownictwa oraz gramatyki. Oznacza to, że jeśli nauczymy się polskiego języka migowego, będzie przydatny prawdopodobnie tylko na terenie naszego kraju.                        

Gdzie wykorzystuje się język migowy? Oczywiście jest on głównym sposobem komunikacji dla osób głuchych, jednak może być też wykorzystywany w innych sytuacjach, na przykład: 

 • u osób, które słyszą, ale nie mówią (na przykład na skutek bardzo silnej traumy), 
 • u osób z zaburzeniami mowy podczas procesu rehabilitacji ,
 • u dzieci ze zdiagnozowanym spektrum autyzmu, dla których język wizualny jest o wiele prostszą formą komunikacji.

Nauka języka migowego – czy warto? 

Czy warto nauczyć się języka migowego? Tak. Bez względu na to, czy robisz to z konieczności, bo jesteś bliskim lub opiekunem osoby niesłyszącej, czy z wyboru, na pewno nie będziesz żałować tej decyzji. Pamiętaj, że nauka każdego obcego języka niezwykle korzystnie wpływa na twój organizm, między innymi poprzez:

 • zwiększenie aktywności mózgu,
 • rozwijanie możliwości poznawczych, 
 • zwiększenie umiejętności słuchania.

Co więcej, na polskim rynku pracy istnieje obecnie bardzo duże zapotrzebowanie na osoby posługujące się językiem migowym. Tłumacze nie będą mieli problemu ze znalezieniem posady, a za godzinę pracy otrzymają nawet 90-100 zł.       

Czy język migowy jest bardzo trudny do opanowania? Ile czasu potrzeba, żeby się go nauczyć? 

Nauka języka migowego nie należy do najłatwiejszych zadań, szczególnie, jeśli rozpoczynamy ją jako dorośli. Podczas tego procesu osoby słyszące muszą przestawić się z percepcji słuchowej na wizualną, co na początku może być dla nich problematyczne. 

Poziom trudności języka migowego jest porównywany do arabskiego czy chińskiego. Oznacza to, że opanowanie podstaw i płynności w komunikacji będzie skomplikowanym zadaniem dla osób mieszkających na naszej długości geograficznej. Pamiętajmy jednak, że nie jest to zadanie niemożliwe - będzie od nas wymagało po prostu sporo pracy.                            

Zobacz także:

Ile czasu potrzeba, aby nauczyć się języka migowego? 

Tak jak w przypadku innych języków, opanowanie języka migowego zajmie nam sporo czasu. Mimo tego, że w Internecie znajdziemy przyspieszone kursy trwające 20-30 h, nie powinniśmy się spodziewać, że w tym czasie nauczymy się swobodnej komunikacji w innym języku. Natomiast najprawdopodobniej uda nam się załapać podstawy, które umożliwią nam dalszą, sprawną naukę. 

Według obecnych danych uzyskanie poziomu zaawansowanego w języku migowym zajmie nam około 3 lata. Oczywiście, czas ten może się odrobinę skrócić, lub sporo wydłużyć, w zależności od naszego zaangażowania w naukę. 

Jak nauczyć się języka migowego. Od czego zacząć?

Istnieje kilka sposobów na naukę języka migowego. Do najczęściej wybieranych zaliczamy: 

 • bezpłatne zajęcia oferowane w bibliotekach publicznych i szkołach,
 • płatne kursy oferowane przez wyspecjalizowane jednostki, szkoły wyższe, uniwersytety i szkoły językowe,
 • studia z języka migowego (kierunek filologia polskiego języka migowego, Wydział Polonistyki) na Uniwersytecie Warszawskim,
 • płatne zajęcia oferowane przez prywatnych korepetytorów,
 • płatne i darmowe kursy online,
 • materiały do nauki języka migowego dostępne w mediach i platformach społecznościowych, na przykład na YouTube, 
 • aplikacje na smartfony i tablety do nauki oraz ćwiczenia języka migowego.

Jak nauczyć się języka migowego od podstaw? Możemy zacząć od samodzielnej praktyki w domowym zaciszu. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że uzyskanie płynności w języku migowym będzie wymagało od nas przynajmniej kilkunastu godzin zajęć z doświadczonym nauczycielem. Ten sposób komunikacji to nie tylko odpowiednie ruchy dłońmi. Zaliczamy do niego również mimikę, ruchy całego ciała, kierunek naszych rąk. Aby nauczyć się dobrze posługiwać migami, na pewnym etapie będziemy potrzebowali wsparcia z zewnątrz. 

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, możemy jednak zacząć od samodzielnej nauki. W domowym zaciszu będziemy w stanie zapoznać się z alfabetem, a także przyswoić 100-200 podstawowych wyrazów i zwrotów, które ułatwią nam rozmowę z nauczycielem na późniejszych etapach nauki. 

Przed rozpoczęciem samodzielnych ćwiczeń warto zaopatrzyć się w odpowiednie książki do nauki języka migowego, a także znaleźć źródła online, na przykład w formie wideo na YouTube lub aplikacji do ściągnięcia na telefon. 

Jak nauczyć się języka migowego. Nauka online 

Jak nauczyć się języka migowego online? Czy jest to w ogóle możliwe? Jak najbardziej. Korzystanie z dostępnych w sieci źródeł jest najskuteczniejszym sposobem samodzielnej nauki migania. Oprócz sporej ilości materiałów w formie tekstu, w Internecie znajdziemy również dużą liczbę filmów wideo, publikowanych przez osoby biegłe w języku migowym. To właśnie one najbardziej pomogą nam w nauce. 

Szczególnie przydatna może okazać się platforma YouTube, na której znajdziemy ogromną ilość filmików do nauki języka migowego, obejmujących każdy jej etap, dla osób na wszystkich poziomach zaawansowania. Dostępne materiały wideo pokrywają tematy takie jak pisownia alfabetu migowego, popularne zwroty i konwersacje. Często natrafimy na regularnie aktualizowane kanały, prowadzone przez specjalistów z branży, którzy chcą przekonać jak największą liczbę osób do poznawania języka migowego. 

Fajnym sposobem na naukę będzie też zainstalowanie na smartfonie czy tablecie jednej z aplikacji dla osób posługujących się językiem migowym. W AppStore i Google Play znajdziemy dużą liczbę słowników i samouczków, a także apek, które oferują zagadki, łamigłówki i gry w tym języku. 

Jak nauczyć się języka migowego. Najlepsze podręczniki 

Jeśli chcesz rozpocząć przygodę z samodzielną nauką języka migowego musisz zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne materiały. Na pewno przyda ci się któraś z niżej wymienionych książek: 

 • „Podręcznik do nauki Polskiego Języka Migowego”, poziom A1, Damian Rzeźniczak,
 • „Powiedz to w mig”, Rasa Jankauskaite,
 • „Zobaczyć głos”, Oliver Sacks.